Kolejne osoby chcą pomagać dzieciom. Dzięki spotkaniu z rodziną zastępczą i wolontariuszką

Już od ponad roku organizujemy spotkania dla osób zainteresowanych wolontariatem i rodzicielstwem zastępczym. Kilka miesięcy temu przenieśliśmy je z Bułeczki w Wydziale Wspierania Pieczy Zastępczej przy Małachowskiego na platformę zoom.

VIP-ami, którzy dzielą się doświadczeniami, są już istniejące rodziny zastępcze i wolontariusze.
Podczas trzeciego tego typu spotkania o wolontariacie opowiedziała Marta Więcek, której temat ten stał się szczególnie bliski, gdy rozpoczęła staż w naszym wydziale. To wówczas uznała, że ona również jest gotowa po godzinach pracy wspierać dzieci w nauce. - Skończyłam studia na Politechnice Warszawskiej.

Matematyka zawsze była dla mnie czymś oczywistym. A wiem, że dzieci często mają problem właśnie z tym przedmiotem. Od pół roku pomagam opanować matematyczną wiedzę nastolatkowi z rodziny zastępczej. Początkowo spotykaliśmy się tak jak na normalnych korepetycjach. Teraz widujemy się online. Godzina tygodniowo to jest taki czas, który bez problemu można wygospodarować dla któregoś z dzieci potrzebujących pomocy - opowiadała.

Swoją historię pracy z dziećmi opowiedziała również Bożena Naniewicz, mama zastępcza z 17-letnim doświadczeniem. Początkowo pomagała ona swojej własnej siostrze, która jako rodzina zastępcza wychowywała dzieci z wadami wzroku. I to właśnie w szkole dla słabo widzących i niewidomych przy ul. Dziewanny pani Bożenka poznała 4-letniego Przemka. Po kolejnym spotkaniu z nim stało się jasne, że chce przyjąć go do rodziny. - Moi synowie mieli wówczas 10 i 12 lat. Obaj uważali, że tak trzeba. I pokochali Przemka jak brata. Cały czas mają świetny kontakt. Dla nich Przemek jest po prostu rodziną - komentowała.

Po kilku latach pani Bożenka przyjęła kolejne dzieci, a od ponad roku prowadzi rodzinny dom dziecka. Większość jej dzieci ma wady wzroku i słuchu. Ale wszystkie mogą rozwijać swoje pasje. Największą z nich okazał się teatr, który pokochali podczas warsztatów prowadzonych przez Teatr CHOREA.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania! Już dziś wiemy, że opowieści Marty i pani Bożenki zainspirowały do działania kolejne osoby. Jeśli Ty również chcesz pomagać dzieciom jako wolontariusz lub rodzina zastępcza, napisz do nas na Fb lub zadzwoń pod numer 506 980 979.

 

 

Polecane aktualności

 -  fot. Stefan Brajter / UMŁ

TUVIM – najpiękniejsza łódzka biblioteka

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

W centrum Łodzi przy ul. Tuwima 46 powstała supernowoczesna biblioteka miejska z zielonym patio i... więcej

Katarzyna Dyzio, z-ca dyr. Biura do Spraw Partycypacji Społecznej UMŁ i Damian Raczkowski – przewodniczący komisji ds. budżetu obywatelskiego -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Ostatni weekend na składanie projektów w budżecie obywatelskim

Agnieszka Rutkowska / BRP

Już tylko do poniedziałku można składać projekty w tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu... więcej

Pożyczki dla przedsiębiorców umorzone z urzędu. Na jakich warunkach można skorzystać ze wsparcia?

Anna Janocha / BKSiDŁ

Mikroprzedsiębiorcy mają powody do zadowolenia. Udało się zlikwidować biurokratyczne formalności.... więcej

Wybory prezydenckie w Łodzi. Ważne informacje dla wyborców przed II turą głosowania

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Zbliża się druga tura wyborów prezydenta RP, która odbędzie się w niedzielę 12 lipca, w godz. 7.00 –... więcej

Piotrkowska Otwarta – z kulturą w podwórkach

Daria Głowacka / ŁCW

Po wymagającym czasie epidemii, Łódzkie Centrum Wydarzeń wraca z organizacją imprez na żywo. Pod... więcej

Kontakt