Kolejny woonerf w Łodzi. Zaczynają się prace na ul. Moniuszki

Kolejny woonerf w Łodzi. Zaczynają się prace na ul. Moniuszki. Do końca roku poza przebudowaną ulicą, zobaczymy wyremontowaną Mediatekę oraz nowe centrum aktywności w zabytkowej fabryce. Raport z budowy.

Wizualizacja - Moniuszki
Szpalery drzew utworzone zostaną z wiśnią piłkowaną odmiany kanzan, tak by współgrały z zielenią na ulicach 6 Sierpnia i Traugutta.

Ulica Moniuszki, dawny pasaż Meyera, odzyska swój blask i stanie się kolejnym woonerfem w Łodzi. To nie koniec zmian w tym miejscu - przy Moniuszki 3 i 5 powstają - najnowocześniejsza biblioteka w mieście Mediateka oraz nowe przestrzenie biurowe.

– Przebudową ulicy Moniuszki zamykamy całość projektu, na który składa się odnowienie dwóch willi pod numerami 3 i 5, remont zabytkowej fabryki przy ul. Tuwima 10 praz  przebicie międzykwartałowe, łączące ul. Tuwima z ul. Moniuszki. Trwają prace przygotowawcze do rozpoczęcia prac budowlanych w ulicy Moniuszki, już wprowadziliśmy tymczasową organizację ruchu. Czekamy na ostateczne pozwolenia i od przyszłego tygodnia zaczynamy prace od budowy kanału technologicznego przebiegającego przy północnej pierzei. Zmiana w tej części miasta będzie widoczna również dzięki zasadzonej zieleni. Pojawi się tu 26 drzew oraz blisko pół tysiąca krzewów. W zieleńcach w ciągu ulicy Moniuszki i przed gmachem YMCA posadzone zostaną krzewy lilaka oraz hortensji krzewiastej, a w ozdobnych gazonach będzie rosła rozplenica japońska „Hameln” – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

W ramach przebudowy ulicy Moniuszki planowana jest wymiana nawierzchni, posadzek, wprowadzenie nowej zieleni ozdobnej oraz oświetlenia. Po przebudowie ulica ma pełnić rolę reprezentacyjnej przestrzeni publicznej o wysokich walorach estetycznych.

Planując zieleń dla nowego woonerfu, projektanci dobrali gatunki roślin odpornych na warunki miejskie oraz dobrze znoszące ograniczone nasłonecznienie w okresie wegetacji. Szpalery drzew utworzone zostaną z wiśnią piłkowaną odmiany kanzan, tak by współgrały z zielenią na ulicach 6 Sierpnia i Traugutta.

– Mamy już praktycznie zakończone prace elewacyjne na obu obiektach. Równie ładnie prezentują się wnętrza obu budynków. W budynku Mediateki wykonujemy obecnie gładzie i pierwsze malowania. Zaczynamy od drugiego piętra i sukcesywnie będziemy posuwali się w dół. Niebawem rozpoczniemy montaż okładzin ceramicznych w łazienkach i toaletach. W kolejnym etapie przystąpimy do układania parkietów, montażu wewnętrznych drzwi drewnianych oraz montażu armatury sanitarnej. Również w budynku przy ul. Moniuszki 3 prowadzimy prace wykończeniowe. Wkrótce przystąpimy do układania okładzin ceramicznych oraz drewnianych podłóg i stolarki wewnętrznej. Zakończyliśmy też skomplikowany technicznie i organizacyjnie montaż szklanego dachu nad dziedzińcem. Niebawem rozpoczniemy prace nad szklanym zadaszeniem dziedzińca przy Moniuszki 5 – dodaje Tomasz Zagozda kierownik budowy, konsorcjant Firma BTIB.

Po zakończeniu wszystkich prac do budynku przy ulicy Moniuszki 3 przeniosą się wydziały Urzędu Miasta Łodzi. Budynek będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych: brama wejściowa pozbawiona będzie stopni, bezproblemową komunikację między piętrami i budynkami zapewni winda z łącznikami. W budynku będą się mieścić: dwie sale ekspozycyjne, cztery pomieszczenia administracyjne, sala wielofunkcyjna, salka szkoleń i siedem sal biurowych.

Równolegle z pracami na ul. Moniuszki, przy ul. Tuwima 10, w dawnej fabryce Henryka Wagnera, powstaje siedziba Fabryki Aktywności Miejskiej, czyli dawnego Biuro Partycypacji Społecznej UMŁ.

– Biuro Aktywności Miejskiej przygotowuje się do przenosin do nowej siedziby w Fabryce Aktywności Miejskiej. Będzie to miejsce rozmów i wspólnych działań na rzecz przyszłości Łodzi, zarówno najmłodszych, jak i najstarszych mieszkanek i mieszkańców miasta. Fabryka będzie też miejscem edukacji o mieście i jego dziedzictwie, w tym edukacji obywatelskiej dla dzieci i młodzieży. Zbieramy materiały dotyczące historii budynku na potrzebę wystawy, tak aby odwiedziny w Fabryce przy okazji były krótką lekcją o dziedzictwie Łodzi i historii tego miejsca. Obecnie szykujemy też mechanizmy, które pozwolą wspólnie tworzyć miasto z mieszkankami i mieszkańcami. W Fabryce Aktywności Miejskiej będziemy je rozwijać, tak by miejsce to stało się laboratorium wspólnego tworzenia miasta. Chcielibyśmy, aby każdy znalazł tam coś dla siebie. Na Tuwima znajdzie się m.in. duża sala spotkań, w której będą prowadzone różnorodne wydarzenia - od konsultacji społecznych, po wykłady, warsztaty lub spotkania z dziećmi i młodzieżą, spotkania z pełnomocnikami Prezydenta Miasta Łodzi. Jest to o tyle istotne, że program tego miejsca chcemy wspólnie tworzyć ze wszystkimi zainteresowanymi. Budynek będzie przystosowany dla osób o specjalnych potrzebach (zarówno osób z niepełnosprawnością, ale również opiekunów z małymi dziećmi), tak aby miejsce to było dostępne i przyjazne dla wszystkich – mówi Olga Zuchora z Fabryki Aktywności Miejskiej.

W odnowionym obiekcie zaplanowano dwie sale konferencyjne, lokal użytkowy, 12 sal biurowych, sześć pomieszczeń administracyjnych, przestrzeń do działań artystycznych oraz pomieszczenie dla matki z dzieckiem. Wokół zabytkowej fabryki pojawi się zielony ogólnodostępny skwer dla mieszkańców śródmieścia.

Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3 i 5 wraz z inwestycją przy ul. Tuwima 10 realizowana jest w ramach Programu Nowe Centrum Łodzi.

Projektem objęte są następujące działania:

  • rewitalizacja i wyposażenie willi przy ul. Moniuszki 5 z przeznaczeniem na potrzeby Biblioteki Miejskiej wraz z filią Mediateki,
  • remont i przebudowa budynku przy ul. Moniuszki 3,
  • remont, przebudowa i nadbudowa budynku przy ul. Tuwima 10,
  • otwarcie kwartału poprzez budowę drogi łączącej ulicę Tuwima z ul. Moniuszki,
  • remont i przebudowa ul. Moniuszki.

Wartość inwestycji przy ulicy Moniuszki to 36,25 mln zł (ul. Moniuszki 3 – 11,84 mln zł, ul. Moniuszki 5 – 24,41 mln zł).

Polecane aktualności

Pamięć o mecenas Agackiej-Indeckiej

Andrzej Janecki / BAM

W rocznicę katastrofy smoleńskiej, prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz przewodniczący Rady... więcej

Park kieszonkowy przy ul. Kilińskiego 40

Kończą się prace w nowym parku kieszonkowym u zbiegu ulic Jaracza i Kilińskiego

M. Loeffler / ZIM, W. Markiewicz / UMŁ

Rewitalizacja w Łodzi kwitnie – przybywa odnowionych kamienic, przebudowanych ulic oraz nowych,... więcej

Robot w szpitalu im. Jonschera

Robot pomoże miejskiemu szpitalowi w walce z koronawirusem

Jolanta Baranowska / UMŁ

Miejski szpital im. Jonschera testuje robota do dezynfekcji światłem ultrafioletowym. Ta maszyna to... więcej

Konkurs architektoniczno-urbanistyczny „Nowy Ratusz w Łodzi” -  Michał Karpiński, Łukasz Chodorowski, Piotr Cegielski, Michał Piech

Jaki będzie Nowy Ratusz?

Aleksandra Hac / UMŁ

Połączenie historii ze współczesnością dzięki nawiązaniu do okolicznej architektury oraz... więcej

Festiwal Off-Północna

Festiwal Off-Północna zaprasza

Sławomir Macias / UMŁ

Festiwal odbędzie się w dniach 10-18 kwietnia online. Na jego program złożą się cztery spektakle i... więcej

Kontakt