Jak pomóc dzieciom doświadczającym przemocy domowej? Radni współtworzyli instrukcje postępowania

Dzisiaj odbyła się konferencja radnych Rady Miejskiej w Łodzi na której mówili o instrukcji postępowania w przypadku wykrycia przemocy domowej.

Krzysztof Makowski, radny Rady Miejskiej w Łodzi: Jestem bardzo szczęśliwy, ponieważ po wielu miesiącach naszej komisji udało się wypracować procedurę postępowanie w wypadku zauważenia krzywdzonego dziecka. W ostatnich latach wielokrotnie dochodziło do trudnych sytuacji w rodzinach. Nie potrafiono reagować w sposób odpowiedni, co skutkowało tragedią dziecka. Musimy pamiętać, że przemoc w rodzinie ma różny wymiar. Poza przemocą fizyczną istnieje również przemoc psychiczna. Dla nas najważniejsze jest, by działać w odpowiednim momencie. W ramach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej działa Zespół Interdyscyplinarny ds. Walki z Przemocą w Rodzinie. Po kilku miesiącach pracy udało im się wypracować poradnik odpowiedniego postępowania. Zachęcam do zapoznania się z informatorem. Jest dostępny na stronie miasta.

Marta Przywara, radna Rady Miejskiej w Łodzi: Instrukcja, o której dzisiaj mówimy, dotyczy w dużej merze postępowania służb. Zależy nam również na tym by trafiła do rodziców. Każdy powinien zapoznać się rodzajami przemocy oraz postępowaniem zmierzającym do ich zwalczania. Jako przewodnicząca komisji sportu zadbam o to, żeby ta instrukcja trafiła do klubów sportowych. Trenerzy mają kontakt z dziećmi. Bardzo często to oni są najbliższymi dla nich osobami. Dzieci często opowiadają im o swoich problemach. Dlatego tak ważne jest, by trenerzy zapoznali się z takim informatorem. Należy też zaznaczyć, że w Łodzi jest procedowanych 428 niebieskich kart, które dotyczą bezpośrednio przemocy wobec dzieci. Musimy być wyczuleni na przemoc wobec dzieci.

Emilia Susniło–Gruszka, radna Rady Miejskiej w Łodzi: Z tego miejsca chciałabym wyrazić podziękowania dla całego zespołu, który doprowadził do wydania informatora. Ten dokument jest przejrzysty dla czytającego. Nie jest za długi, ale zawiera wszystkie najważniejsze informacje dotyczące rozpoznawania i postępowania wobec przemocy. Ten dokument został przesłany do wszystkich placówek oświatowych i placówek zdrowia. Mam nadzieje, że nie będzie to martwa instrukcja, a pracownicy wszystkich miejsc, którym został udostępniony, zapoznają się z nim. Statystyki policyjne mówią, że w 2021 r. przemocą rodzinną zostało dotkniętych, aż 11 tys. To jest około 30 dzieci w ciągu doby, a co za tym idzie, co 50 min krzywdzone jest dziecko. Nie wszystko jest zgłaszane na policję, więc te liczby mogą być większe.

Polecane aktualności

Zasmakuj studiowania w Łodzi – branża Life Science

Marta Grzegorzewska / BOIZ

Maturzyści z klas biologiczno-chemicznych z I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie Trybunalskim... więcej

Wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik wraz z uczniami i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 70 Bogumiłą Cichacz. fot. P. Wacławiak, UMŁ.

Kokardy od łódzkich dzieci na święto niepodległości!

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

1500 biało - czerwonych rozetek wykonały dzieci z łódzkich szkół. 11 listopada trafią do łodzian... więcej

Bohater po sąsiedzku. Odznaczenie Józefa Skrzyneckiego Honorowym Krzyżem Inki

Gabriel Peryt / Oddział Dziedzictwa Łodzi

W ostatnią niedzielę towarzyszyliśmy Panu Józefowi Skrzyneckiemu podczas ceremonii wręczenia... więcej

ŁCW

Legalizacja pobytu-niezbędnik dla cudzoziemców

Patrycja Wilczyńska/BAM i Aleksandra Skvyrska

22 maja w Fabryce Aktywności Miejskiej odbędzie się ważne spotkanie na poważny temat: LEGALIZACJA... więcej

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

Kontakt