Kwiaty dla prezydenta Rżewskiego

Stało się już wieloletnią tradycją, że 1 maja w dniu Święta Pracy składane są kwiaty na symbolicznym grobie Aleksego Rżewskiego - działacza Polskiej Partii Socjalistycznej, uczestnika walk podczas rewolucji 1905 roku w Łodzi i pierwszego prezydenta miasta po odzyskaniu niepodległości. Również w tym roku kwiaty złożyli i zapalili znicze prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oraz przewodniczący rady miejskiej Marcin Gołaszewski

Prezydentura Aleksego Rżewskiego rozpoczęta w 1919 roku oznaczała wiele zmian mieście w kierunku polepszenia losu warstw pracujących.

Osiągnięcia Aleksego Rżewskiego:

Wprowadzenie powszechnego nauczania na poziomie szkoły podstawowej, ale jednocześnie dzieci uczęszczające do szkól mogły liczyć na posiłek, darmowe pomoce naukowe, a nawet na odzież.  Do szkół za jego prezydentury poszło ponad 50 z 70 tysięcy dzieci objętych obowiązkiem szkolnym.

 Rozpoczęto budowę szkół i alfabetyzację dorosłych. Było to działanie absolutnie niezbędne, ponieważ zaniedbania były gigantyczne. Nawet młodzi ludzie, którzy pokończyli szkoły przed odzyskaniem niepodległości lepiej pisali po rosyjsku niż po polsku.

Łącznie w ciągu czterech lat swojego urzędowania Rżewski doprowadził do wybudowania sześciu szkół, utworzył gimnazjum, szkołę handlową, seminarium nauczycielskie i przystąpił do organizowania wieczorowego szkolnictwa dokształcającego. Utworzył również szkołę specjalną i pracownię psychologiczną. Był to dobry początek dla edukacyjnych funkcji miasta.

Utworzono  Wydział Kanalizacji i Wodociągów przy Zarządzie Miasta. Co prawda, na kanalizację trzeba było jeszcze trochę poczekać, ale miasto i kraj po wojnach (pamiętajmy o wojnie z bolszewikami w 1920 roku) było niezwykle biedne, a gospodarkę trawiła hiperinflacja. Mimo to udało się wybudować łaźnię miejską i park 3 Maja.

Organizowano również przytułki dla bezdomnych i starców pozbawionych opieki oraz tanie kuchnie. Dzieci miały zapewnione półkolonie letnie.

Był jednym z najwybitniejszych działaczy samorządowych w Polsce.

Aleksy Rżewski został zamordowany prawdopodobnie w grudniu 1939 roku przez niemieckich okupantów. Jego symboliczna mogiła znajduje się na Starym Cmentarzu w Łodzi.

Polecane aktualności

Trasa Górna

W 2023 r. dojedziemy Trasą Górna do autostrady A1

Małgorzata Loeffler / ZIM

W 2023 r. dojedziemy Trasą Górna do autostrady A1. Znamy oferty w przetargu na wybudowanie 5, 7... więcej

Zostań opiekunką medyczną

Chcesz mieć pewną pracę? Zostań opiekunką medyczną.

Jolanta Baranowska / UMŁ

Zapewniamy bezpłatny kurs, stypendium, a po szkoleniu – zatrudnienie. Szukamy Pań, które chciałyby... więcej

Senioralia 2021

200 wydarzeń zaplanowano na SENIORALIA 2021

Jolanta Baranowska / UMŁ

15 maja wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla seniorów... więcej

Koncert: Polish Camerata Swojemu Miastu – Arcydzieła W.A. Mozarta -  mat. organizatorów

Dodajemy skrzydeł muzycznej Łodzi

Sławomir Macias / UMŁ

Organizatorzy tegorocznych wydarzeń muzycznych otrzymają niemal pół miliona złotych z budżetu... więcej

VII Łódzkie Senioralia – online i w plenerze

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej

Już 15 maja wystartuje kolejna edycja Łódzkich Senioraliów – dwóch tygodni wydarzeń dla seniorów... więcej

Kontakt