Kurator ustąpił, uczniowie mają więcej przestrzeni

Uczniowie Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 128 od września będą mieć zajęcia także w budynku Gimnazjum nr 30 co oznacza, że Łódzki Kurator Oświaty ugiął się pod naciskiem rodziców uczniów i dał na to zgodę.

fot. Monika Pawlak
Maria Pielas, dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 128

Rozwiązanie ma charakter tymczasowy, ale jak podkreśliła Maria Pielas, dyrektor Szkoły Podstawowej Specjalnej, najważniejsze, że uczniowie zyskali przestrzeń i spokój.

- Ten kompromis oznacza, że jednak można się porozumieć bez kierowania spraw do sądu, że dobro dzieci jest ważniejsze – podkreślił Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi. – Ale w podobnej sytuacji są uczniowie jeszcze szkół podstawowych, napisałem pismo do kuratora oświaty z apelem, by i w tych przypadkach zgodził się na identyczne rozwiązanie. Tego chcą rodzice, nauczyciele i samo uczniowie, liczę, że i tym razem kurator stanie po stronie uczniów.

W Szkole Podstawowej Specjalnej uczą się dzieci z autyzmem, dla których odpowiednie warunki tak nauki jak i rehabilitacji mają szczególne znaczenie. Dzięki udostępnieniu sal dydaktycznych w Gimnazjum nr 30 będzie można tam przenieść starsze klasy, łącznie 52 uczniów.

- Będą tam mieli do dyspozycji przestronne sale lekcyjne, jasne i również przestronne korytarze co dla nich jest bardzo ważne. Moi uczniowie potrzebują spokoju, ciszy, stabilizacji i teraz będą mieli świetne warunki – wyjaśniła Maria Pielas.

Zdaniem Sylwestra Pawłowskiego, Radnego Rady Miejskiej, kompromis w sprawie Szkoły nr 128, to głęboki ukłon w stronę dzieci mających specjalne potrzeby edukacyjne. Podkreślił, że w tym wypadku nie chodzi tylko o kwestie formalno-prawne.

- Chcę podkreślić, że Łódź ma doskonałe merytorycznie szkoły kształcące uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, nauczyciele mają nie tylko wysokie kwalifikacje, ale też prezentują najwyższy poziom etyczny – powiedział radny Pawłowski. – Dlatego kieruję pod ich adresem najwyższe słowa uznania i szacunku, dzięki profesjonalnej kadrze dzieci z niepełnosprawnościami otrzymują wsparcie i pomoc jakiej potrzebują.

Porozumienie w sprawie Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 128 będzie obowiązywać przez rok albo do wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sprawę skierował do sądu samorząd, ponieważ – w opinii miejskich prawników - kurator oświaty nie miał racji, nie zgadzając się na przekazanie szkołom podstawowym nr 137, 138 i 193 oraz SPS nr 128 budynków po wygaszanych gimnazjach. Zdaniem wiceprezydenta Treli miasto sprawę wygra co ostatecznie zakończy sprawę czyli zobliguje kuratora oświaty do zmiany wcześniejszej decyzji.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt