Głowa Jana Chrzciciela w parku Staromiejskim. Zobacz nową instalację projektu UNIQA Art Łódź

W parku Staromiejskim powstała rzeźba przedstawiająca obciętą głowę Jana Chrzciciela. Usytuowana jest na cokole w oczku wodnym w centralnej części parku. Rzeźba jest wykonana z żywicy epoksydowej zabarwionej pyłem węglowym. Okres ekspozycji rzeźby przewidziany jest do połowy października.

fot. Sebastian Glapiński / UMŁ
Głowa Jana Chrzciciela w parku Staromiejskim

Autorem rzeźby jest Szymon Ryczek, absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. O swojej pracy mówi tak: - Miejsce instalacji rzeźby, jak i jej tytuł uwalnia dwa łączące się ze sobą, istotne konteksty. Pierwszy z nich to kontekst społeczny, który nawiązuje do historii XIX wieku. Teren dzisiejszego parku był wówczas zalany w większości wodą. Na schyłku wieku ziemie te zostały osuszone, powstały ulice i domostwa zamieszkane głównie przez niezamożne rodziny żydowskie. Rozkwitające życie i handel na tych ziemiach został przerwany wraz z nadejściem II wojny światowej, kiedy to część budynków wyburzono, a ich mieszkańców zesłano do getta. Tu pojawia się kontekst drugi, paschalny. Zarówno śmierć mieszkańców Łodzi, jak i tytułowego Jana Chrzciciela nie była śmiercią nadaremną. Sam Jan Chrzciciel głosił o ofierze, która wydaje owoc w postaci nowego życia. Działalność, która doprowadziła go do męczeńskiej śmierci była symbolem duchowego sprzeciwu wobec króla Heroda. Podobny los spotkał łodzian, którzy zginęli z rąk niemieckich oprawców. Istotnym elementem optycznym jest umieszczenie rzeźby w pobliżu wody. Staw staje się symbolicznym nośnikiem związanym z wodą życia, którą Jan chrzcił.


Rzeźba ustawiona jest na cokole w oczku wodnym w centralnej części parku, fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Rzeźba Szymona Ryczka to piąta realizacja w ramach międzynarodowego projektu sztuki w przestrzeni miejskiej UNIQA Art Łódź, organizowanego przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Dotychczas artysta ze Szczecina, ukrywający się pod pseudonimem Lump, stworzył na bazie słupów plakatowych przy ul. Piotrkowskiej ogromne przedmioty, ikony związane z okresem PRL. Na ścianie przy ul. Roosevelta 18 (od strony ul. Sienkiewicza) powstał wielkoformatowy mural autorstwa grupy Etam oraz Roberta Procha. Amerykańska artystka Crystal Wagner stworzyła różnokolorową instalację artystyczną na narożnej fasadzie kamienicy przy ul. Piotrkowskiej 29, a śląska artystka Mona Tusz - płaskorzeźbę na ścianie przy ul. Gdańskiej 132. Kolejną realizacją będzie wielkoformatowa rzeźba autorstwa dwójki artystów z Warszawy - Tomasza Górnickiego i Chazme, która stanie w lipcu przy dworcu Łódź Fabryczna.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt