Epidemia rośnie, a wojewoda nic nie robi

- Na ostatniej sesji radni przyjęli stanowisko-apel do prezesa Rady Ministrów w sprawie odwołania wojewody łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego – przypomniał Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

- Nie otrzymaliśmy od premiera Mateusza Morawieckiego żadnej odpowiedzi. Odzywali się do nas z kolei posłowie i senatorowie Koalicji Obywatelskiej, którzy zapewniali, że zaangażują się w sprawę na poziomie sejmowym i spróbują przekonać wojewodę do rozmowy. Prezydent Hanna Zdanowska 4 czerwca wystosowała do ministra Łukasza Szumowskiego pismo, w którym prosi o dane na temat prowadzonych i przewidywanych działań specjalnych rządu, mających na celu ograniczenie liczby zakażeń wśród mieszkańców regionu łódzkiego narażonych na kontakt z wirusem. Prezydent Miasta Łodzi dopomniała się także o informację w sprawie ewentualnego zwiększenia liczby wykonywanych testów.

Dlaczego wojewoda nadal jest bierny i nieobecny? Czy premier zaangażuje się w walkę z koronawirusem podobnie, jak miało to miejsce na Śląsku.

Wojewoda łódzki zleca badania w powiatach wieruszowskim, tomaszowskim, pajęczańskim, które odpowiadają za zakażenia na tym terenie. W Łodzi odsetek ludzi zarażonych stale wzrasta, a wojewoda nie podejmuje żadnych kroków – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.

- Województwo łódzkie jest jednym z najbardziej zagrożonych województw w kraju – powiedział Tomasz Kacprzak, przewodniczący Komisji Ładu Społeczno-Prawnego.

- Wojewoda nie odpowiada na apele samorządu, jest bierny.  Nie posiadamy żadnej wiedzy na temat badań przesiewowych na terenie Łodzi. Coraz więcej mieszkańców jest poddanych kwarantannie, już ponad 550, z czego 460 osób jest zakażonych koronawirusem – dodał przewodniczący Tomasz Kacprzak.

- Zgodnie z prawem koordynacją aktywności związanych z koronawirusem powinien zajmować się wojewoda – powiedziała Agnieszka Wieteska, radna Rady Miejskiej.

- Działania powinny być finansowane z budżetu centralnego. Łódź nie otrzymała żadnego wsparcia. Prezydent Miasta oraz Rada Miejska zostały wybrane w wolnych wyborach. Natomiast wojewoda jest jedynie urzędnikiem Prawa i Sprawiedliwości, który macha szabelką i występuje przeciwko łodzianom. Może teraz należałoby schować partyjne emblematy do kieszeni i usiąść do rozmów z przedstawicielami miasta Łodzi. Inni wojewodowie rozmawiają z samorządem i działają na korzyść mieszkańców regionu. Dlaczego wojewoda łódzki mieszkańców Łodzi traktuje jak gorszy sort? – pytała radna Agnieszka Wieteska.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt