Internetowa wyszukiwarka pomoże w segregowaniu odpadów

Gdzie wyrzucić zużytą chusteczkę, papierowy ręcznik czy karton po sokach? Do którego pojemnika bombkę choinkową, starą kasetę magnetofonową czy papierki od cukierków?

Segregowanie odpadów komunalnych jest obowiązkowe -  fot. Paweł Łacheta
Segregowanie odpadów komunalnych jest obowiązkowe , fot. Paweł Łacheta

Łodzianie odpowiedzialnie traktują kwestie segregowania śmieci, a żeby im pomóc miasto stworzyło min. specjalną wyszukiwarkę internetową, która podpowiada, do którego pojemnika wyrzucamy poszczególne odpady.

- Po półtora miesiącu obowiązkowej segregacji odpadów widać coraz większe zainteresowanie łodzian selektywną zbiórką śmieci. Wprowadzono w mieście pięć standardowych pojemników na różne frakcje, ale otrzymujemy sporo zapytań, dotyczące lokowania konkretnych odpadów i stąd pomysł na wyszukiwarkę, która pomoże rozstrzygnąć niektóre wątpliwości – powiedziała Ewa Jasińska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMŁ.

Antonina Majchrzak, radna Rady Miejskiej w Łodzi podkreśliła, że selektywna zbiórka śmieci jest nie tylko ustawowym obowiązkiem, ale także wyrazem odpowiedzialności za środowisko naturalne i ochronę naszej planety. Przykładowo ze 100 ton makulatury można wyprodukować prawie 90 ton papieru do ponownego użycia, a do wytworzenia tony papieru trzeba ściąć 17 drzew, więc jest o co walczyć.

W wyszukiwarce dostępnej na stronie Urzędu Miasta Łodzi w zakładce selektywna zbiórka odpadów, dostępnych jest  już 300 pozycji różnego rodzaju śmieci ze wskazaniem ich umieszczenia w odpowiednich pojemnikach. Wydział Gospodarki Komunalnej UMŁ monitoruje na razie sytuację i widać znaczący wzrost w ilości segregowanych odpadów. W wielu miejscach trzeba zwiększyć liczbę pojemników do segregacji, jak również harmonogram wywozu. Na razie nie wprowadzono jeszcze żadnych sankcji, ale po analizie raportów w lutym mogą się pojawić kary za brak selekcji.

 

Więcej informacji na stronie www.lodz.pl/odpady w zakładce Selektywna zbiórka odpadów, gdzie działa również nasza wyszukiwarka.

Polecane aktualności

Wsparcie dla mikroprzedsiębiorców z Łodzi

Monika Pawlak

Jednorazowe pożyczki z Funduszu Pracy do 5 tys. zł z przeznaczeniem na koszty bieżącej działalności... więcej

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powołała zespół ekspercki składający się z najbliższych współpracowników i ekspertów. -  fot. Witold Ancerowicz

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powołała zespół ekspercki

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska poinformowała, w czwartek 2 kwietnia, o powstaniu zespołu... więcej

Odnowione elewacje, dobudowane piętro, rozbudowana oficyna i dach pokryty mchem. Kończymy prace w kamienicach przy ulicy Tuwima 33 i 35 -  fot. Sebastian Glapiński

Łódź Rewitalizuje: kończymy prace w kamienicach przy Tuwima 33 i 35

Małgorzata Loeffler / ZIM

Odnowione elewacje, dobudowane piętro, rozbudowana oficyna i dach pokryty mchem. Kończymy prace w... więcej

Prace na al. 1 Maja dobiegają końca. -  fot. Konrad Ciężki

Łódź Buduje Zielone Polesie

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Kolejna ulica na Starym Polesiu zamienia się w zieloną, przyjazną przestrzeń. Kończymy prace na al.... więcej

Weekendowe zmiany w komunikacji miejskiej

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

W związku z nowymi ograniczeniami i niską frekwencją w pojazdach komunikacji miejskiej od... więcej

Kontakt