Koendu, leniwiec, gerezy - odwiedź nowych mieszkańców łódzkiego Zoo

W listopadzie, w łódzkim ogrodzie zoologicznym pojawiło się wiele nowych gatunków zwierząt, w tym koendu, które można zobaczyć jedynie w naszym zoo.

W Polsce koendu można zobaczyć jedynie w łódzim zoo. -  fot. Paweł Łacheta
W Polsce koendu można zobaczyć jedynie w łódzim zoo. , fot. Paweł Łacheta

W zoo przez cały listopad odbywały się transporty zwierząt, które mają na celu nie tylko sprowadzenie nowych gatunków do budowanego orietarium (langury, koniki morskie), ale również wzbogacenie obecnej ekspozycji o unikalne, zagrożone wyginięciem osobniki. Większość z nowych mieszkańców zoo objęta jest programami hodowlanymi, które mają na celu ich ochronę.

W pawilonie małych ssaków zamieszkały dwa samce koendu. Są to ssaki pochodzące z Ameryki Południowej, które posiadają chwytny ogon i ciało pokryte licznymi igłami. Jeden z nich ma prawie dwa lata i przyjechał do nas z Montpellier (Francja), drugi samiec jest młodszy o siedem miesięcy i przybył z Pilzna (Czechy). Koendu można zobaczyć w Polsce tylko w łódzkim ogrodzie zoologicznym. Jest objęty programem hodowlanym, a w europejskich ogrodach mieszka zaledwie 41 osobników.

Z Overloon (Holandia) przyjechała para łabędzi czarnych, które trafiły na mieszaną ekspozycję Australii wraz z dwuletnią samicą kangura rudego (z De La Palmyre - Francja).

Natomiast z Rostoku (Niemcy) otrzymaliśmy samca arasari czarnogłowego (ptak z rodziny tukanów). Jest to młody, roczny ptak, rzadki w ogrodach zoologicznych i trudny gatunek pod względem hodowlanym.

Pojawiła się również para jeżozwierzy afrykańskich w wieku 2,5 lat, która przyjechała z Zamościa, a z Warszawy urocza samica leniwca (roczna), która oczekuje na partnera ze Stuttgartu (Niemcy).

Do naszej samicy pandy rudej Ophelii (pochodząca z Wild Animal Park Mechelen Planckendael) dołączył samiec z Lisieux (Francja) o imieniu Otello. Chłopak ma 1,5 roku i bardzo liczymy na potomstwo u tej pary.

Mamy też nowe gatunki małp - gerezę abisyńską, która ma długie, czarno-białe, jedwabiste furto. Dwa samce przywiezione z Usti – Shebo w wieku 4 lat i Sony w wieku 3 lat tworzą stado z samicami podchodzącymi z Krakowa. Drugi nowy gatunek to saki białolica. Dwa samce otrzymaliśmy z Leeuwarde (Holandia).

Grupę gadów zasiliła para legwanów fidżijskich z Wupertalu (Niemcy). Gatunek trudny pod względem hodowlanym, dlatego cieszy fakt, że jesteśmy drugim zoo w Polsce, które może się nimi pochwalić.

Do budowanego orientarium trafią natomiast langury (małpy)– czteroletni samiec z Beauval (Francja) o imieniu Ato oraz dwie samice o imionach Izzy i Marjolein. Warto wspomnieć, ze jest to gatunek zagrożony wyginięciem.

W ogromnym akwarium w orientarium będzie można podziwiać koniki morskie, które w chwili obecnej nie są dostępne na ekspozycji, bo przechodzą kwarantannę.

W najbliższym czasie planujemy kolejne transporty zwierząt między innymi trzech samic tamaryny złotogłowej (małpki), pary kapodziobów (ptaki) oraz samca leniwca, które przywieziemy ze Stuttgartu. Czekamy również na samicę hipopotama karłowatego oraz lwy azjatyckie.

Zapraszamy na zimowe spacery do zoo!

Polecane aktualności

Ulica Lotna i Bałtycka. Plan dla osiedli na Górnej

Ulica Lotna i Bałtycka. Plan dla osiedli na Górnej

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Dzięki przebudowie ul. Bałtyckiej, ta niedawna gruntówka jest dziś asfaltową drogą z chodnikami. Ale... więcej

Rozpoczyna się XXVI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych -  fot. mat. Teatr Powszechny w Łodzi

Rozpoczyna się XXVI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Sławomir Macias / Wydział Kultury

Przed nami 26 już Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, festiwal, który jest najważniejszym... więcej

Minął pierwszy tydzień składania wniosków na wymianę pieców -  fot. Paweł Łacheta / mat. UMŁ

Minął pierwszy tydzień składania wniosków na wymianę pieców

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Za nami pierwszy tydzień składania wniosków na wymianę pieców w czwartej edycji miejskiego programu... więcej

Inwestycje w łódzkiej kulturze na rok 2020 -  fot. Stefan Brajter / mat. UMŁ

Inwestycje w łódzkiej kulturze na rok 2020

Małgorzata Loeffler / ZIM

Koniec remontu pałaców Poznańskiego i Scheiblera, odnowiona Biała Fabryka i skansen architektury,... więcej

Randka w ciemno w łódzkim ZOO. Samica hipopotama karłowatego zamieszkała w łódzkim ogrodzie zoologicznym -  fot. Radosław Jóźwiak / mat. UMŁ

Randka w ciemno w łódzkim ZOO. Samica hipopotama karłowatego zamieszkała w łódzkim ogrodzie zoologicznym

Tomasz Walczak / BKSiDŁ

2,5-letnia samica hipopotama karłowatego o wdzięcznym imieniu Jamina zamieszkała w łódzkim ZOO. To... więcej

Kontakt