Europejski Zielony Ład. Czy mamy szanse na unijne fundusze aby walczyć ze zmianami klimatycznymi?

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska reprezentowała 12 największych polskich miast w Brukseli na posiedzeniu Europejskiego Komitetu Regionów. W imieniu Unii Metropolii Polskich Hanna Zdanowska zaapelowała, by w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, powstał również program operacyjny, z którego środki byłyby przekazywane bezpośrednio miastom i samorządom.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska uczestniczyła w pierwszym w nowej kadencji posiedzeniu Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli, gdzie reprezentowała Unię Metropolii Polskich. Tematem rozmów była nowa inicjatywa Komisji Europejskiej pn. Europejski Zielony Ład. Inicjatywa dotyczy przeciwdziałania negatywnym konsekwencjom zmian klimatycznych.

- Zależy nam bardzo, by środki przeznaczone na ten cel były również dedykowane bezpośrednio miastom, a nie tylko dzielone pomiędzy poszczególne państwa i rządy. W Brukseli, w imieniu Unii Metropolii Polskich apelowałam o stworzenie w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, programu operacyjnego dedykowanego bezpośrednio miastom. To na miastach i lokalnych władzach będzie spoczywał ciężar transformacji i zapewnienia warunków do normalnego życia mieszkańcom – powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

Podczas posiedzenia Komitetu Regionów powołano m.in. doraźną komisję, która będzie zajmowała się Europejskim Zielonym Ładem. Jej członkiem, jako jedyna reprezentantka Polski, została prezydent Hanna Zdanowska. – Będę zabiegała, aby Europejski Zielony Ład stał się skutecznym i dostępnym dla Polaków narzędziem do przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu oraz łagodzenia skutków transformacji, przez jaką będą musiały przejść nasze społeczeństwa – dodaje prezydent Łodzi.

W ramach Unii Metropolii Polskich prezydent Hanna Zdanowska została szefową zespołu, który opracował tzw. ekostrategię dla samorządów. To zbiór zadań realizowanych w największych polskich miastach, zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich, dzięki którym w wymiarze lokalnym udaje się przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian klimatycznych. Prezydent Hanna Zdanowska mówi: – Zależy nam, aby nie skończyło się tylko na katalogu dobrych praktyk. Dlatego przygotowujemy projekty aktów prawnych, które skierujemy do naszego parlamentu.

Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ, mówi: - Jako Unia Metropolii Polskich podkreślamy potrzebę zmiany obowiązujących regulacji prawnych. Np. konieczna jest zmiana zasad redystrybucji opłat środowiskowych, czy sposobu naliczania opłat za wycinkę drzew, która obecnie uzależniona jest tylko od gatunku i wieku drzewa, a zupełnie nie uwzględnia jego lokalizacji i roli w ekosystemie miasta. Niezbędnych zmian jest znacznie więcej. Po opracowaniu projektów Unia Metropolii Polskich przedłoży je rządowi i parlamentowi z nadzieją, że uda się nam skłonić rząd do skierowania większej uwagi na aspekty środowiskowe oraz by przystąpił do Europejskiego Zielonego Ładu.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt