Granitowa szabla. Jeśli nie w Łodzi, to gdzie?

Był łodzianinem, jednym z największych bohaterów Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Zginął prowadząc atak I Batalionu 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, którym dowodził, na wielokrotnie liczniejsze siły bolszewików.

W Łodzi ma powstać pomnik kapitana Stefana Pogonowskiego. Z taką inicjatywą wyszedł komitet społeczny, który zwrócił się w tej sprawie do przewodniczącego Rady Miejskiej Tomasza Kacprzaka.

- Rok 2018 jest wyjątkowy – obchodzimy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji pojawia się w Łodzi wiele cennych inicjatyw społecznych. Bardzo się cieszę, że powstał pomysł wzniesienia pomnika kapitana Stefana Pogonowskiego. To bohater narodowy, który łączy. Jego grobem na Starym Cmentarzu opiekują się łodzianie. Inicjatorem budowy pomnika Pogonowskiego jest łódzki prawnik, Piotr Paduszyński. Odpowiadając na jego apel, przygotowałem projekt uchwały na najbliższą sesję Rady Miejskiej, w której wyraża się zgodę na realizację pomnika w zaproponowanym kształcie – mówił na konferencji prasowej Tomasz Kacprzak.

Pomnik zaprojektował i wykona profesor Zbigniew Dudek z Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Będzie wykonany z czarnego i czerwonego granitu. Stanie na skwerze u zbiegu ulic Pogonowskiego i Legionów w Łodzi. Czarny kilkumetrowy pylon, będzie uformowany w kształcie głowni szabli, która rozłupuje czerwoną bryłę granitu, symbolizującą sowiecką nawałę. Wykonana z brązu aplikacja w górnej części pylonu jest rozwinięciem zdobień kwiatowych, grawerowanych na paradnych szablach. Na granitowej szabli będzie umieszczone godło państwowe i odznaka 28 Pułku Strzelców Kaniowskich. Na czołowej stronie pomnika, na kamiennym czerwonym obelisku znajdzie się dedykacja: „Kapitanowi Stefanowi Pogonowskiemu”.

- Sadzę, że w tym ważnym 2018 roku powinniśmy dużo mówić o naszej historii, o bohaterach, takich jak kapitan Stefan Pogonowski. Pomnik ma powstać nie z miejskich funduszy, ale dzięki publicznej zbiórce - komitet zamierza prowadzić ją m.in. podczas imprez miejskich, wydarzeń sportowych, w centrach handlowych. Sam chętnie aktywnie się do niej włączę – zadeklarował Tomasz Kacprzak.

Członkowie komitetu będą też kwestować wśród łódzkich przedsiębiorców, prosić łódzki biznes o wsparcie idei budowy pomnika kpt. Stefana Pogonowskiego. Odsłonięcie pomnika planowane jest w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – 11 listopada 2018 roku.

 

 

 

 

 

Polecane aktualności

64 tysiące tulipanów w Ogrodzie Botanicznym. Wyjątkowa kolekcja kwiatów w prawie 50 odmianach zaczyna kwitnąć i tworzyć kolorową wystawę -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

Wybierz się do Ogrodu Botanicznego i zobacz dziesiątki tysięcy rozkwitających tulipanów

Karolina Szamburska / BPKSiT

Tegoroczne dywany tulipanów w Ogrodzie Botanicznym zakwitły wyjątkowo wcześnie. Łodzianie mogą już... więcej

Oszuści, podając się za urzędników, proponują zakup mieszkań komunalnych -  fot. z arch. UMŁ

Uwaga! Oszuści, podając się za urzędników, proponują zakup mieszkań komunalnych

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Łodzianka straciła 31 tys. zł, bo uwierzyła oszustom podszywającym się pod urzędników obiecujących... więcej

Część wystawy poświęcona jest kreacjom spod znaku domu mody Dior -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

Dior już w Łodzi. Projekty światowego wizjonera mody zobaczysz w CMW

Marlena Kamińska / BPKSiT

Kreacje, biżuteria, buty, kapelusze marek: Dior, Coco Chanel, Yves Saint Laurent, Givenchy dotarły... więcej

Przykładem współpracy jest remontowana kamienica Bernarda Glüksmana przy ul. Struga 7 -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Miasto remontuje kamienice razem ze wspólnotami

Wojciech Markiewicz / BPKSiT

Miasto remontuje stare łódzkie kamienice, nie tylko wtedy, gdy jest ich jedynym właścicielem. Od... więcej

Zakaz parkowania na ul. 6 Sierpnia. Zaczęła obowiązywać nowa organizacja ruchu -  fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Zakaz parkowania na ul. 6 Sierpnia. Zaczęła obowiązywać nowa organizacja ruchu

Marlena Kamińska / BPKSiT

Na pierwszym łódzkim woonerfie, czyli wzdłuż ulicy 6 Sierpnia nie można już zaparkować samochodu. Od... więcej

Kontakt