Innowacyjne rozwiązania dla klimatu

26 maja w łódzkim Orientarium zaprezentowane zostały rozwiązania przyszłości w dziedzinie energetyki.

Globalne zapotrzebowanie na energię wzrasta, napędzane rosnącą liczbą ludzi oraz podnoszeniem się poziomu ich życia. Co ważne – ONZ szacuje, że do 2050 roku około dwie trzecie ludności na świecie będzie mieszkać w miastach, zwiększając jeszcze popyt na kurczące się zasoby wody, żywności i energii. Dlatego właśnie tak ważne dzisiaj jest przeciwdziałanie zmianom klimatu wywołanym przez emisję m.in. dwutlenku węgla. Aby sprostać tym wyzwaniom, niezbędna jest zmiana w światowym systemie energetycznym oraz stosowanie nowych, przyjaznych dla klimatu źródeł energii. Tę problematykę poruszała konferencja ekoINNOWACJE.

Łódź aktywnie działa na rzecz poprawy stanu środowiska. Tworzymy nowe parki, współpracujemy z biznesem w celu wspólnej realizacji inicjatyw ekologicznych, poprzez dotacje zachęcamy mieszkańców do budowania zielonych enklaw i gromadzenia deszczówki. Organizujemy także wiele spotkań poświęconych kluczowemu dla wszystkich problemowi zmian klimatu, wspomnę choćby niedawny Samorządowy Kongres Klimatyczny - mówiła Hanna Zdanowska – Prezydent Miasta Łodzi. EkoINNOWACJE to spotkanie, które w dużej mierze poświęcone jest palącej dziś potrzebie transformacji energetycznej, osiąganej dzięki rozwiązaniom służącym budowaniu efektywności energetycznej i korzystaniu z odnawialnych źródeł energii. Tylko takie podejście pozwoli nam stopniowo odejść od paliw kopalnych, a w konsekwencji - redukcji emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń –  dodała Hanna Zdanowska.

Zmiany klimatu i ich negatywne skutki zmuszają nas, samorządowców, do jeszcze intensywniejszych działań na rzecz zielonych gmin, miast i miasteczek. W Sopocie prawie 60% powierzchni miasta to tereny zielone, stale sadzimy nowe drzewa i rewitalizujemy parki. I mimo, że od ponad 20 lat dbamy o jakość powietrza w mieście i możemy poszczycić się najlepszymi jego parametrami, wiemy, że to dzisiaj za mało, by odpowiedzieć na czekający nas kryzys klimatyczny. Wśród najważniejszych wyzwań, przed którymi stajemy wraz z mieszkańcami, jest dziś transformacja energetyczna, dzięki której zastąpimy paliwa kopalne nowymi, czystymi źródłami energii. Przy nieprawdopodobnie wysokiej inflacji i drożyźnie, musimy szczególnie zadbać o to, by transformacja energetyczna była sprawiedliwa i dostępna dla mieszkańców, zarówno biedniejszych jak i bogatszych części Polski. Dlatego czysta, tania i wytwarzana lokalnie energia stanowi tak ważny element tworzenia lokalnej, samorządowej niezależności energetycznej, a także dobrej jakości życia mieszkańców i konkurencyjności polskiej gospodarki – przekonywał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, prezes Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski.

Zwieńczeniem konferencji było wysłuchanie spostrzeżeń przedstawicieli młodego pokolenia odnośnie obecnych priorytetów w zakresie ochrony środowiska oraz dyskusja na temat najskuteczniejszych sposobów walki z postępującymi zmianami klimatycznymi.

Polecane aktualności

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej

Kontakt