Komunikacja podmiejska powinna działać, ale "oczekujemy wsparcia od gmin ościennych"

Wiceprezydent Wojciech Rosicki zapewnia, że Łódź jest zainteresowana utrzymaniem komunikacji podmiejskiej. Ale podkreśla, że trzeba zwrócić uwagę na zły stan infrastruktury tramwajowej poza miastem, który może zagrażać pasażerom i motorniczym.

fot. z arch. UMŁ
Dotychczas to Łódź ponosi 2/3 kosztów kursowania tramwajów podmiejskich

Niezbędne jest kompleksowe rozwiązanie problemu zniszczonych torowisk, bo w innym przypadku tramwaje w ciągu 2 - 3 lat będą musiały przestać kursować. Wdrożenie elektrycznych autobusów to jedna z propozycji na utrzymanie komunikacji publicznej do sąsiadujących z Łodzią gmin i miast. - Szukamy różnych sposobów, mniej lub bardziej możliwych do realizacji, bo czujemy, że odpowiedzialność jest po naszej stronie. I rozumiemy, że to my powinniśmy mieć inicjatywę, by utrzymać komunikację do gmin ościennych - zapewnia wiceprezydent Rosicki i podkreśla, że dotychczas to właśnie Łódź ponosiła 2/3 kosztów kursowania tramwajów na trasach podmiejskich.

Władze miasta zapewniają, że Łódź nie zapomina o swojej roli miasta metropolitalnego, ale podkreślają też, że w zakresie komunikacji podmiejskiej potrzebna jest współpraca z bliskimi Łodzi miastami i gminami. - Oczekujemy wsparcia od gmin ościennych - apeluje wiceprezydent Rosicki. Te jednak nie mają pieniędzy na remonty, a Łódź nie może inwestować poza granicami miasta.

Tymczasem pracownicy MPK, którzy są odpowiedzialni za bieżące utrzymanie torowisk i sieci, twierdzą, że na liniach do Pabianic, Ozorkowa i Lutomierska przewód jest zbyt cienki, by kontynuować usługę. - Zarząd Dróg i Transportu poinformował gminę Pabianice o tym i wskazał, że trzeba to naprawić - informuje Krzysztof Kamiński, wiceprezes MPK.

Do 6 maja ma powstać wspólny protokół w sprawie tramwaju do Pabianic. Wspólnie będzie też podjęta decyzja dotycząca przyszłości komunikacji zbiorowej w tym kierunku. Wiadomo będzie, czy jest potrzeba uruchomienia komunikacji zastępczej.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt