Kolejne problemy z PGE

Blokowanie prywatnych inwestorów, blokowanie proekologicznych inicjatyw, rozkopywanie świeżo wyremontowanych ulic. Tak wygląda "współpraca" PGE z naszym miastem.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Tomasz Kacprzak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Dzisiaj spotykamy się na rogu al. Piłsudskiego i ul. Sienkiewicza, w miejscu, w którym były realizowane inwestycje związane z energetyką. Inwestycje, które nie dobiegły końca i które nie wyglądają najlepiej. Chcemy przypomnieć wiele problemów, jakie ma miasto Łódź, także prywatni i publiczni inwestorzy, jeśli chodzi o przyłącza energetyczne.

Tomasz Kacprzak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Z roku na rok zużywamy coraz więcej energii elektrycznej, zarówno w domach, w pracy, jak i w transporcie. Pojawia się coraz więcej samochodów elektrycznych i, zgodnie z ustawą o elektromobilności, muszą się pojawiać punkty do ładowania takich samochodów. Takich punktów ma być w Łodzi ponad 200 i chcemy, żeby powstały one jak najszybciej. Niestety, przez nieudolność PGE, mamy problemy, żeby ten projekt doprowadzić do końca. Problem polega na tym, że miasto, dbając o estetykę, o to, żeby zajmowały jak najmniej miejsca w tych przestrzeniach publicznych, tak chce je zaprojektować, żeby były one przyjazne mieszkańcom. Natomiast PGE, które ma wykonać przyłącza energetyczne, chciałoby je zlokalizować jak najbliżej swoich stacji zasilania, nie chce ciągnąć długich kabli i chce ustawiać duże elementy widocznej infrastruktury. Te dyskusje cały czas trwają i nie dochodzimy do szczęśliwego końca, a samochodów elektrycznych jest w Łodzi coraz więcej.

Tomasz Kacprzak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Jak się okazuje, nie tylko miasto Łódź ma problemy z przyłączami energetycznymi. Ja przypomnę, że PKP również miało takie problemy. Na przystankach Łódź Warszawska i Łódź Retkinia oddanie do użytku było opóźnione o 6 miesięcy, w przypadku przystanku Łódź Radogoszcz Wschód o 3 miesiące, tylko dlatego że nie zostały wykonane przyłącza energetyczne. Zresztą, słyszymy od mieszkańców, od prywatnych przedsiębiorców, którzy składają do PGE wnioski o przyłącza, o zwiększenie mocy, że te wnioski są rozpatrywane bardzo wolno, nawet do 180 dni.

Michał Olejniczak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – PGE nie ma dobrej passy w Łodzi. Wiele spraw jest prowadzonych w sposób chaotyczny, nieskoordynowany z działaniami naszego miasta. Symbolem ich nieudolności jest m. in. ul. Sienkiewicza, gdzie przebudowaliśmy niedawno ten odcinek, ale okazuje się, że w okolicy skrzyżowania z ul. Nawrot jest dziura, wyrwa w ziemi – spółka postanowiła zainstalować tam dodatkowe kable i łącza. Nie tędy droga, PGE powinno bardziej współpracować z miastem.

Michał Olejniczak, radny Rady Miejskiej w Łodzi: – Kolejnym symbolem nieudolności PGE jest, nieistniejąca już, kamienica przy ul. Piotrkowskiej 58. Ja przypomnę, że akurat ta ulica jest symbolem Łodzi, symbolem dobrych inwestycji, symbolem rewitalizacji. W 2007 roku PGE Dystrybucja pozyskało tę kamienicę, zobowiązując się jednocześnie do rozebrania budynku i odbudowania go w pierwotnym stylu architektonicznym do końca 2011 roku. Niestety, PGE nie wywiązało się z tego zobowiązania. Słaliśmy do nich szereg pism w tej sprawie, starając się, aby ta inwestycja doszła do skutku, nawet chcieliśmy znaleźć im kupca. Niestety, PGE nie odpowiedziało w żaden sposób na nasze apele.

Wykaz inwestycji budowlanych, podczas realizacji których wystąpiły utrudnienia z powodu bezczynności/opóźnień PGE:
- Przebudowa ul. Wschodniej na odcinku od ul. Północnej do ul. Jaracza, realizowana w ramach rewitalizacji;
- Przebudowa ul. Nawrot na odcinku od ul. Piotrkowskiej do ul. Kilińskiego, realizowana w ramach rewitalizacji;
- Przebudowa ul. Traugutta na odcinku od ul. Sienkiewicza do ul. Kilińskiego, realizowana w ramach rewitalizacji;
- Przebudowa obiektu sportowego przy ul. Małachowskiego 5;
- Przebudowa obiektu sportowego przy ul. Sobolowej;
- Zagospodarowanie obiektów pofabrycznych i kompleksu pałacowego Steinertów;
- Modernizacja i adaptacja budynków położonych w Łodzi przy al. Kościuszki 19 i ul. Wólczańskiej 36 (dziś m.in. MPU);
- ul. Gdańska 25, realizowana w ramach Miasta Kamienic;
- Budowa stadionu miejskiego przy al. Piłsudskiego;
- Przędzalniania 57 - oddanie budynku dla lokatorów opóźniło się o prawie rok przez brak przyłącza;
- Pasaż Róży, w ramach rewitalizacji;
- Sienkiewicza 79, w ramach rewitalizacji;
- Wschodnia 54, w ramach rewitalizacji;
- Pogonowskiego 34, w ramach rewitalizacji.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt