Fala upałów w mieście. Sprawdź, jak radzić sobie z wysoką temperaturą

Upały nie odpuszczają. Prognozy pogody na kolejne dni nie pozostawiają wątpliwości. Temperatura będzie sięgać ponad 30 stopni. Dlatego warto wiedzieć, jak zachować zdrowie i dobre samopoczucie w tych ekstremalnych warunkach.

Fala upałów w mieście. Sprawdź, jak radzić sobie z wysoką temperaturą - fot. z arch. UMŁ
Fala upałów w mieście. Sprawdź, jak radzić sobie z wysoką temperaturą , fot. z arch. UMŁ

W nadchodzących dniach nadal będziemy musieli radzić sobie z falą upałów. Władze miasta zapewniają, że wody w Łodzi nie zabraknie i podpowiadają na co zwrócić uwagę, a czego unikać podczas najbliższych, wyjątkowo gorących dni.

- Właśnie kończy się pierwszy tydzień tak dużych upałów w mieście. Myślę, że nie ma łodzianina, któremu wysoka temperatura nie dałaby w kość. Dlatego jest to właściwy moment, by powiedzieć, jak radzić sobie w tym gorącym okresie. Nie przesiadujmy na słońcu bez potrzeby, pamiętajmy o piciu dużej ilości wody, używajmy okularów przeciwsłonecznych i unikajmy nadmiernego wysiłku fizycznego – tłumaczy wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek i apeluje, by szczególną troską otaczać osoby starsze: - W miejskim centrum im. Jonschera zauważamy zwiększoną liczbę udarów wśród łódzkich seniorów. Dlatego proszę, abyśmy zawsze reagowali, gdy widzimy osoby zachowujące się nienaturalnie, bo mogą potrzebować naszej pomocy.

Jak podkreśla lekarz medycyny Małgorzata Warczyk, wraz ze wzrostem temperatur znacząco wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Jego objawy to: zmęczenie, silne bóle i zawroty głowy, nudności, większa częstotliwość bicia serca i oddechu. Wysokie temperatury mogą powodować ospałość, zdenerwowanie, a także wpływają na poziom koncentracji i efektywność pracy: - Oprócz osób starszych wysokie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, osób chorych, zwłaszcza przewlekle oraz ludzi pracujących fizycznie. Dlatego obok jak najczęstszego nawadniania organizmu, ważna jest odpowiednia odzież i nakrycie głowy. Należy ubierać się lekko i przewiewnie oraz nie zapominać o odkrytych butach. 

Upał daje się we znaki również zwierzętom. Pamiętajmy, zatem żeby zadbać o swoich czworonożnych pupili. Stąd apel, by restauratorzy i właściciele pubów z ulicy Piotrkowskiej wystawili miski, które kilka lat temu dostali od łódzkich wodociągów. Wody z pewnością starczy dla wszystkich, bo jak zapewnia Miłosz Wika z Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi, miasto ma bardzo dużą rezerwę i nie ma absolutnie żadnego zagrożenia, że wody zabraknie: - Normalnie łodzianie korzystają ze 105 milionów litrów wody na dobę, w tej chwili zużycie jest na poziomie 121 milionów litrów. Nie jest to więc jakiś duży przyrost. Rekordowe zużycie zanotowaliśmy poprzedniej doby, kiedy to mieszkańcy miasta zgłosili zapotrzebowanie na ponad 135 milionów litrów wody. Teraz jednak sytuacja wróciła do normy – podkreśla Miłosz Wika i zaprasza do ochłodzenia się przy trzech wodnych kurtynach na ul. Piotrkowskiej oraz do skorzystania z poidełek ustawionych w pasażu Schillera.

Polecane aktualności

Łódź Stand-up Festiwal, czyli Wielki Roast Łodzi

Informacja prasowa ŁCW

Największe gwiazdy polskiego stand-upu wystąpią w listopadzie w Atlas Arenie podczas pierwszej... więcej

Łódź została koordynatorem EKOstrategii, która powstaje dla Unii Metropolii Polskich - fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Polska EKOstrategia pod kierownictwem Łodzi

Aleksandra Hac / BRP

Łódź została koordynatorem EKOstrategii, która powstaje dla Unii Metropolii Polskich. Będą z niej... więcej

Amerykanka zachęca łódzkie dzieci do nauki języka angielskiego - fot. Stefan Brajter / UMŁ

Amerykanka zachęca łódzkie dzieci do nauki języka angielskiego

Jolanta Baranowska / BRP

16-letnia Zosia z Seattle kolejny raz zachęcała łódzkie przedszkolaki do nauki języka angielskiego.... więcej

Możliwe będą docelowe wjazdy dla mieszkańców i najemców lokali, z wyłączeniem możliwości parkowania na ulicach - fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Stare Polesie. Utrudnienia w ruchu i parkowaniu w związku z realizacją zdjęć filmowych

Łódź Film Commission

Zdjęcia realizowane będą od 22 do 28 lipca na na skrzyżowaniu ulic Legionów z Żeromskiego. więcej

Rozpoczyna się układanie nawierzchni na ul. Nawrot - fot. Stefan Brajter / UMŁ

Po remontowanych ulicach w centrum Łodzi pojedziemy po wakacjach

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Wykorzystujemy wakacje na intensywne prace na łódzkich ulicach. W centrum, na kolejnej z nich... więcej

Kontakt
RODO

Informacja dotycząca ochrony danych osobowych

Klauzula informacyjna
dotycząca przetwarzania danych osobowych,
dla których administratorem danych jest Prezydent Miasta Łodzi

Szanowni Państwo,

zgodnie z art. 13 ust. 1 i 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2016/679 w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE) uprzejmie informujemy, że:

 1. Administratorem danych osobowych jest Prezydent Miasta Łodzi z siedzibą w Łodzi przy ul. Piotrkowskiej 104, 90-926 Łódź, tel.: +48 (42) 638-44-44,  fax: +48 (42) 272-60-01, e-mail: lckm@uml.lodz.pl.
 2. Inspektorem ochrony danych w Urzędzie Miasta Łodzi jest Pani Agnieszka Kozłowska, tel. +48 (42) 638-59-50, e-mail: iod@uml.lodz.pl.
 3. Podanie danych osobowych jest warunkiem koniecznym do realizacji sprawy w Urzędzie Miasta Łodzi.
  Ogólną podstawę do przetwarzania danych stanowi art. 6 ust. 1 lit. a - e ogólnego rozporządzenia.
  Ogólne cele przetwarzania danych zostały wskazane w następujących przepisach:
  1. ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1875 ze zm.);
  2. ustawie z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym (Dz. U. z 2017 r., poz. 1868 ze zm.).

Dokładne informacje o celach i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych są dostępne w szczegółowych wykazach zadań, realizowanych przez wewnętrzne komórki organizacyjne Urzędu Miasta Łodzi.

 1. Dane osobowe mogą być udostępniane innym podmiotom, uprawnionym do ich otrzymania na podstawie obowiązujących przepisów prawa, a ponadto odbiorcom danych w rozumieniu przepisów o ochronie danych osobowym, tj. podmiotom świadczącym usługi pocztowe, kurierskie, usługi informatyczne, bankowe, ubezpieczeniowe. Dane osobowe mogą być również przekazywane do państw trzecich, na podstawie szczególnych regulacji prawnych, w tym umów międzynarodowych.
 2. Dane osobowe będą przetwarzane, w tym przechowywane zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (Dz. U. z 2018 r., poz. 217 ze zm.), a w przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody, przez okres niezbędny do realizacji wskazanego celu.
 3. W związku z przetwarzaniem danych osobowych, na podstawie przepisów prawa, posiada Pani/Pan prawo do:
  1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
  2. sprostowania danych, na podstawie art.16 ogólnego rozporządzenia.

W przypadku przetwarzania danych na podstawie wyrażonej zgody posiada Pani/Pan prawo do:

 1. dostępu do treści swoich danych, na podstawie art.15 ogólnego rozporządzenia;
 2. sprostowania danych, na podstawie art. 16 ogólnego rozporządzenia;
 3. usunięcia danych, na podstawie art. 17 ogólnego rozporządzenia;
 4. ograniczenia przetwarzania, na podstawie art. 18 ogólnego rozporządzenia;
 5. wniesienia sprzeciwu, na podstawie art. 21 ogólnego rozporządzenia.

Prawa te są wykonywane przez Panią/Pana również względem tych osób, w stosunku do których sprawowana jest prawna opieka. 

 1. W przypadku, w którym przetwarzanie danych odbywa się na podstawie wyrażonej zgody, przysługuje Pani/Panu prawo do jej cofnięcia, w dowolnym momencie, w formie, w jakiej została ona wyrażona.  Od tego momentu Pani/Pana dane nie będą przez nas przetwarzane.
 2. Ma Pani/Pan prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego – Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych, gdy uzna Pani/Pan, iż przetwarzanie danych osobowych narusza przepisy o ochronie danych osobowych.
 3. Gdy podanie danych osobowych wynika z przepisów prawa, jest Pani/Pan zobowiązana(y) do ich podania. Konsekwencją niepodania danych osobowych będzie nierozpoznanie sprawy.
 4. Dane nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania.