- Konkurs na nowy ratusz to pierwszy krok do zbudowania sprawnego, przyjaznego i otwartego na mieszkańca urzędu. Jednego urzędu w jednym miejscu. Dziś jesteśmy porozrzucani w 23 różnych budynkach po całym mieście. Biura mieszczą się w kamienicach, peerelowskich klocach, zabytkowych obiektach nieprzystosowanych do funkcji biurowych, ani obsługi mieszkańców. Miałam przyjemność zasiadać w jego jury i bardzo się cieszę, że poziom prac był wysoki, a my przyznaliśmy w konkursie pierwszą nagrodę – mówi Hanna Zdanowska, prezydent miasta Łodzi.
- Konkurs jest zaproszeniem do dyskusji, jak powinien wyglądać współczesny ratusz? I w tej dyskusji wzięli udział nawet architekci również z zagranicy. Zadanie nie było łatwe. Ratusz to jeden z najważniejszych obiektów w mieście. Mieliśmy nadzieję, że prace spełnią nasze ambicje, co do rangi obiektu i tak się stało. Wszystkie nagrodzone prace pokazują obiekt imponujący, który będzie się w strukturze miasta wyróżniał – mówi Marek Janiak, architekt miasta i przewodniczący jury konkursowego.
Najlepszy projekt przygotował zespół autorski Draft + Lumioo + Projekt Oficyna + AMP w składzie Michał Karpiński, Łukasz Chodorowski, Piotr Cegielski, Michał Piech. Do architektów trafi główna nagroda w wysokości 80 tysięcy złotych. Jury nie przyznało drugiej nagrody, ale wybrało za to prace, które nagrodzili trzema równorzędnymi trzecimi nagrodami. Listę laureatów uzupełniają trzy wyróżnienia.
- Najkorzystniejszym i najbardziej opłacalnym dla miasta wariantem jest budowa nowego ratusza w formule partnerstwa publiczno-prywatnego, bo w takim przypadku urząd nie wyda nawet złotówki na tę inwestycję. Do PPP miasto wniesie teren, a partner kapitał na sfinansowanie inwestycji - mówi prezydent Zdanowska.
Realizacja zwycięskiego projektu będzie jednym z elementów negocjacji z potencjalnymi partnerami. - Mam nadzieję, że zostanie on zrealizowany – dodaje Janiak.
- Jeden wspólny budynek dla niemal wszystkich komórek to oszczędności. Czasu, pracy, energii a w perspektywie całego projektu także pieniędzy. To element realizacji nowej strategii dla Łodzi, w której centrum jest mieszkaniec. W budynku znajdować się będą nie tylko biura i przestrzenie dla obsługi mieszkańców, ale także otwarte i dostępne dla wszystkich lokale usługowe i restauracje. Nowa lokalizacja urzędu ze względu na swoje centralne położenie tuż obok Dworca Fabrycznego umożliwi łatwy dojazd wszystkimi środkami komunikacji miejskiej, lokalnymi pociągami, naszym kolejowym metrem, rowerem czy w ostateczności także samochodem – podsumowuje prezydent miasta Łodzi.