Jane Austen i smak Orientu, czyli dlaczego warto zajrzeć do biblioteki

William McKinley, 25. prezydent USA, napisał swego czasu, że największe dobrodziejstwo jakie może wyświadczyć sobie gmina to założyć bibliotekę publiczną. Spotykamy się dzisiaj tu po to, by zachęcić Państwa do korzystania z tego dobrodziejstwa – powiedział wiceprezydent Piątkowski na konferencji prezentującej 2 wystawy w Miejskiej Bibliotece Publicznej Łódź Śródmieście.

9 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (9)

Jedna z nich poświęcona jest Jane Austen, której 200.rocznica śmierci przypada 18 lipca. Agnieszka Skalska z Działu Gromadzenia i Udostępniania  MBP Łódź- Śródmieście przypomniała pokrótce postać tej poczytnej powieściopisarki i opowiedziała o bogatych zbiorach jej książek dostępnych w miejskich bibliotekach publicznych. Ale to nie jedyna atrakcja, jaką ma do zaoferowania gościom ta placówka. Do końca sierpnia przy ul. Struga 14 można oglądać unikatową kolekcję rekwizytów teatru z Kraju Kwitnącej Wiśni, udostępnioną przez Ośrodek Języka i Kultury Japonii im. prof. Ryochu Umedy w Łodzi, założony i prowadzony przez Masakatsu Yoshidę, popularyzatora kultury Japonii w Polsce. Ekspozycja składa się z plansz, tradycyjnych lalek japońskich oraz masek i kimon.

Maski to charakterystyczny atrybut japońskiego teatru No, który narodził się  z tradycji kultury rodzimej i był połączeniem tradycji ludowej, dworskiej i religijnej, głównie shintoistycznej – tłumaczy p. Izumi Yoshida z Ośrodka Języka i Kultuyry Japoni w Łodzi. W XV i XVI wieku teatr ten stał się ulubioną rozrywką samurajów.  Aktorzy teatru No grają na  scenie z bardzo prostą dekoracją – rozłożystą sosną na złotym tle, symbolizującą długowieczność.   

W tradycyjnym teatrze japońskim wszystkie role, zarówno męskie jak i żeńskie, grają mężczyźni. Aktor występuje na scenie w masce, która pomaga mu się wcielić w postaci kobiet, bogów, demonów i zwierząt. Istnieje około stu ich typów, wszystkie wykonane są z drewna cyprysowego. Obecnie  zachowało się około 430 masek z VIII wieku i stanowią one jeden z najstarszych i najcenniejszych  zabytków kultury japońskiej. 

„Jestem zatem przekonany, że skromne miejskie biblioteki mogą śmiało konkurować z multipleksami i wielkimi galeriami handlowymi. Przypomnę, że jak mówił noblista Tagore, biblioteka jest wielka nie przez swe rozmiary, a gościnność. Można w nich spędzić ciekawie czas również w wakacje i nie trzeba wybierać się  na dalekie wyprawy, żeby poczuć smak Orientu" – dodaje wiceprezydent Piątkowski.  

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt