Fabryka Wełny Hotel & SPA – tu łączy się historia z nowoczesnością

Gdy cofniemy się w czasie o 130 lat przed naszymi oczami pojawiają się zupełnie inne Pabianice. Miasto jest kolebką przemysłu włókienniczego, rozpoznawalne i cenione na całym świecie. Budynki fabryczne są symbolem ciężkiej pracy tysiąca robotników. Farbiarnie, przędzalnie, wykańczalnie, drukarnie, gazownie czy elektrownie od wczesnych godzin porannych do późnych godzin nocnych, a niekiedy nieprzerwanie przez całą dobę tętnią życiem ludzi skrupulatnie wykonujących swoje obowiązki.

Jednym z takich miejsc wartych szczególnej uwagi jest siłownia energetyczna stanowiąca część fabryki włókienniczej Krusche & Ender (po II wojnie światowej przejęta przez Pabianickiej Zakłady Przemysłu Bawełnianego Pamotex). To tutaj wytwarzana była energia dla wszystkich zakładów produkcyjnych. Hala energetyczna mimo technicznego przeznaczenia, to istne dzieło sztuki ówczesnej architektury. Ściany zdobią pilastry wraz z gzymsami, które wieńczy piękny kasetonowy, drewniany sufit.

To właśnie to miejsce jest architektonicznym oczkiem w głowie wszystkich zrewitalizowanych przez nas budynków. Stara hala elektrowni zmienia się w przestronną salę koncertową mieszczącą kilkuset widzów. W budynku zachowano pozostałości zdobień naściennych oraz stare szprosy okien. Z sufitu spogląda na audytorium suwnica wraz z zachowanym sprawnym mechanizmem. Dzięki rewitalizacji budynku z uszanowaniem kontekstu historycznego, ślad przeszłości oddaje w pełni duszę tej przestrzeni. Wielofunkcyjna sala koncertowo-balowa to możliwość organizacji różnorodnych wydarzeń: konferencji, targów, wesel, koncertów, pokazów mody, czy prezentacji samochodów

Do sali koncertowej prowadzi przeszklone foyer, przestronne na wysokość dwóch pięter. W nowej części Fabryka Hotel & SPA mieszczą się 3 sale konferencyjne oraz przejście do części hotelowej, gdzie na 3000 metrów kwadratowych i 2 piętrach mieści się 68 pokoi hotelowych.

Nowy budynek Fabryka Wełny Hotel & SPA wraz z sąsiadującą salą koncertową, która zaadoptowała industrialne przestrzenie poprzednich dziesięcioleci, z obecnie działającym połączono przeszklonym łącznikiem. Ten krótki odcinek drogi daje możliwość spojrzenia na odnowioną ulicę Lipową, która swoim wyglądem przenosi nas do fabrycznych wspomnień przeszłości.

Nie musisz cofać się w czasie o 130 lat, wystarczy że odwiedzisz Fabryka Wełny Hotel & SPA by zobaczyć pofabryczne budynki i wnętrza zaadaptowane do potrzeb naszych Gości. Po raz kolejny przywróciliśmy budynkowi zewnętrzne piękno, nadając detalom architektonicznym oryginalny wygląd, a wnętrzom nowoczesną formę użytkową.

Wizualizacje nowej części inwestycji:

Polecane aktualności

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Kontakt