Europejski Zielony Ład. Czy mamy szanse na unijne fundusze aby walczyć ze zmianami klimatycznymi?

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska reprezentowała 12 największych polskich miast w Brukseli na posiedzeniu Europejskiego Komitetu Regionów. W imieniu Unii Metropolii Polskich Hanna Zdanowska zaapelowała, by w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, powstał również program operacyjny, z którego środki byłyby przekazywane bezpośrednio miastom i samorządom.

Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska uczestniczyła w pierwszym w nowej kadencji posiedzeniu Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli, gdzie reprezentowała Unię Metropolii Polskich. Tematem rozmów była nowa inicjatywa Komisji Europejskiej pn. Europejski Zielony Ład. Inicjatywa dotyczy przeciwdziałania negatywnym konsekwencjom zmian klimatycznych.

- Zależy nam bardzo, by środki przeznaczone na ten cel były również dedykowane bezpośrednio miastom, a nie tylko dzielone pomiędzy poszczególne państwa i rządy. W Brukseli, w imieniu Unii Metropolii Polskich apelowałam o stworzenie w ramach Europejskiego Zielonego Ładu, programu operacyjnego dedykowanego bezpośrednio miastom. To na miastach i lokalnych władzach będzie spoczywał ciężar transformacji i zapewnienia warunków do normalnego życia mieszkańcom – powiedziała prezydent Hanna Zdanowska.

Podczas posiedzenia Komitetu Regionów powołano m.in. doraźną komisję, która będzie zajmowała się Europejskim Zielonym Ładem. Jej członkiem, jako jedyna reprezentantka Polski, została prezydent Hanna Zdanowska. – Będę zabiegała, aby Europejski Zielony Ład stał się skutecznym i dostępnym dla Polaków narzędziem do przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu oraz łagodzenia skutków transformacji, przez jaką będą musiały przejść nasze społeczeństwa – dodaje prezydent Łodzi.

W ramach Unii Metropolii Polskich prezydent Hanna Zdanowska została szefową zespołu, który opracował tzw. ekostrategię dla samorządów. To zbiór zadań realizowanych w największych polskich miastach, zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich, dzięki którym w wymiarze lokalnym udaje się przeciwdziałać negatywnym skutkom zmian klimatycznych. Prezydent Hanna Zdanowska mówi: – Zależy nam, aby nie skończyło się tylko na katalogu dobrych praktyk. Dlatego przygotowujemy projekty aktów prawnych, które skierujemy do naszego parlamentu.

Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu UMŁ, mówi: - Jako Unia Metropolii Polskich podkreślamy potrzebę zmiany obowiązujących regulacji prawnych. Np. konieczna jest zmiana zasad redystrybucji opłat środowiskowych, czy sposobu naliczania opłat za wycinkę drzew, która obecnie uzależniona jest tylko od gatunku i wieku drzewa, a zupełnie nie uwzględnia jego lokalizacji i roli w ekosystemie miasta. Niezbędnych zmian jest znacznie więcej. Po opracowaniu projektów Unia Metropolii Polskich przedłoży je rządowi i parlamentowi z nadzieją, że uda się nam skłonić rząd do skierowania większej uwagi na aspekty środowiskowe oraz by przystąpił do Europejskiego Zielonego Ładu.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Jednym z najbardziej widowiskowych miejsc w Orientarium będzie basen, przez który każdy z nas będzie mógł się przespacerować, a ponad głowami i obok nas będą pływały rekiny i płaszczki -  fot. Stefan Brajter

Budowa Orientarium - rozpoczął się montaż akrylowego tunelu

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Do otwarcia Orientarium w łódzkim ogrodzie zoologicznym został nieco ponad rok. Główne prace... więcej

Prosto chodnikiem. Sprawdź, gdzie w tym roku powstaną nowe chodniki

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Remont chodnika to jedna z kluczowych spraw zgłaszanych przez mieszkańców. Dlatego w tym roku... więcej

27 mln zł z Unii Europejskiej na wsparcie dla osób młodych szukających pracy w Łodzi

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Rozpoczął się nabór do projektu, dzięki któremu można praktycznie zlikwidować bezrobocie wśród... więcej

W ramach Planu dla Osiedli wybudowane zostanie m.in. nowe rondo na skrzyżowaniu z ul. Łanową -  fot. Radosław Jóźwiak

Łódź Buduje ul. Traktorową

Tomasz Andrzejewski / ZIM

Spękany asfalt zamieni się w równą ulicę i powstanie nowe rondo. Po ul. Rojnej, Rydzowej i św.... więcej

Zakończyła się modernizacja w Domu Pomocy Społecznej nr 2 -  fot: Radosław Żydowicz / UMŁ

Łódź dla seniorów. Zakończyła się modernizacja w Domu Pomocy Społecznej nr 2

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Przez ostatnie dwa lata w Domu Pomocy Społecznej nr 2 przy ul. 28 Pułku Strzelców Kaniowskich... więcej

Kontakt