Kodeks Dobrych Praktyk w dialogu społecznym między gminami a biznesem

Jak rozmawiać z biznesem? Czy i jak rozmawiać powinny władze samorządowe z przedsiębiorcami? W Łodzi dzięki grantowi opracowany zostanie kodeksu dobrych praktyk w zakresie dialogu społecznego gminy z przedsiębiorcami.

Fotorelacja z podpisana porozumienia, w której uczestniczył wiceprezydent Adam Pustelnik.
2 zdjęcia
Fotorelacja z podpisana porozumienia, w której uczestniczył wiceprezydent Adam Pustelnik.
Fotorelacja z podpisana porozumienia, w której uczestniczył wiceprezydent Adam Pustelnik.
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Porozumienie w tej sprawie podpisano w Urzędzie Miasta Łodzi. Miasto reprezentował I wiceprezydent miasta Łodzi Adam Pustelnik, natomiast Związek Przedsiębiorców i Pracodawców w Łodzi – wiceprezes oddziału – Adam Drozdowski.

Bo to właśnie ZPP w Łodzi realizować będzie projekt, którego efektem końcowym ma być wypracowanie projektu "Kodeks dobrych praktyk w zakresie dialogu społecznego z przedsiębiorcami". Oprócz Łodzi będzie on realizowany w dwóch innych polskich miastach: Katowicach i Częstochowie. Projekt uda się zrealizować dzięki grantowi przyznanemu przez Center for International Private Enterprise (CIPE).

Czy taki kodeks dobrych praktyk jest w ogóle potrzebny? Okazuje się, że tak.

 

- Dialog społeczny jest w Polsce prawnie i systemowo realizowany na poziomie krajowym przez  Radę Dialogu Społecznego oraz na poziomie regionalnym przez Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego – mówi Adam Drozdowski, wiceprezes ZPP w Łodzi. - W Polsce brakuje natomiast systemowych rozwiązań i dobrych praktyk w zakresie dialogu społecznego pomiędzy przedsiębiorcami a samorządem terytorialnym czyli właśnie gminami.

A to właśnie przedsiębiorcy stanowią istotną siłę w rozwoju społeczno-gospodarczym, zarówno na poziomie krajowym, jak i społeczności lokalnych. A mimo to, tylko niektóre gminy podejmują odpowiednie działania wspierające przedsiębiorczość i wykorzystują dostępne narzędzia w tym zakresie. Gminy szczególnie rzadko wprowadzają systemowe, skoordynowane rozwiązania w zakresie dialogu z lokalnym biznesem. Teraz ma się to zmienić – przynajmniej w Łodzi. 

- Chcemy wprowadzić systemowe rozwiązania, które będą wspierać lokalną politykę gospodarczą, chcemy skoordynowanych działań gminy na rzecz dialogu społecznego z przedsiębiorcami i – wreszcie – opracować kodeks dobrych praktyk w zakresie dialogu społecznego gminy z przedsiębiorcami - podsumowuje Drozdowski. – W tym dialogu z samorządem chcemy być swego rodzaju „pasem transmisyjnym” pomiędzy małymi i średnimi przedsiębiorstwami a gminą.

- Przedsiębiorcy są dla miasta kluczowi. To miejsca pracy, pieniądze i podatki. Wspólny projekt pozwoli jeszcze lepiej pomagać tym, którzy tworzą miejsca pracy dla łodzian – kwituje wiceprezydent Łodzi Adam Pustelnik.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt