Kończy się remont w willach Meyera przy Moniuszki. W jednej powstanie Mediateka [WIDEO]

Zabytkowe wille Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 3 i 5 to po remoncie prawdziwe perełki. Jak wyglądają odnowione wnętrza? Co w nich powstanie? Sprawdzamy!

Wille Meyera po remoncie -  fot. ŁÓDŹ.PL
Wyremontowane wille Meyera zajmą Mediateka i siedziba Wydziału Kultury UMŁ , fot. ŁÓDŹ.PL

Ulica Moniuszki na przełomie XIX i XX wieku była szczególnym miejscem na mapie Łodzi - przy tej prywatnej alei mieszkali przedstawiciele elity artystycznej i intelektualnej miasta. Niestety później ulica oraz dwie znajdujące się przy niej wille Ludwika Meyera zaczęły popadać w ruinę. Na szczęście sypiące się tynki oraz powybijane okna to już przeszłość. Na ul. Moniuszki wraca życie - trwa przebudowa, która zmieni ją w kolejny już w Łodzi woonerf, na ukończeniu jest także remont dwóch zabytkowych willi Meyera. W budynku pod numerem 5 powstaje nowoczesna Mediateka MeMo, a tuż obok, pod numerem 3, nowa siedziba Wydziału Kultury UMŁ. Sąsiadujące ze sobą budynki zostały połączone efektownym, przeszklonym dziedzińcem.

Remont willi Meyera przy Moniuszki

Wille Ludwika Meyera przy ul. Moniuszki 3 i 5 przeszły remont od dachu po piwnice. Wymienione zostały wszystkie instalacje, odnowiono stolarkę okienną i drzwiową, przebudowano i poddano renowacji klatki schodowe. Wyremontowane zostały wszystkie pomieszczenia, wprowadzono także udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami (w budynkach pojawiła się winda). Pomieszczenia wyposażone zostały w nowe meble, a wkrótce pojawią się tu również w urządzenia multimedialne, sieciowe i telekomunikacyjne.  

- Prace budowlane objęły dwa budynki, oficynę, dziedziniec i ogród. W dawnych pomieszczeniach mieszkalnych powstały połączona z ogrodem wielofunkcyjna sala z antresolą, sala ze zbiorami Mediateki oraz studio do nagrań lektorskich. Znalazło się także miejsce na trzy pracownie przeznaczone na warsztaty i szkolenia. Przestrzeń wystawiennicza zorganizowana zostanie w przeszklonym dziedzińcu, gdzie będzie także kawiarnia. Jesteśmy na ostatnim etapie prac. Trwa urządzanie wnętrz, roboty poprawkowe i porządkowe. Inwestycję planujemy zakończyć w czerwcu - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Wartość robót budowlanych przy Moniuszki 3 to 11 841 237,00 zł, zaś przy Moniuszki 5 -  24 406 863,00 zł brutto.

Zobacz, jak wyglądają wille Meyera po remoncie:

Mediateka

Otwarcie Mediateki MeMo zaplanowane jest na jesień 2022 roku. To zupełnie nowa jakość na łódzkiej mapie instytucji kultury - będzie łączyć funkcję tradycyjnego korzystania ze zbiorów literackich, organizację wydarzeń „na żywo" oraz dostęp do nowoczesnych technologii.

- Mediateka to przestrzeń, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Sala gier z symulatorami będzie niewątpliwą atrakcją nie tylko dla młodszych odwiedzających, a miłośnikom komiksu zbiory Mediateki zaoferują ponad 3000 publikacji. Mediateka MeMo to miejsce otwarte na nowe technologie i social media, dlatego świetnie odnajdą się tu wszyscy tworzący w sieci. Będą tu sale przeznaczone do nagrywania filmów i dźwięku, z możliwością korzystania ze sprzętu, takiego jak green screen, sala montażu czy udźwiękowienia - mówi Halina Bernat, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Mediateka ma stać się miejscem wielu wydarzeń. W planach są spotkania z twórcami i artystami oraz nowoczesny program edukacyjny. Na patio wyposażonym w scenę i profesjonalny sprzęt nagłośnieniowy będą odbywać się kameralne koncerty i pokazy artystyczne. W ofercie znajdą się propozycje zarówno dla najmłodszych, jak i studentów czy seniorów. Atrakcją dla melomanów i miłośników winyli będzie kolekcjonerski gramofon OSCAR.


Projekt pn. "Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3, 5 i Tuwima 10 (Program Nowe Centrum Łodzi)" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0002/16 zawartej w dniu 30 maja 2017 roku. Projekt realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Zobacz także

Polecane aktualności

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Łódź edu kul | podsumowanie Programu w 2021

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Program wsparcia i rozwoju edukacji kulturalnej w Łodzi w 2021 roku to przede wszystkim działania... więcej

 -  Fot. Paweł Łacheta/UMŁ

Cześć i chwała bohaterom. W 80. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

Tomasz Walczak / BRP

W 80. rocznicę powstania Armii Krajowej, przed łódzkim pomnikiem ku czci tego największego... więcej

Łódź edu kul | raporty z badań edukacji kulturalnej w Łodzi

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Oddajemy w Państwa ręce trzy raporty przygotowane w ramach projektu „Badanie diagnozujące potencjały... więcej

Łódź edu kul | projektowanie oferty w instytucjach - badanie zaangażowania odbiorców oferty kulturalnej

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Instytucje kultury, nie zatracając swoich podstawowych funkcji związanych między innymi z... więcej

Kontakt