Łączenie domów kultury w Łodzi

Miasto pracuje nad reformą łódzkich domów kultury. W najbliższym czasie przeprowadzone zostaną spotkani i konsultacje w tej sprawie.

 -  fot. Archiwum UMŁ
Docelowo w Łodzi powstać ma nowoczesna instytucja nastawiona na bliską współpracę ze społecznościami lokalnymi , fot. Archiwum UMŁ

- Jak Państwo wiecie pracujemy nad reformą domów kultury. Wzbudza to wiele kontrowersji. Docelowo powstać ma nowoczesna instytucja nastawiona na bliską współpracę ze społecznościami lokalnymi. Korzystać będziemy z dobrych praktyk i doświadczenia obecnych pracowników kultury. Równocześnie chcemy rozwinąć zarówno ich kompetencje jak i ofertę dla mieszkańców miasta. - Małgorzata Moskwa - Wodnicka, wiceprezydent Miasta Łodzi.Nad całością czuwa powołany Pełnomocnik Prezydent Hanny Zdanowskiej d/s łączenia ośrodków kultury pani Aleksandra Podębska. Pani prezydent wybrała Pełnomocnik z pośród dyrektorów obecnych placówek jako ukłon w stronę środowiska. Pani Podębska zna problemy i możliwości obecnej kadry pracowniczej ośrodków kultury naszego miasta i rozumiejąc ich oczekiwania oraz oczekiwania mieszkańców będzie dalej budować harmonogram i zakres reformy związanej z planowanym łączeniem - dodaje wiceprezydent Łodzi.

Celem planowanej reformy ma być m.in.: współtworzenie kultury z łodzianami, więcej kultury na osiedlach, większe środki pozyskiwane na kulturę, więcej warsztatów dla seniorów, młodzieży i dzieci oraz wdrożenie programu edukacji kulturalnej.

-  W związku z tym, że uchwała dotycząca konsultacji podjęta została przez Radę Miejską, a w dniu 30.10 została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego przez wojewodę rozpoczynamy kolejny etap konsultacji społecznych. W miarę możliwości związanych z trudną sytuacją epidemiologiczną ruszą warsztaty dla łodzian dotyczące ich oczekiwań od ośrodków kultury, ruszy ankieta Vox populi i odbędzie się cykl spotkań online dla łodzian poświęcony zmianom. To dla nas bardzo ważne, by każdy z łodzian mógł się bezpiecznie wypowiedzieć jaki jest jego wymarzony dom kultury. - mówi Aleksandra Podębska, pełnomocnik prezydent Miasta Łodzi d/s łączenia ośrodków kultury. - W związku z listami do urzędu miasta z prośbami o wyjaśnienia zakresu reformy, protestami społecznymi, które traktujemy bardzo poważnie, jako głos w dyskusji, po konsultacjach, warsztatach i rozważeniu wszystkich opcji, ogłosimy konkretną ścieżkę działań prowadzących do powstania nowej, lepiej służącej łodzianom instytucji kultury z lokalnymi filiami, opartymi o dotychczasowe ośrodki i o doświadczoną kadrę pracowniczą. Przypomnę, że  jesteśmy już po spotkaniach z pracownikami, którzy zgłosili wiele cennych uwag i wątpliwości, za co dziękujemy. Te głosy także są brane pod uwagę. To wszystko będzie dla mnie podstawą do dalszej pracy związanej z reformą.

W najbliższym czasie zaplanowano: warsztaty z łodzianami o ofercie i potrzebach, ankietę o kulturze dostępną w internecie i papierowo w domach kultury, listy informacyjne do pracowników i rad osiedli, spotkania (w tym online ), plakaty w instytucjach kultury oraz konsultacje społeczne dostępne dla wszystkich (bezpośrednie lub online ).

Polecane aktualności

Absolutorium prezydent miasta Łodzi

Absolutorium prezydent miasta Łodzi

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Przemówienie prezydent miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej z dzisiejszej, absolutoryjnej sesji Rady... więcej

Gala Stand-Up Comedy

Najbardziej rozchwytywani komicy w Polsce wystąpią w Łodzi

Jacek Słodziński / BPiNM

W sobotę będzie można ich zobaczyć w Atlas Arenie. Wiolka Walaszczyk, Mateusz Socha, Piotr Zola... więcej

Zabytkowa kamienica przy ul. Gdańskiej 1

Kończy się generalna przebudowa kolejnej kamienicy na ulicy Gdańskiej

Małgorzata Loeffler / ZIM

Kiedyś była domem robotników z fabryki Poznańskiego, teraz są w niej nowoczesne mieszkania i zielone... więcej

sklep zoologiczny BAZYL

Łódź dba o koty wolno żyjące. Bezpłatna karma za ich sterylizację i kastrację

Grzegorz Gawlik / UMŁ

W Łodzi jest 500 zarejestrowanych społecznych opiekunów kotów wolno żyjących. Ze środków Łódzkiego... więcej

Nagrody Prezydenta Miasta Łodzi  -  Archiwum UMŁ

Trwa nabór wniosków do nagród Prezydenta Miasta Łodzi za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury

Sławomir Macias / UMŁ

Wnioski z kandydaturami do nagród mogą składać instytucje kultury, organizacje pozarządowe... więcej

Kontakt