Działka przy Targowej 2 ma nowego właściciela. Powstaną tu biurowce, sklepy, punkty usługowe i przyjazna przestrzeń dla pieszych

Łódź będzie drugim, po Warszawie, miastem w Polsce, w którym zainwestuje międzynarodowy deweloper HB Reavis. Firma została nowym właścicielem działki przy ul. Targowej 2 w Nowym Centrum Łodzi. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego powstaną tu biurowce z ogólnodostępnymi sklepami i punktami usługowymi na parterach oraz przyjazną przestrzenią dla pieszych. Zachowane zostaną również istniejące na działce budynki zabytkowe.

fot. mat. prasowe
Znajduje się tu m.in. pofabryczny komin oraz dwupiętrowy budynek z poddaszem w stylu renesansu włoskiego. Obecnie trwa procedura wpisania ich do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Działka zlokalizowana jest w pobliżu dworca Łódź Fabryczna, w sąsiedztwie zrewitalizowanego kompleksu EC1 pełniącego funkcje kulturalno-artystyczne oraz edukacyjne. Na działce o powierzchni 1 hektara mogą powstać budynki o łącznej powierzchni najmu około 30 tys. mkw. - Rozpoczynamy działalność w mieście, które konsekwentnie buduje swoje współczesne oblicze, pamiętając o wyjątkowej historii. Nowe Centrum Łodzi to przedsięwzięcie szczególne w skali całej Europy, dlatego cieszymy się, że będziemy jego częścią. Nasze doświadczenie związane z tworzeniem najwyższej jakości budynków w dużych miastach, takich jak Warszawa czy Londyn, z pewnością pomoże nam w przygotowaniu czegoś szczególnego również w Łodzi - mówi Stanislav Frnka, prezes zarządu HB Reavis w Polsce.

Autorem projektu architektonicznego łódzkiej inwestycji HB Reavis będzie zwycięzca konkursu zorganizowanego przez dewelopera. Do udziału w nim zostało zaproszonych pięć polskich pracowni, których nazwy nie są ujawniane. Rozstrzygnięcie konkursu na podstawie wstępnej wizji zaproponowanej przez architektów nastąpi w ciągu kilku tygodni. HB Reavis planuje złożenie wniosku o pozwolenia na budowę jesienią tego roku.  

Przygotowując konkurs dla architektów, zespół HB Reavis odpowiedzialny za tę inwestycję, wziął udział w specjalnych spotkaniach odbywających się w formule tzw. design-thinking. Obejmowały one wizyty studyjne w Nowym Centrum Łodzi, rozmowy z mieszkańcami miasta, dyskusje o trendach panujących na lokalnym i światowym rynku nieruchomości oraz warsztaty kreatywne. - Wierzymy, że takie podejście pomoże nam zaprojektować miejsce, które polubią zarówno łodzianie, jak i firmy, które znajdą tu dobre warunki rozwoju. Zakładając sprawny przebieg procesu administracyjnego, będziemy gotowi rozpocząć budowę na początku 2019 roku. Potrwa ona około 1,5 roku - dodaje Stanislav Frnka.

Na zakupionej działce znajdują się trzy obiekty objęte ewidencją konserwatorską, w tym pofabryczny komin oraz dwupiętrowy budynek z poddaszem w stylu renesansu włoskiego. Obecnie trwa procedura wpisania ich do rejestru Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Odrestaurowane zabytki o łącznej powierzchni użytkowej ok. 1 700 mkw. staną się integralną częścią nowej inwestycji. Natomiast położone na działce budynki magazynowe nieobjęte ewidencją zostaną niebawem rozebrane.

Cena zakupionej działki objęta jest tajemnicą handlową.

Historia działki przy ul. Targowej 2

Tereny przy ul. Targowej od drugiej połowy XIX wieku były związane z przemysłowym rozwojem Łodzi. Po otwarciu Dworca Warszawskiego, później przemianowanego na Łódź Fabryczną, w okolicy powstały liczne place przeładunkowe i magazyny. Od 1878 r. działała tu fabryka Hermana Schlee - jednego z największych producentów kapeluszy w Polsce. W latach 30. XX w. profil produkcji został przestawiony na produkcję filcu, co zostało utrzymane po II wojnie światowej oraz upaństowieniu zakładu. Od 1960 roku mieściły się tu Zakłady Wyrobów Wulkanizacyjnych "Płytolex" produkujące m.in. materace i wkłady do foteli samochodowych. W 2001 roku ich właścicielem stał się ENKEV Polska, od którego działkę zakupiła firma HB Reavis.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Ogrody społeczne - edycja 2024

MM / KS

Start IV, warzywno-owocowej edycji programu Ogrody Społeczne. Nabór wniosków trwa od 26 lutego do 18… więcej

Zbieramy deszczówkę i Zazieleniamy - nabór do edycji 2024

MM / KS

Miejskie dotacje na rzecz rozwiązań małej retencji i zazieleniania najbliższego otoczenia cieszą się… więcej

Kontakt