Koniec drastycznych treści w łódzkiej przestrzeni publicznej

Rada Miejska w Łodzi przyjęła uchwałę w sprawie wprowadzenia przepisów porządkowych zakazujących poruszania się na obszarze Miasta Łodzi pojazdami opatrzonymi niektórymi treściami.

Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi: – Wsłuchaliśmy się w głos mieszkańców i zareagowaliśmy na sytuacje skandaliczne, które miały miejsce w sierpniu 2021 roku na ulicach naszego miasta. Zareagowaliśmy i podjęliśmy uchwałę, w której zakazujemy poruszania się w przestrzeni miejskiej tzw. „płodobusów” i „homofobusów”, które epatują nie tylko przerażającymi obrazami, ale które także sieją nienawiść, odzierają ludzi z godności, oskarżają i poniżają. To jest uchwała wynikająca z doświadczenia warszawskiego, poznańskiego, krakowskiego. My stworzyliśmy uchwałę nieobejmującą konkretnie tylko te dwie grupy pojazdów, poruszających się na ulicach naszego miasta, ale rozszerzyliśmy ten katalog do wszelkich treści, które są przekazywane w przestrzeni publicznej, a które poniżają drugiego człowieka. Łódź, jako miasto inkluzywne, włączające wszystkich mieszkańców, nie może być obojętne na te sceny.

Agnieszka Wieteska, radna Rady Miejskiej w Łodzi: – Wolność słowa jednego człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. I kończy się tam, gdzie, w ramach tej wolności słowa, obrażamy kogoś, wykluczamy, siejemy mowę nienawiści. Te okropne „płodobusy”, które jeździły w sierpniu ulicami naszego miasta, pokazywały naprawdę drastyczne zdjęcia. Czy my, jako obywatele, jako rodzice, chcemy, aby takie zdjęcia i takie obrazy docierały do naszych dzieci? Czy to jest obraz, który powinno oglądać dziecko 12-letnie, 13-letnie dziecko, spacerujące po ulicach miasta Łodzi? Wydaje mi się, że nie.

Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi: – Uzasadnienie uchwały jest bardzo obszerne. To uzasadnienie obejmuje 10 stron, tam jest odwołanie do wyroków sądowych, które były już podejmowane, także rozstrzygnięć nadzorczych wojewody mazowieckiego czy to innych wojewodów. Chcieliśmy stworzyć podstawę prawną dla innych samorządów, aby mogły przygotować konkretny dokument, regulując właśnie kwestie takich pojazdów w przestrzeni publicznej. Uważamy, że samorząd Łodzi może być tym pierwszym samorządem, który, w sposób bardzo kompleksowy, zajął się tym tematem, przygotowując bardzo obszerną uchwałę. Wierzymy w to, że wojewoda łódzki, Tobiasz Bocheński stanie na wysokości zadania, uniemożliwi poruszanie się takich furgonetek w przestrzeni publicznej i nie dokona podważenia naszej uchwały.

Agnieszka Wieteska, radna Rady Miejskiej w Łodzi: – Nasza uchwała nie ma zamiaru uderzenia w jakąkolwiek grupę społeczną, jest skierowana do wszystkich obywateli, zarówno z prawej, jak i z lewej strony. Tak samo będziemy sprzeciwiać się treściom wulgarnym i treściom drastycznym, które będą prezentowana przez zwolenników Lewicy czy Koalicji Obywatelskiej. Po prostu, chcemy, aby obrazy drastyczne zniknęły z przestrzeni publicznej.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

DOSTĘPNOŚĆ. WŁĄCZAM konferencja metodyczna

Jolanta Sławińska-Ryszka / Wydział Kultury

Jak skutecznie otwierać drzwi do zasobów kultury wszystkim? Skąd u animatorów, twórców i artystów... więcej

Weekend "Kultury bez barier" w Łodzi

Wydział Kultury

Najbliższe wolne dni będą wypełnione wydarzeniami kulturalnymi, które zostały specjalnie... więcej

Białe gołębie nad Łodzią. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju

Tomasz Walczak / BRP

Dwa białe gołębie zostały wypuszczone na placu Wolności w ramach łódzkich obchodów Międzynarodowego... więcej

 -  Fot. Andrzej Janecki/UMŁ

Pamięci Lotników Lwowskich, którzy we wrześniu 1939 roku bronili łódzkiego nieba

Tomasz Walczak / BRP

Od dwóch lat przy rondzie imienia Lotników Lwowskich w Łodzi stoi obelisk, poświęcony patronom tego... więcej

Sekretarz Miasta Łodzi, Wojciech Rosicki

Oświadczenie sekretarza miasta Łodzi Wojciecha Rosickiego

Szanowni Państwo, chciałbym wygłosić oświadczenie jako Sekretarz Miasta. Nie będę mówił o polityce,... więcej

Kontakt