Kartka z kalendarza. 1 września urodził się Karol Scheibler

1 września 1820 roku w Monschau w Nadrenii urodził się jeden z największych łódzkich fabrykantów – Karol Wilhelm Scheibler.

Jego ojciec posiadał fabrykę sukna w Niemczech, a Karol uczył się zawodu w Anglii, a następnie praktykował w Belgii, Francji, Szkocji, Holandii i Austrii.

W 1838 r. został dyrektorem przędzalni w fabryce swojego wuja w Verviers, a rok później został zatrudniony w Liège. W 1848 r. przyjechał do Królestwa Polskiego i został dyrektorem przędzalni u swego wuja Fryderyka Schloessera w Ozorkowie.

W 1853 roku przybył do Łodzi i rok później wziął ślub z Anną Werner, córką właściciela fabryk sukna w Zgierzu i Ozorkowie oraz cukrowni w Leśmierzu. Dzięki jej posagowi mógł otworzyć fabrykę.

Jego pierwsza przędzalnia, nazywana Centralą powstała przy Wodnym Rynku. W następnych latach założył kompleks na Księżym Młynie. Powstała tu wielka fabryka, osiedle dla robotników, szpital, siedziba straży pożarnej, szkoła i pałac. Dzięki Scheiblerowi w latach 1850–1860 Łódź stała się głównym centrum produkcji przędzy bawełnianej w skali europejskiej. Był twórcą wielkiego imperium przemysłowego, na które składał się zespół tzw. Centrali przy Wodnym Rynku (obecnie plac Zwycięstwa), kompleks Księżego Młyna oraz zabudowa wzdłuż obecnej ul. Tymienieckiego aż do ul. Piotrkowskiej o łącznej pow. około 500 ha (to była 1/7 obszaru Łodzi). Karol Scheibler z małżeństwa z Anną miał siedmioro dzieci: Matyldę Zofię, Adelę Marię, Emmę Paulinę, Karola Wilhelma, Leopolda, Emila Eugeniusza oraz Feliksa Emila Karola.

Zmarł w Łodzi 13 kwietnia 1881 r. i pochowany został w części ewangelickiej Starego Cmentarza w neogotyckiej kaplicy Scheiblerów, ufundowanej przez żonę.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt