Jak można wykorzystać deszczówkę?

- Zmiany klimatyczne, które zachodzą w Polsce od bardzo wielu lat, są niepokojące w skali globalnej, a także dla naszego miasta – powiedział Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej.

- Obserwujemy proces stepowienia i pustynnienia województwa łódzkiego. Spadek poziomu wód gruntowych powoduje ubytek dla rolnictwa i stanowi zagrożenie dla człowieka.

Samorządy muszą wprowadzić działania adaptacyjne. Naszym obowiązkiem jest chronienie wody, jako podstawowego źródła życia. Należy inwestować w parki oraz tereny zielone. Zadaniem samorządowców jest utrzymywanie zasobów wodnych tak, aby nadmiar wody z deszczu nie spływał do rzek.

Program przygotowywany przez samorząd ma służyć mieszkańcom Łodzi. Dowiedzieliśmy się jednak, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z Narodowym Funduszem przygotowali swój program, z którego samorządy zostały wykluczone. WFOŚiGW będzie przydzielał środki finansowe na tworzenie tzw. ogrodów deszczowych. Dlaczego samorządy nie mogą brać udziału w tym przedsięwzięciu? Zostały po raz kolejny ominięte i zignorowane, a przede wszystkim wykluczone z tego bardzo ważnego tematu, jakim jest ochrona środowiska – dodał przewodniczący Marcin Gołaszewski.

 

- Cieszy nas fakt, że WFOŚiGW uruchomił program "Moja Woda", z którego będą mogli skorzystać łodzianie – powiedziała Agnieszka Wieteska, radna Rady Miejskiej.

- Ale w tym roku sprawa ma też drugie dno. W poprzednich latach to miasto rozdysponowywało środki wśród mieszkańców w ramach umowy z Funduszem. W tym roku Łódź chciała dalej wdrażać program, dokładając jednocześnie z własnych pieniędzy 1 tys. zł każdemu mieszkańcowi, ale  WFOŚiGW odmówiło podpisania umowy i przejęło obsługę projektu.

Zastanawia nas, czy nie jest to początek wojny PiS z samorządami, które stoją tej partii na drodze do monowładzy. Zacznie się, jak w tym przypadku, od zmniejszania roli samorządów, później ograniczy ich kompetencje, a na końcu zabierze finansowanie. Centralizacja władzy jest niebezpieczna dla mieszkańców. Kto inny, jak nie samorządowcy, zadba o dobro naszych Małych Ojczyzn? Czy szeregowemu posłowi z Nowogrodzkiej będzie zależało na rozwoju Łodzi? Śmiem wątpić! – podkreśliła radna Agnieszka Wieteska.

 

 

Polecane aktualności

Pokaz Światło Przyszłości (wizualizacja) -  mat. Biuro prasowe ŁMF

Light.Move.Festival 2020 w ten weekend!

BRP

Już w ten weekend odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja Light.Move.Festival, największego wydarzenia... więcej

Bezzwrotne pożyczki i dotacje dla przedsiębiorczych, którzy chcą otworzyć własny biznes w Łodzi

Marcin Masłowski / BRP

Łódź wspiera rozwój małych firm. Projekt „Łódzka Rewita III” zakłada bezzwrotne wsparcie dla osób... więcej

Mielczarskiego 3 - wizualizacja

Podpisana umowa na remonty kamienic przy ul. Mielczarskiego

Małgorzata Loeffler / ZIM

Dom gościnny, kawiarnia, świetlica dla młodzieży i komfortowe mieszkania komunalne, czyli kolejne... więcej

Kampania „nie marnuje 1/3” w restauracji Także Tego -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Łódź przeciwko marnowaniu żywności

Zuzanna Bociaga / ŁCW

Aż 1/3 całej wyprodukowanej na świecie idealnie świeżej i pysznej żywności nigdy nie trafia na nasze... więcej

Termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Hufcowej 5 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Remonty łódzkich szkół i przedszkoli. W 3 lata zmodernizowanych zostało 70 budynków

Monika Pawlak / BRP

Od 2017 roku miasto realizuje projekt termomodernizacji szkół i przedszkoli w ramach którego 70... więcej

Kontakt