Jak pomóc dzikim zwierzętom w mieście? Animal Patrol i Leśnictwo Miejskie zawsze spieszą im na pomoc

Co zrobić, gdy na spacerze w lesie, parku czy nawet na ulicy bądź chodniku zobaczymy ranną wiewiórkę czy sarenkę? Jak zachować się, gdy na osiedlowym skwerku czy pod blokiem znajdziemy podloty ptaków? Od lat wiele z nich trafia do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt przy ul. Wycieczkowej. Czy na pewno muszą tam się znaleźć?

 -  fot. Witold Ancerowicz / UMŁ
Ranne zwierzęta trafiają do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt przy ul. Wycieczkowej, , fot. Witold Ancerowicz / UMŁ

- Zachowujmy się mądrze. Pomagajmy tylko wtedy, kiedy jesteśmy pewni, że ta pomoc jest konieczna. Często zdarza się, że mieszkańcy, mając oczywiście dobre intencje, porywają wręcz dzikie zwierzęta i tym samym narażają je na niebezpieczeństwo. Dlatego, jeśli nie wiemy, co zrobić, proszę o telefon do nas czy do Leśnictwa Miejskiego – powiedział Patryk Polit z Animal Patrolu Straży Miejskiej.

Oddział ten składa się z kilkunastu strażników, których zadaniem jest nie tylko wyławianie dzikich zwierząt i pomoc Leśnictwu Miejskiemu, ale także m.in. interwencje w sprawie psów uwięzionych w rozgrzanych samochodach czy kotów, które zaginęły.

 - Korzystamy ze sprzętu, który zakupiliśmy dzięki Budżetowi Obywatelskiemu. Jest on nam niezbędny i jesteśmy szczególnie zadowoleni, że łodzianie doceniają naszą pracę i chcą byśmy dalej pomagali ich pupilom czy dzikim zwierzętom. Bardzo im za to dziękuję – dodał Patryk Polit.

Dzikie zwierzęta, wobec których Animal Patrol podejmuje interwencje trafiają do Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, gdzie opiekuje się nimi Leśnictwo Miejskie. W 2019 roku strażnicy podjęli blisko 1100 takich akcji, zaś w pierwszej połowie 2020 roku było ich już około 400.

- Ale to nie wszystkie zwierzęta, które do nas trafiają. Wielokrotnie sami interweniujemy, więc w ubiegłym roku mieliśmy aż 2000 zdarzeń, zaś do końca czerwca tego roku mamy już 800 interwencji. Oczywiście, współpracujemy z wieloma służbami i na wielu płaszczyznach. Gama sytuacji, z którymi mamy do czynienia jest naprawdę duża i codziennie musimy mierzyć się z kolejnymi wyzwaniami – powiedział Kamil Polański z Leśnictwa Miejskiego.

Obecnie w Ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt przebywają m.in. dziki, sarny, lisy, pustułki, gile, wrony siwe, młode bociany białe. Od kilku lat stałymi rezydentami są bielik i żuraw, które z powodu niepełnosprawności nie poradziłyby sobie w naturalnym otoczeniu.

Kontakt do ORDZ >>>

Kontakt do Animal Patrolu Straży Miejskiej >>>

Polecane aktualności

Centrum Rentgenowskie w poradni przy al. Piłsudskiego 157 -  fot. Radosław Żydowicz / UMŁ

W miejskiej poradni zdrowia powstało nowoczesne Centrum Rentgenowskie

BRP

W poradni przy al. Piłsudskiego 157 należącej do Miejskiego Centrum Medycznego Widzew powstało... więcej

Festiwal Światła 2019 na ul. Piotrkowskiej (zdjęcie archiwalne) -  fot. Archiwum UMŁ

W Łodzi łączą się dwie instytucje i pięć domów kultury. Cel - większa dostępność kultury w dobie pandemii

BRP

Sieciowanie instytucji kultury to połączenie dwóch silnych ośrodków kultury w Łodzi (Akademickiego... więcej

Policjanci i kontrolerzy MPK sprawdzają, czy pasażerowie zakrywają usta i nos w pojazdach komunikacji miejskiej -  fot. MPK-Łódź

Policja i MPK–Łódź sprawdzają czy pasażerowie noszą maseczki

MPK-Łódź

Wielu pasażerów MPK–Łódź nie zakrywa ust i nosa podczas podróży komunikacją miejską. Często co... więcej

Ulica Wólczańska przy zbiegu z al. Mickiewicza (na razie jednokierunkowa) -  fot. Wojciech Markiewicz / UMŁ

Zmiany w organizacji ruchu w centrum. Wólczańska i 6 Sierpnia będą dwukierunkowe

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Pod koniec sierpnia pojawią się zmiany w organizacji ruchu na ul. Wólczańskiej i ul. 6 Sierpnia,... więcej

Wnętrze biblioteki przy ul. Tuwima 46 -  fot. Archiwum UMŁ

Biblioteka dla każdego - nowy projekt Biblioteki Miejskiej w Łodzi

Biblioteka Miejska w Łodzi

Biblioteka Miejska w Łodzi od września będzie realizować projekt "Biblioteka dla każdego". Zdobyła... więcej

Kontakt