Kuchnia orientalna przy ul. Piotrkowskiej

Kuchnia chińska popularnością cieszy się w Łodzi od dawna. Okazuje się jednak, że w centrum nie znajdziemy restauracji dedykującej menu wyłącznie chińskim potrawom, natomiast większość lokali serwuje dania w połączeniu z daniami tradycyjnymi dla kuchni wietnamskiej, tajskiej czy koreańskiej.

Kuchnia orientalna przy ul. Piotrkowskiej - mat. prasowe
Kuchnia orientalna przy ul. Piotrkowskiej , mat. prasowe

Chiny to kraj ogromnie zróżnicowany pod względem kulturowym oraz geograficznym, przez co każdy z jego regionów posiada swoiste tradycje kulinarne. Położenie Chin sprawia jednak, że kulinarne granice między sąsiadującymi z tym krajem państwami zacierają się i niektóre potrawy kojarzone są zarówno z Chinami jak i Indiami, czy Wietnamem. Mitem jest jednak podobieństwo kuchni chińskiej i japońskiej, które łączy się ze sobą ze względu na częste występowanie dań z dodatkiem ryżu. Obfita w ryby kuchnia japońska ze względu na wyspowe położenie zdołała utrzymać własną specyfikę. W stosunku do kuchni chińskiej, zainteresowanie restauracjami japońskimi jest dużo wyższe. Od kilku lat światowy rynek kulinarny szturmuje sushi a od niedawna - japońska zupa zwana ramenem. Prawdziwa kuchnia chińska jest natomiast trudniej dostępna o czym świadczy choćby liczba uznanych lokali zlokalizowanych w obrębie centrum Łodzi, lecz istnieje spora rzesza konsumentów, którzy ją doceniają i mają w tym temacie dużą wiedzę.

W bliskim sąsiedztwie ul. Piotrkowskiej znajdują się jedynie dwie restauracje, zachowujące wierność wyłącznie kulinarnym tradycjom Chin, a także kilka łączących potrawy chińskie z wietnamskimi lub tajskimi. Aż 10 lokali serwuje natomiast japońskie sushi, wiele azjatyckich restauracji wprowadziło zaś popularne rameny. Na OFF Piotrkowskiej powstała nawet dedykowana restauracja pod nazwą „Ato Ramen”. W ubiegłym roku popularność zyskała w Łodzi także kuchnia wietnamska (Pho Shop, Stacja Street Food, Ha Long). Poniżej prezentujemy szczegółowy opis dwóch restauracji specjalizujących się w zakresie przygotowywania dań kuchni chińskiej, a także listę lokali serwujących fuzję dań wschodnioazjatyckich oraz propozycje japońskich restauracji, jakie znajdziemy przy ul. Piotrkowskiej. 

MEIMEI, ul. Piotrkowska 82

Zaczęło się w 1991 r. Małżeństwo z południa Chin wraz córką i teściem łodzianinem otworzyli pierwszą restaurację i tym samym rozpoczęła się historia długoletniego rodzinnego biznesu, który zaowocował m.in. stworzeniem silnej, ogólnopolskiej marki „WOK” oraz otwarciem MEIMEI.

MEIMEI rozpoczęła swoją działalność na kulinarnym rynku łódzkim 1 marca 2014 roku. W 2015 r. została uhonorowana tytułem „Najlepszej restauracji na rynku Manufaktury″, zdobytym w plebiscycie portalu Łódź Jest Kulturą. Po kilku latach działalności w łódzkiej Manufakturze, przeniosła się w nowe piękne miejsce i od stycznia 2019 zaprasza miłośników kuchni chińskiej na ulicę Piotrkowską 82.

MEIMEI, dosłownie „młodsza siostra”. Nazwa odwołuje się do jednej z pomysłodawczyń konceptu, której rodzina przyjechała do Polski w latach 30. Zarówno właściciele, jak i kucharze są silnie związani z Chinami. Jak twierdzą, w mieście brakowało lokalu serwującego dania tej kuchni, a łodzianie znają przede wszystkim potrawy z Wietnamu, bądź łączące tradycje kilku krajów azjatyckich. MEIMEI chce pokazać różnorodność Chin, które są prawdziwym tyglem smaków. Na południu dominują potrawy słodkie i łagodne, na zachodzie – ostre, z kolei mieszkańcy północy preferują dania bardziej tłuste.

MEIMEI kieruje swoją ofertę do osób, które chcą poczuć smak prawdziwych Chin, ceniących wyjątkowe potrawy oraz wysoką jakość produktów. Skosztować tu można dań opracowanych przez chińskich kucharzy oraz właścicieli wywodzących się z prowincji Zhejiang, mieszczącej się na wschodnim wybrzeżu kraju. Tradycyjne receptury przekazywane z pokolenia na pokolenie oraz liczne podróże po regionach tego kraju zaowocowały stworzeniem propozycji, które zadowolą każde podniebienie – zarówno miłośników ostrych dań, jak i tych, którzy wolą łagodniejsze smaki.

Wystrój restauracji to ulubione przez właścicieli czerń, biel i złoto. Nowy lokal na ulicy Piotrkowskiej nawiązuje klimatem do poprzedniego miejsca w Manufakturze. Pozostały ramy z origami i ponad stuletnia komoda – rodzinna pamiątka właścicieli.

Nowy wystrój został teraz podkreślony dodatkowymi elementami. Po wejściu do restauracji, na  ścianach jednej z dwóch sal, rozpościera się Mur Chiński.  W kolejnej Sali zawisły ogromne szarfy ze znakami chińskimi i trzy ogromne lustra. Całość wystroju charakteryzuje prostota i umiar.

Przysłowiową ‘wisienką na torcie’ jest mała wnęka w części barowej. Stanęły tam dwa okrągłe stoły z typową dla chińskiej kultury jedzenia nadstawką. Rekomendowane są do nich 2 zestawy dań dla 6 osób. Dania zestawione według ostrości i pozwolą poznać parę smaków Meimei na raz.

4 luty to początek Nowego Roku Chińskiego i tego dnia już tradycyjnie pojawią się w Meimei czerwone lampiony. W tym roku będzie ich naprawdę dużo, co podkreśli charakter i klimat nowego miejsca.

Specjalności kuchni Meimei znalazły uznanie wśród łodzian i zyskały miano klasyków:

 • Kaczka po pekińsku - marynowana w mieszance przypraw, ogrzewana przez ponad dwie godziny ciepłym powietrzem w sprowadzonym z Chin piecu.
 • Dim Sum, czyli sakiewki oraz pierożki wypełnione farszem – wszystkie robione ręcznie i przygotowywane na parze. W nowej ofercie pojawiły się sakiewki wypełnione rosołem oraz pyszne pierogi wypełnione mięsem wołowym.
 • Golonka w karmelu – podawana tylko w Meimei wg receptury taty właścicielki. Swoją premierę miała 26 lat temu w prowadzonej wówczas restauracji Lin.

Menu Meimei odzwierciedla różnorodność sztuki kulinarnej Chin. Dbałość o najwyższą jakość używanych w kuchni produktów i przygotowywanie ich przez kucharzy chińskich, gwarantuje autentyczność smaku. Właśnie dzięki temu klienci do nas wracają i przyprowadzają swoich przyjaciół – tłumaczą właściciele lokalu.

- Przez lata udało nam się stworzyć naprawdę zgrany zespół. W Meimei pracują kucharze i kelnerzy, którzy towarzyszą nam jeszcze z czasów WOOK’a - konceptu powstałego w 2005 roku. Myślę, że tę dobrą atmosferę porozumienia i współpracy między kuchnią i resztą załogi odczuwają także nasi goście - dodaje właściciel Maciej Kropidłowski.

Szefem kuchni MEIMEI jest Wan Meijun. Wspólnie z mistrzem gotują Ma Bingwen i Wang He. Meimei jest obecnie jedyną restauracją chińską w Łodzi, gdzie potrawy przygotowują Chińczycy.

Restaurację, którą użytkownicy portalu ŁJK okrzyknęli najlepszą na rynku Manufaktury z pewnością wyróżnia bogactwo smaków (od harmonijnie delikatnych po mocno pikantne), a także przywiązanie do tradycji i dbałość o perfekcję – zarówno w sferze kulinarnej jak i tej związanej z obsługą. Gorąco polecamy wizytę w MEIMEI wszystkim tym, którzy chcieliby rozsmakować się w różnorodnej, autentycznie chińskiej kuchni.

Złoty Imbir, ul. Sienkiewicza 39

Restauracja chińska „Złoty Imbir” mieści się w centrum Łodzi, przy ul. Sienkiewicza 39. Zgodnie z wieloletnim doświadczeniem firmy, kuchnia chińska to przede wszystkim świeże składniki oraz przywiązywanie szczególnej wagi do takich cech jak kolor, faktura, aromat i naturalne pochodzenie surowców: warzywa muszą być chrupkie, zachować swój kolor i smak po ugotowaniu, niedopuszczalne są te w rozgotowanej postaci. Chińczycy hołdują zasadzie łączenia przeciwieństw: smaków słodko-słonych, słodko-kwaśnych, pikantno-słodkich, to samo dotyczy kolorów potraw, wszystko działa na zasadzie kontrastów: czerwony czy żółty kolor łączymy  z białym lub zielonym, potrawa musi być klarowna i czysta w swojej formie, a podstawą każdej jest szalechetny imbir, ulubiona przyprawa rodowitych Chińczyków. 

Historia powstania restauracji rozpoczęła się już w latach 80-tych ubiegłego wieku. W trakcie długiej podróży do Anglii właściciel restauracji poznał chińską wyjątkowych ludzi, dzięki którym narodził się koncept na otwarcie pierwszej chińskiej restauracji, której rodzinną kontynuacją jest Złoty Imbir. To właśnie dzięki wyjazdowi i spotkaniu Rodziny Fong szef restauracji zapałał szczerą miłością do Historia kuchni i tradycji chińskiej. W 1989 roku powstał jego pierwszy lokal serwujący kuchnię chińską.

Złoty Imbir to miejsce, w którym kultura wschodnia zdaje się być żywa. Przytulne wnętrze urządzone w typowo chińskiej stylistyce oraz atmosfera kreowana przez obsługę sprawia, że po ciężkim dniu można powrócić do harmonii i poszczuć się zrelaksowanym. W lokalu dominuje złoto-bordowo-czarna kolorystka, lekko przytłumione światło dodaje wnętrzu romantyzmu, a wygodne kanapy sprawiają, że nie chce się stąd w ogóle wychodzić.

Szefowie kuchni dokładają wszelkich starań by zaspokoić nawet najbardziej wyszukane kulinarne oczekiwania klientów, a doświadczona załoga kelnerska z przyjemnością profesjonalnie doradzi Państwu w kwestii doboru potraw. „W naszej restauracji goście cenią przede wszystkim jakość serwowanych przez nas potraw: najwyższej klasy mięso, ryby i owoce morza łączymy ze świeżymi warzywami pozyskiwanymi od lokalnych sprzedawców. To naprawdę czuć w niepowtarzalnym smaku naszych dań i nasi goście to doceniają” – mówi właściciel Złotego Imbiru.

Restauracja świetnie nadaje się na romantyczną kolację we dwoje, rodzinny obiad czy spotkanie biznesowe. Często zjawiają się tu klienci, którzy posiadają dużą wiedzę dotyczącą kuchni, w tym chińskiej, wielu zna ją z bezpośrednich wizyt w najlepszych chińskich restauracjach na świecie, ale Złoty Imbir jest niezwykle przystępny również dla nowicjuszy, którzy chcieliby spróbować oryginalnych smaków Chin.

Kuchnia chińska/wietnamska/tajska:

 • Sajgon, pl. Wolności 3
 • Stacja Street Food, Traugutta 9 (rameny)
 • Good morning Vietnam, Off Piotrkowska
 • Ha Long, Piotrkowska 152
 • Pho Shop by Sushi w Dłoń, Tuwima 1

Kuchnia japońska:

 • Ato sushi, ul. 6 Sierpnia 1/3
 • Ato Ramen, OFF Piotrkowska 138/140
 • House of sushi, Piotrkowska 89
 • Sushi Kushi, Piotrkowska 113/115
 • Koku sushi, Piotrkowska 123
 • Kurenko, Piotrkowska 217
 • Sendai Sushi, Piotrkowska 209
 • Gejsza Sushi, Kościuszki 93
 • Zielony Chrzan, Żwirki 8
 • Hana Sushi, Manufaktura, Galeria Łódzka
 • Sushi w Dłoń, Kościuszki 22

Polecane aktualności

Łódzka Tytka Turysty pomoże zwiedzać nasze miasto - fot. Grzegorz Sikora / UMŁ

Łódzka Tytka Turysty pomoże zwiedzać nasze miasto

Arkadiusz Grzegorczyk / BKSiDŁ

Mamy zestaw obowiązkowy dla każdego, kto chce poznać Łódź. W środku Łódzkiej Tytki Turysty: mapa... więcej

Szkoły średnie gotowe na podwójny rocznik - fot. Monika Pawlak / UMŁ

Szkoły średnie gotowe na podwójny rocznik

Monika Pawlak / BRP

Rekrutacja do szkół średnich formalnie zakończy się 30 sierpnia, ale szkoły są już gotowe na... więcej

Od września łatwiej na drogach, oraz więcej autobusów i tramwajów - fot. z arch. UMŁ

Od września łatwiej na drogach, oraz więcej autobusów i tramwajów

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Kończymy kilka remontów dróg. Od września łatwiej będzie przejechać przez centrum. Na swoje trasy z... więcej

Odnaleziony po latach 100-letni pamiętnik Heleny Geyer trafił do muzeum - mat. prasowe

100-letni pamiętnik Heleny Geyer trafił do Centralnego Muzeum Włókiennictwa

Małgorzata Loeffler / Wydział Kultury

Z początkiem roku do Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi trafił prawdziwy klejnot. Oryginalny,... więcej

"Sierpniową maturę" łatwiej zdać po miejskich korepetycjach - fot. Monika Pawlak / UMŁ

"Sierpniową maturę" łatwiej zdać po miejskich korepetycjach

Monika Pawlak / BRP

Ponad 30 maturzystów, którzy w maju nie zdali egzaminu skorzystało z miejskich, bezpłatnych... więcej

Kontakt