Jedyne w Polsce psy leśne w Orientarium w Łodzi. Początek hodowli gatunku! [ZDJĘCIA]

Chip zwiedził już trochę Europy. Przyjechał do Łodzi z Czech, z ogrodu zoologicznego w Igławie, a urodził się w zoo w Chester, w Wielkiej Brytanii. Teraz ma misję w Orientarium w Łodzi – stworzyć parę z Tequilą.

Psy leśne w Orientarium w Łodzi -  fot. ŁÓDŹ.PL
Psy leśne, zwane również pakożerami, to przedstawiciele rodziny psowatych pochodzących z Ameryki Południowej , fot. ŁÓDŹ.PL

Tequila – samica psa leśnego, która w Orientarium w Łodzi zamieszkała kilka miesięcy temu, doczekała się towarzysza. Dołączył do niej 5-letni Chip i od razu wpadł w oko rok młodszej suce. Para świetnie się ze sobą dogaduje, a to dobrze wróży ich wspólnej przyszłości i szansom na stworzenie rodziny.

Psy leśne, zwane również pakożerami, to przedstawiciele rodziny psowatych pochodzących z Ameryki Południowej. Zamieszkują tereny leśne w okolicach zbiorników wodnych. Dzięki błonie pławnej między palcami są wyśmienitymi pływakami. W skład diety pakożerów wchodzą różnego rodzaju gryzonie – w tym paki – stąd ich nazwa.

– Zwierzęta te tworzą duże stada rodzinne. Łącząc siły, te niepozorne drapieżniki są w stanie upolować dużo większą ofiarę niż wskazywałyby na to ich rozmiary. Stado może złapać kapibarę, nandu, a nawet tapira. Psy leśne aktywne są głównie w ciągu dnia. Noce spędzają w zmurszałych pniach lub norach wykopanych przez pancerniki. Co ciekawe, ich mocz, którym znaczą teren (rozpylając go stając na przednich nogach) ma zapach octu. Stąd niekiedy pojawia się kolejna nazwa tego gatunku – pies octowy – opowiada Michał Gołędowski, edukator z łódzkiego zoo.

Orientarium w Łodzi rozpoczyna hodowlę tego szczególnego gatunku. Tequila kilka miesięcy temu przyjechała do Łodzi z Pragi. Teraz doczekała się partnera. Psy leśne można zobaczyć na nowym wybiegu tuż przy basenie zewnętrznym ariranii – również jedynych w naszym kraju.

Pakożer – gatunek zagrożony wyginięciem

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody opisuje gatunek ten jako bliski zagrożenia, stąd też ważna jest hodowla pakożerów w ogrodach zoologicznych. W naturze liczebność populacji psów leśnych stale maleje. Głównym zagrożeniem jest utrata siedlisk – na rzecz pastwisk dla bydła i plantacji soi oraz niewystarczająca baza pokarmowa, spowodowana kłusownictwem. Problemem są także choroby roznoszone przez zdziczałe psy domowe.

Orientarium w Łodzi rozpoczyna hodowlę tego szczególnego gatunku. Tequila kilka miesięcy temu przyjechała do łódzkiego zoo z Pragi. Teraz doczekała się partnera. Psy leśne można zobaczyć na nowym wybiegu  tuż przy basenie zewnętrznym ariranii – również jedynych w naszym kraju.

Zobacz także

Polecane aktualności

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej

 -  Fot. Paweł Łacheta/UMŁ

Cześć i chwała bohaterom. W 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

Tomasz Walczak / BRP

W 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, przed łódzkim pomnikiem ku czci tego największego... więcej

Łódź edu kul | raporty z badań edukacji kulturalnej w Łodzi

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Oddajemy w Państwa ręce trzy raporty przygotowane w ramach projektu „Badanie diagnozujące potencjały... więcej

Kontakt