Epidemia koronawirusa. Zadzwoń nim przyjdziesz do poradni!

Miejskie centra medyczne dla bezpieczeństwa pacjentów będą ograniczać porady podczas osobistej wizyty do absolutnie konicznych

Mając na względzie panującą epidemię koronawirusa, przed wizytą w przychodni zastanówmy się, czy na pewno jest ona teraz konieczna. Czy rehabilitacji nie można odłożyć o o kilka tygodni? Czy profilaktyczne badania, bilanse są na pewno teraz konieczne? Czy szczepienie dziecka nie może poczekać?

Ale przede wszystkim zadzwońmy najpierw do naszej poradni. Skonsultujmy się, czy zaplanowany zabieg, który odłożymy nie pogorszy naszego zdrowia. Czy ryzyko przyjścia na niego w dobie koronawirusa nie jest zbyt duże. Lekarz może nam odradzić taki krok i poprosić o przełożenie wizyty na bezpieczniejszy moment. 

W związku z epidemią koronawirusa miejskie przychodnie zdrowia będą ograniczać m.in. wykonywanie rehabilitacji, badań profilaktycznych czy zdjęć RTG. 

Na terenie Polski wprowadzono stanu zagrożenia epidemiologicznego, a 15 marca NFZ wydał szczegółowe komunikaty. Również łódzki Konsultant Wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych wypowiedział się w tej sprawie 16 marca. Na tej podstawie również miejskie poradnie zdrowia będą wprowadzać ograniczenia do niezbędnego minimum w zakresie: porad lekarzy specjalistów, rehabilitacji, badań profilaktycznych czy szczepień. Ograniczone też zostaną do absolutnie koniecznych: badania diagnostyczne (np. morfologia) czy obrazowe (np. RTG).

Szczegółowe decyzje w sprawie ograniczeń podejmą dyrektorzy poszczególnych centrów medycznych - biorąc pod uwagę każdy przypadek. Tu brany pod uwagę będzie stan pacjentów.

Kierownicy poradni będą też zmieniać zasady pracy poradni tak, by ograniczyć ryzyko zakażenia zarówno pacjentów, jak i personelu.

Przypomnijmy, że miejskie poradnie już od kilku dni namawiają pacjentów do rozważnych decyzji w sprawie korzystania z placówek oraz sugerują kierowanie zapytań najpierw drogą telefoniczną. Dzięki teleporadom można uzyskać m.in. zwolnienie, receptę czy poradę lekarza.

Na wejściach do przychodni wiszą zaś plakaty informujące pacjentów, by w razie symptomów mogących świadczyć o zakażeniu koronawirusem oraz biorąc pod uwagę ewentualny niedawny powrót z kraju o podwyższonym ryzyku zakażenia - nim wejdzie się do poradni - skorzystać z porady telefonicznej sanepidu, NFZ czy poradni.

Zaś pacjenci, którzy muszą skorzystać z porady lekarza osobiście - umawiani są na konkretną godzinę, by nie czekali w tłumie innych chorych osób. 

Polecane aktualności

Pokaz Światło Przyszłości (wizualizacja) -  mat. Biuro prasowe ŁMF

Light.Move.Festival 2020 w ten weekend!

BRP

Już w ten weekend odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja Light.Move.Festival, największego wydarzenia... więcej

Bezzwrotne pożyczki i dotacje dla przedsiębiorczych, którzy chcą otworzyć własny biznes w Łodzi

Marcin Masłowski / BRP

Łódź wspiera rozwój małych firm. Projekt „Łódzka Rewita III” zakłada bezzwrotne wsparcie dla osób... więcej

Mielczarskiego 3 - wizualizacja

Podpisana umowa na remonty kamienic przy ul. Mielczarskiego

Małgorzata Loeffler / ZIM

Dom gościnny, kawiarnia, świetlica dla młodzieży i komfortowe mieszkania komunalne, czyli kolejne... więcej

Kampania „nie marnuje 1/3” w restauracji Także Tego -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Łódź przeciwko marnowaniu żywności

Zuzanna Bociaga / ŁCW

Aż 1/3 całej wyprodukowanej na świecie idealnie świeżej i pysznej żywności nigdy nie trafia na nasze... więcej

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Hufcowej 5 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Remonty łódzkich szkół i przedszkoli. W 3 lata zmodernizowanych zostało 70 budynków

Monika Pawlak / BRP

Od 2017 roku miasto realizuje projekt termomodernizacji szkół i przedszkoli w ramach którego 70... więcej

Kontakt