Funkcjonowanie placówek łódzkiego MOPS w piątej fali pandemii

Całkowicie internetowo lub też poprzez wrzucenie już wypełnionych (papierowych) do specjalnej urny – obecnie wyłącznie w ten sposób można składać wnioski na uzyskanie dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) za pośrednictwem Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi. Ze względu na dużą liczbę zakażeń koronawirusem i piątą falę pandemii, sala obsługi na parterze w głównej siedzibie MOPS w Łodzi przy ul. Kilińskiego 102/102a została na ten moment zamknięta dla odwiedzających. Zostanie ponownie otwarta tak szybko, jak tylko będzie to możliwe – wraz z poprawą sytuacji epidemiologicznej w całym kraju.

fot. UMŁ
5 zdjęć
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
fot. UMŁ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

W przypadku wszelkich innych spraw załatwianych w placówkach łódzkiego MOPS (zarówno w szesnastu Punktach Pracy Socjalnej ulokowanych na terenie całej Łodzi, jak i w siedzibach trzech Wydziałów Pracy Środowiskowej, a także w siedzibie Wydziału Pieczy Instytucjonalnej i Świadczeń przy ul. Piotrkowskiej 149), zainteresowani są proszeni w pierwszej kolejności o kontakt telefoniczny. Wszystkie numery telefonów są dostępne na stronie internetowej MOPS w Łodzi, w zakładce „Kontakt” (www.mops.lodz.pl). Wizyta w którejkolwiek ze wspomnianych placówek i osobiste spotkanie z pracownikiem jest możliwa – jeśli tylko pojawi się taka potrzeba – po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym.

Dofinansowania PFRON indywidualni łodzianie mogą otrzymać do: turnusów rehabilitacyjnych, zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych, likwidacji barier architektonicznych, a także likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych. Na ten moment złożone wnioski nie będą jednak jeszcze rozpatrywane - stanie się to możliwe dopiero po przekazaniu stosownych środków łódzkiemu MOPS przez PFRON (w poprzednich latach odbywało się to zazwyczaj na przełomie pierwszego i drugiego kwartału).

Wnioski o dofinansowania PFRON można składać obecnie wyłącznie na dwa wspomniane sposoby: całkowicie internetowo za pośrednictwem specjalnie stworzonej do tego platformy (https://sow.pfron.org.pl/) lub też poprzez wrzucenie do specjalnej urny ulokowanej przy wejściu do wspomnianej sali obsługi na parterze w głównej siedzibie łódzkiego MOPS (w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17). Formularze wniosków można z kolei pobrać, a następnie wydrukować ze strony internetowej łódzkiego MOPS (https://mops.uml.lodz.pl/bip/dofinansowania-ze-srodkow-pfron/). W wersji papierowej są z kolei dostępne w głównej siedzibie MOPS w Łodzi (także przy wejściu do wspomnianej sali obsługi na parterze).

- Ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną  zachęcamy do składania wniosków PFRON przede wszystkim w formie całkowicie elektronicznej - mówi Piotr Kowalski, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi ds. programów społecznych i osób z niepełnosprawnościami. – Osoby, dla których taka forma nie jest jednak możliwa, zachęcamy z kolei do pobrania i wydrukowania stosownych wniosków z naszej strony internetowej i wypełnienia ich w formie papierowej w domu, a następnie do wrzucenia ich do odpowiedniej urny ulokowanej przy wejściu do naszej siedziby. Wypełnienie wniosków w domu i umieszczenie ich w urnie polecamy również wszystkim tym, którzy pobiorą papierowe druki w budynku przy ul. Kilińskiego. Ze względów bezpieczeństwa, na ten moment nie ma możliwości, by wypełniać wnioski bezpośrednio na miejscu w naszej siedzibie. Nasi pracownicy służą cały czas pomocą – obecnie głównie mailową - w przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości przy uzupełnianiu wniosków.

Wszyscy zainteresowani otrzymaniem w tym roku dofinansowania ze środków PFRON powinni mieć także na uwadze, że wraz z początkiem roku zostały zmienione druki wniosków. Tymczasem wnioski składane w obecnym roku muszą być wypełnione na aktualnych formularzach. Jeśli wniosek zostanie złożony na starym druku, nie będzie można go rozpatrzyć. Takie formularze trzeba będzie przepisać.

- Wnioski są aktualizowane co roku, ale tym razem szczególna uwaga została skupiona na ich uproszczeniu – wyjaśnia Piotr Kowalski. - Dla ułatwienia formularze zostały m.in. uzupełnione o szczegółowe instrukcje i podpowiedzi, jak prawidłowo je wypełnić.

W całym ubiegłym roku (2021) na dofinansowania ze środków PFRON dla osób indywidualnych rozdysponowano za pośrednictwem łódzkiego MOPS kwotę prawie 9,9 mln zł. W sumie z ubiegłorocznych dofinansowań PFRON na różne cele skorzystało ponad 5,5 tys. łodzian.

 

*****

Wszelkie szczegółowe informacje na temat dofinansowań ze środków PFRON można uzyskać na ten moment, kontaktując się z pracownikami Wydziału ds. Rehabilitacji Społecznej Osób Niepełnosprawnych MOPS w Łodzi, przede wszystkim pod następującymi adresami mailowymi:

Telefonicznie informacje można z kolei uzyskać na ten moment pod następującymi numerami: (42) 685 43 62 lub (42) 685 43 63. Telefony są dostępne w poniedziałki, środy, czwartki i piątki w godz. 8 – 16 oraz we wtorki w godz. 9 – 17.

Polecane aktualności

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Witaj Maj, piękny Maj

Andrzej Janecki / BAM

Mszą św. sprawowaną w intencji Ojczyzny w bazylice archikatedralnej rozpoczęły się wojewódzkie… więcej

Kontakt