Fala upałów w mieście. Sprawdź, jak radzić sobie z wysoką temperaturą

Upały nie odpuszczają. Prognozy pogody na kolejne dni nie pozostawiają wątpliwości. Temperatura będzie sięgać ponad 30 stopni. Dlatego warto wiedzieć, jak zachować zdrowie i dobre samopoczucie w tych ekstremalnych warunkach.

Fala upałów w mieście. Sprawdź, jak radzić sobie z wysoką temperaturą -  fot. z arch. UMŁ
Fala upałów w mieście. Sprawdź, jak radzić sobie z wysoką temperaturą , fot. z arch. UMŁ

W nadchodzących dniach nadal będziemy musieli radzić sobie z falą upałów. Władze miasta zapewniają, że wody w Łodzi nie zabraknie i podpowiadają na co zwrócić uwagę, a czego unikać podczas najbliższych, wyjątkowo gorących dni.

- Właśnie kończy się pierwszy tydzień tak dużych upałów w mieście. Myślę, że nie ma łodzianina, któremu wysoka temperatura nie dałaby w kość. Dlatego jest to właściwy moment, by powiedzieć, jak radzić sobie w tym gorącym okresie. Nie przesiadujmy na słońcu bez potrzeby, pamiętajmy o piciu dużej ilości wody, używajmy okularów przeciwsłonecznych i unikajmy nadmiernego wysiłku fizycznego – tłumaczy wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek i apeluje, by szczególną troską otaczać osoby starsze: - W miejskim centrum im. Jonschera zauważamy zwiększoną liczbę udarów wśród łódzkich seniorów. Dlatego proszę, abyśmy zawsze reagowali, gdy widzimy osoby zachowujące się nienaturalnie, bo mogą potrzebować naszej pomocy.

Jak podkreśla lekarz medycyny Małgorzata Warczyk, wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, większa częstotliwość bicia serca i oddechu. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy: - Oprócz osób starszych wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, osób chorych, zwłaszcza przewlekle oraz ludzi pracujących fizycznie. Dlatego obok jak najczęstszego nawadniania organizmu, ważna jest odpowiednia odzież i nakrycie głowy. Należy ubierać się lekko i przewiewnie oraz nie zapominać o odkrytych butach. 

Upał daje się we znaki również zwierzętom. Pamiętajmy, zatem żeby zadbać o swoich czworonożnych pupili. Stąd apel, by restauratorzy i właściciele pubów z ulicy Piotrkowskiej wystawili miski, które kilka lat temu dostali od łódzkich wodociągów. Wody z pewnością starczy dla wszystkich, bo jak zapewnia Miłosz Wika z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi, miasto ma bardzo dużą rezerwę i nie ma absolutnie żadnego zagrożenia, że wody zabraknie: - Normalnie łodzianie korzystają ze 105 milionów litrów wody na dobę, w tej chwili zużycie jest na poziomie 121 milionów litrów. Nie jest to więc jakiś duży przyrost. Rekordowe zużycie zanotowaliśmy poprzedniej doby, kiedy to mieszkańcy miasta zgłosili zapotrzebowanie na ponad 135 milionów litrów wody. Teraz jednak sytuacja wróciła do normy – podkreśla Miłosz Wika i zaprasza do ochłodzenia się przy trzech wodnych kurtynach na ul. Piotrkowskiej oraz do skorzystania z poidełek ustawionych w pasażu Schillera.

Powiązane aktualności

Polecane aktualności

I Forum dla edukacji kulturalnej w Łodzi

Monika Ptasińska / Wydział Kultury

Od marca tego roku mamy w Łodzi Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi. Hasło... więcej

Poduszki ze specjalnej membrany na dachu Orientarium

Aleksandra Hac / BRP

Membrana ETFE jest lekka, elastyczna i bardzo wytrzymała. W porównaniu ze szkłem - kilkadziesiąt... więcej

Jaki będzie budżet Łodzi na 2020 rok?

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz skarbnik Krzysztof Mączkowski przedstawili na konferencji... więcej

W Łodzi powstanie 200 stacji ładowania samochodów elektrycznych

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

200 stacji ładowania samochodów elektrycznych pojawi się do końca 2020 roku na łódzkich ulicach. Ich... więcej

Zawyją syreny. To nie alarm, tylko test systemu ostrzegania

W związku z rozbudową i modernizacją miejskiego systemu alarmowania i ostrzegania na terenie miasta,... więcej

Kontakt