Jonaszek: kropla żywicy, pęczek mchu. Wiemy, jak wygląda nagroda w Konkursie Piosenki Aktorskiej festiwalu OFF-Północna.

Kropla deszczu? A może mikrofon? Kształt przestrzennej formy z żywicy z zatopionym w niej pęczkiem mchu pozostawia widzowi swobodną interpretację. Projekt studenta II roku rzeźby łódzkiej ASP wygrał w konkursie na statuetkę Jonaszka. Nagrodzona praca sama stanie się teraz nagrodą w ogólnopolskim Konkursie Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty w ramach festiwalu OFF-Północna.

fot. AG
Wyłoniono zwycięski projekt statuetki "Jonaszka" - nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Aktorskiej festiwalu Off-Północna.
2 zdjęcia
fot. AG
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

W tym roku Jonaszki zostaną przyznane po raz pierwszy, chociaż sam konkurs organizowany jest po raz drugi. Swoją nazwę zawdzięczają artyście, którego postać stała się dla wielu pokoleń synonimem poezji śpiewanej.

– Chcemy, żeby ta nagroda stała się w krótkim czasie przedmiotem pożądania najzdolniejszych młodych śpiewających aktorów w Polsce – wyjaśnia Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi, organizatora festiwalu.

O kształcie statuetki zdecydował konkurs, do którego zaproszeni zostali młodzi twórcy, związani z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi. Mieli oni sporą dowolność, ponieważ organizatorzy nie narzucili żadnych ograniczeń związanych z techniką wykonania projektu.

 - Jak pisał patron nagrody „śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej”, jednak są tacy, którzy zdecydowanie powinni, bo dają radość innym. Cieszymy się, że Teatr Muzyczny w Łodzi stwarza forum prezentacji dla tych najzdolniejszych. Cieszymy się również, że Akademia Sztuk Pięknych wsparła łódzką scenę w tych działaniach poprzez organizację konkursu dla studentów na projekt statuetki nagrody. Dzięki temu mamy naprawdę nagrodę młodych  –  bo nie tylko samo wyróżnienie skierowane jest do młodych artystów, ale nawet autorem statuetki jest student. Wpisuje się to w strategię miasta po pierwsze w zakresie inicjowania i zacieśniania współpracy różnych instytucji i podmiotów przy kreowaniu ważnych dla mieszkańców wydarzeń, po drugie zaś w zakresie konsekwentnej polityki wspierania przez Łódź młodych talentów, czy to w zakresie przedsiębiorczości, działań artystycznych czy sztuki – mówi wiceprezydent miasta Krzysztof Piątkowski.

Na konkurs napłynęło dwanaście prac, do ścisłego finału zakwalifikowano cztery. Ostatecznie zdecydowano o przyznaniu dwóch wyróżnień: dla Marty Szawel (prowadzenie dr Marcin Mielczarek) i  Moniki Giemuli (prowadzenie dr Magdalena Walczak). Swoje wyróżnienie przyznali również Jaga i Piotr Koftowie, którzy docenili pracę Michała Bernasiaka (prowadzenie mgr Maria Krasnodębska).

Nagrodę główną w wysokości 3000 złotych przyznano Michałowi Popkowi (prowadzenie dr Marcin Mielczarek) i to jego wizja Jonaszka zostanie zrealizowana. Będzie to odlana z przezroczystej żywicy forma przestrzenna, w której zatopiony został pęczek mchu.

– Luźna forma statuetki pozostawia widzowi swobodną interpretację kształtu od skojarzenia mikrofonu do kropli deszczu. Zatopiony we wnętrzu kawałek mchu to moja interpretacja twórczości Jonasza Kofty. Połączenie romantyczności z humorem. Jest również wspomnieniem „flagowego” dzieła z twórczości J. Kofty,  jego memento pamięci o ogrodach – wyjaśnia Michał Popek.  

Zatopiony mech ma również spowodować że każda statuetka zawsze będzie unikatem, co nada wyjątkowej wartości każdej z nich, jako nagrody dla kolejnych, artystycznych osobowości.

– Bardzo cieszymy się, że nasi studenci stanęli na wysokości zadania. Mam nadzieję, że statuetka wpisze się w tradycję festiwalu organizowanego przez Teatr Muzyczny w Łodzi, a tym samym w historię naszego miasta – podkreśla Jolanta Rudzka Habisiak, rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi.

Tymczasem, nabór do II Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty trwa. Jest to propozycja dla młodych aktorów i wokalistów, którzy wiążą swoją przyszłość ze śpiewem. Organizatorzy zapraszają do udziału wyszkolonych aktorów i wokalistów w wieku od 19 do 30 lat. Na mailowe zgłoszenia jest czas do 31 marca 2019 r. Na adres jchs@teatr-muzyczny.lodz.pl oprócz formularzy pobranych ze strony www.offpolnocna.com, przesłać należy linki do wideo z nagraniem wykonania dwóch piosenek: dowolnie wybranej oraz utworu autorstwa patrona konkursu – Jonasza Kofty.

Zgłoszenia poddane zostaną wstępnej selekcji. Wybrana grupa uczestników przyjedzie do Łodzi, żeby zmierzyć się w drugim etapie, czyli wystąpić przed jurorami na scenie Teatru Muzycznego. Jury zdecyduje czyje umiejętności wokalne i interpretacyjne są największe, a trzech laureatów, którzy zdobędą ich uznanie wystąpi 28 kwietnia przed finałowym spektaklem festiwalu OFF-Północna.

Sam festiwal, którego trzecia edycja odbędzie się w dniach 23-28 kwietnia 2019 roku to pierwszy w Łodzi przegląd małych form dramatyczno-muzycznych. Wydarzeniem tym Teatr Muzyczny rozbudowuje swój repertuar o niezależne i niezwykle różnorodne produkcje w wykonaniu grup z całej Polski.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt