Kamienica przy Legionów groziła zawaleniem, ale ją wyremontujemy

Powstaną w niej komfortowe mieszkania komunalne, świetlica dla dzieci ze śródmieścia oraz lokale dla mikro przedsiębiorców. Podwórko wypełnią hortensje i trawy ozdobne.

Legionów 20 - wizualizacja - widok podwórka
4 zdjęcia
Stefan Bajter
Stefan Brajter
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

– Budynek groził zawaleniem, ale go wyremontujemy i przebudujemy. Wystartowały intensywne prace budowlane, w ramach których w kamienicy powstaną mieszkania komunalne, świetlica dla dzieci ze śródmieścia oraz lokale dla mikro przedsiębiorców. Mieszkania zostaną dostosowane do współczesnych standardów. Będą wyposażane w osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. Łazienki zaopatrzone zostaną w wanny lub prysznice. Nie zabraknie udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Budynek zostanie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami – w jednej z oficyn zaplanowano montaż windy. W budynku zostaną odtworzone brakujące balkony i balustrady oraz odnowione schody. Rewitalizacja zawita również na podwórko, na którym zasadzimy hortensje, krzewy i trawy ozdobne. Wartość inwestycji przy ulicy Legionów 20a to 19,35 mln zł. Zakończenie prac nastąpi pod koniec 2022 r. – mówi Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent miasta Łodzi.

W wyremontowanej kamienicy powstanie mieszkanie dla 3 osób niepełnosprawnych ruchowo o powierzchni ponad 100 mkw. Będzie do niego dostęp bezpośrednio (bezprogowy) z zewnątrz. W mieszkaniu będą dwa pokoje (jedno- i dwuosobowy oraz dwie odpowiednio dostosowane łazienki.

Również świetlica środowiskowa (do 50 osób) będzie miała bezprogowy dostęp bezpośrednio z podwórka. Powierzchnia lokalu 63,2 mkw. będzie podzielona na dwa pomieszczenia: sala świetlicy 27,4 mkw. i pomocniczy 8,1 mkw.

Na parterze kamienicy powstaną dwa lokale dla mikroprzedsiębiorców, jeden o powierzchni 115 mkw., a drugi - 93 mkw.

– Kamienica pod numerem 20, nie jest jedyną którą oddamy w ramach programu rewitalizacji. Do roku 2023 do użytkowania zostaną oddane kolejne kamienice pod numerami: 37a i 44. Wspomniane trzy kamienice uzupełnią listę obiektów wyremontowanych przy ul. Legionów w ramach programu Mia100 Kamienic – czyli pod numerami 2, 19, 29, 31, 27, 15, 38, 48 i 50 – dodaje wiceprezydent Adam Pustelnik.

Kamienica przy ulicy Legionów przechodziła z rąk do rąk i miała kilku właścicieli. Pod koniec XIX wieku nieruchomość składała się z mieszkalnego, murowanego domu frontowego, dwukondygnacyjnego, z piwnicami i poddaszem oraz drewnianych budynków gospodarczych.

– W tej chwili wzmacniamy fundamenty budynku frontowego. Rozpoczęliśmy też wymianę drewnianych stropów w tym budynku, które okazały się być w bardzo złym stanie. Zastąpią je nowoczesne i wytrzymałe stropy sprężone typu rector, które przyczynią się do wzmocnienia konstrukcji kamienicy. W lewej oficynie wzmocniliśmy już część stropów, a te w najgorszym stanie wymieniamy na stropy rector. Podobny zakres prac wykonujemy w środkowej i prawej oficynie. Dodatkowo w kamienicy frontowej musieliśmy również wykonać 7-metrowe ramy z ceowników aby podeprzeć dach, który groził zawaleniem – mówi Aneta Draszkiewicz, przedstawiciel generalnego wykonawcy.

W roku 1886 nieruchomość przeszła na własność Abrahama Kempnera, a w 1892 na małżonków Chaima Dawida i Ryfki Ruchli Singerów.

W 1906 roku właściciel kamienicy zbankrutował i nieruchomość została przekazana do administrowania przez Towarzystwo Akcyjne I.K. Poznańskiego. Od tego roku właścicielami nieruchomości stała się rodzina Poznańskich. W kolejnych latach nieruchomość przy Legionów została rozbudowana o dwie oficyny. Obecną bramę wjazdową prawdopodobnie przerobiono z sieni klatki schodowej.

– W budynku frontowym odkryliśmy bardzo dużą liczbę sztukaterii. Z racji konieczności wymiany stropów musieliśmy je zdemontować do prac konserwatorskich. Podczas prac odsłoniliśmy również kilka ciekawych wymalowań. Np. w lewej oficynie przetrwały dwa rodzaje wymalowań pokazujące pierwotny wystrój pomieszczeń. Jeden to pas modernistycznego szablonu, drugi to pas imitujący kuchenne kafle. Planujemy przenieść je do świetlicy środowiskowej, podobnie jak wszystkie artefakty, które odnajdziemy w kamienicy – dodaje Mariusz Kurman, konserwator zabytków


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Ogrodową, Zachodnią Legionów, Gdańską wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0003/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Polecane aktualności

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Ogrody społeczne - edycja 2024

MM / KS

Start IV, warzywno-owocowej edycji programu Ogrody Społeczne. Nabór wniosków trwa od 26 lutego do 18… więcej

Zbieramy deszczówkę i Zazieleniamy - nabór do edycji 2024

MM / KS

Miejskie dotacje na rzecz rozwiązań małej retencji i zazieleniania najbliższego otoczenia cieszą się… więcej

Kontakt