Jak powstaje rafa koralowa w Orientarium w Łodzi? Co za widok! [WIDEO]

Rafy koralowe są najbogatszym w życie ekosystemem morskim. Mimo iż zajmują zaledwie 1 promil powierzchni oceanów, spotkać można tu aż 25% spośród wszystkich morskich gatunków, takich jak gąbki korale, ukwiały, skorupiaki oraz ryby. Jak wygląda hodowla koralowców w Orientarium?

Rafa koralowa w Orientarium w Łodzi -  fot. ŁÓDŹ.PL
Jak powstaje rafa koralowa w Orientarium w Łodzi? , fot. ŁÓDŹ.PL

W strefie oceanicznej Orientarium w Łodzi znajduje się siedem zbiorników ze słoną wodą morską. W głównym akwarium, gdzie pływają między innymi rekiny czy płaszczki, prezentowana jest głębia oceanu, dlatego nie ma tu żadnej roślinności. W pozostałych można dostrzec rozmaite koralowce, w tym ukwiały. 

– Rafa koralowa jest bardzo wrażliwym organizmem, dlatego trafia do zbiornika dopiero wtedy, gdy parametry wody są już ustabilizowane. Hodujemy koralowce w akwariach na zapleczu, a następnie zaszczepiamy je w zbiornikach na ekspozycji – tłumaczy Adam Danielak, kierownik sekcji akwarystycznej.

Strefa raf koralowych cechuje się małą głębokością i dużą dostępnością światła słonecznego, dzięki temu jest bardzo obfita w składniki pokarmowe. Wiele ryb zasiedlających inne strefy oceanu swoje życie rozpoczyna właśnie w okolicach raf. Organizmy tu żyjące zapewniają wyżywienie dla ponad 600 milionów ludzi.

Rafa koralowa zagrożona

Niestety, obecnie większość raf obumiera. Spowodowane jest to podwyższającą się temperaturą wody oraz podnoszeniem poziomu mórz i oceanów. Innymi zagrożeniami są między innymi gatunki inwazyjne, takie jak drapieżna rozgwiazda o nazwie Korona cierniowa, która odpowiada za obumarcie znacznych obszarów Wielkiej Rafy Koralowej u wybrzeży Australii, mikroplastik, a także nieodpowiedzialni snorklerzy. 

– To bardzo ważne, by przed kąpielą w okolicach raf nie używać kremu z filtrem. Po wskoczeniu do wody filtr tworzy mikrofilm na tafli wody i blokuje dostęp światła słonecznego do symbiotycznych glonów żywiących korale, które w następstwie padają z głodu – podkreśla Michał Gołędowski, edukator Orientarium w Łodzi.

Od wielu lat coraz większą popularność zyskują domowe akwaria rafowe. Trzeba pamiętać, by zwierzęta zawsze pozyskiwać z legalnych źródeł – najlepiej od rodzimych hodowców. Proces przygotowania takiego akwarium jest bardzo kosztowny i długotrwały, jednak efekty końcowe są zawsze oszałamiające, o czym można przekonać się podziwiając akwaria Orientarium.

– Prezentujemy tu kilkadziesiąt gatunków rozmaitych morskich zwierząt z rejonu Azji Południowo-Wschodniej, czyli miejsca styku Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Warta uwagi jest duża kolekcja pokolców, w skład której wchodzi oczywiście najsłynniejszy pokolec królewski znany wszystkim dzieciom jako rybka Dory, ogończe niebieskoplame, czyli płaszczki wyposażone w kolce z bardzo silnym jadem czy cała gama wargaczy, fizylierów i innych mieniących się wszystkimi kolorami ryb rafowych – dodaje Gołędowski.

Rafę koralową w Orientarium w Łodzi można oglądać w strefie oceanicznej, codziennie od 9:00 do 18:00.

Zobacz także

Polecane aktualności

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej

 -  Fot. Paweł Łacheta/UMŁ

Cześć i chwała bohaterom. W 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

Tomasz Walczak / BRP

W 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, przed łódzkim pomnikiem ku czci tego największego... więcej

Łódź edu kul | raporty z badań edukacji kulturalnej w Łodzi

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Oddajemy w Państwa ręce trzy raporty przygotowane w ramach projektu „Badanie diagnozujące potencjały... więcej

Łódź edu kul | projektowanie oferty w instytucjach - badanie zaangażowania odbiorców oferty kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Instytucje kultury, nie zatracając swoich podstawowych funkcji związanych między innymi z... więcej

Kontakt