Lato na Piotrkowskiej 217. Nowe lokale, wydarzenia i plaża

Piotrkowska to nie tylko reprezentacyjna część deptakowa z restauracjami, ogródkami i klubami, OFF, czy rozwijająca się okolica pl. Wolności, ale też klimatyczne, pełne wydarzeń łódzkie podwórka, takie jak przy Piotrkowskiej 217. Kompleks sklepów, punktów usługowych, ale przede wszystkim restauracji i bogaty program wydarzeń, uzupełniający ofertę Łodzi.

Nowo otwarta klubokawiarnia Owoce i Warzywa 2 - Piotrkowska 217 -  fot. Stefan Brajter / UMŁ
Z końcem lipca przy Piotrkowskiej 217 otworzyły się Owoce i Warzywa 2 – kultowa łódzka klubokawiarnia , fot. Stefan Brajter / UMŁ

Sezon letni 2020 na Piotrkowskiej 217, tętniącego życiem, kreatywnego miejsca spotkań, imprez kulturalno-rozrywkowych i targów, okazał się bardzo intensywny i owocny w nowe inicjatywy. Mimo okoliczności niesprzyjających dla rozwoju firm, wśród najemców lokali pojawiły się 4 wyjątkowe koncepty, a w programie wydarzeń, odbywających się z nowymi zasadami sanitarnymi, znalazły się weekendy z kulinarnymi podróżami, kinem plenerowym w ramach obchodów 75-lecia Łodzi Filmowej i słynnymi Garażówkami, czyli wyprzedażami staroci, ubrań i przedmiotów vintage. Obecnie w lokalach na terenie odbywa się już 3. edycja Tygodni Kuchni Świata, w ramach których w 8 restauracjach spróbujemy wyjątkowych smaków z różnych zakątków globu w specjalnych cenach – dania głównego za 25 zł i napoju/deseru za 10 zł.

Z końcem maja świętowano otwarcie restauracji Falla z pyszną kuchnią wegańsko/wegetariańską rodem z Bliskiego Wschodu, która gości klientów humusami, falaflami i… ogródkiem pełnym warzyw. W czerwcu otworzył się sklep Pangolin Shop, gdzie można znaleźć przepiękne grafiki czołowych polskich ilustratorów, ale także naturalne kosmetyki z Ministerstwa Dobrego Mydła, czy meble z pracowni 50'store. Przy utrudnionym podróżowaniu zadbano o ofertę stricte wakacyjną, otwierając aż dwie plaże. Jedna z nich prowadzona jest przez Kraft Klub, czyli sklep dla koneserów piw rzemieślniczych. Od czwartku do niedzieli prosto z kranów spróbować można 8 propozycji browarów z całej Polski. W weekend zaś pojawiają się takie piwne premiery, których nie ma jeszcze w innych pubach i na pewno nie znajdziecie ich w sklepach.

Z końcem lipca otworzyły się Owoce i Warzywa 2 – kultowa łódzka klubokawiarnia, nazywana prywatnym domem kultury, która w nowym miejscu wzbogaciła swój koncept o kuchnię wegańską i wegetariańską. Sąsiadując z drugą strefową kawiarnią Hot Air stworzyły zagłębie najlepszej kawy w mieście.

Plany na przyszłość są równie intensywne. Już niedługo otworzy się na Strefie koncept Wysokie Półki, czyli sklep z wyselekcjonowaną odzieżą używaną oraz pracownie artystyczne dawnego kolektywu Domu Mody Limanka. 

Klubokawiarnia Owoce i Warzywa

Gdy w 2010 r. otwierano pierwsze „Owoce i Warzywa” przy Traugutta 9, nie było woonerfów, nie było klubokawiarni, a więcej młodych ludzi wyjeżdżało niż przyjeżdżało do Łodzi. -

- Chcieliśmy to zmienić, stworzyć miejsce swobodne, otwarte, prowadzone z radością i satysfakcją w kontrze do standardowych biznesów gastronomicznych, które wcześniej dominowały w Łodzi. Luźne miejsce spotkań, wymiany myśli i żartów. Przez pierwsze lata zorganizowaliśmy kilkaset wydarzeń kulturalnych stając się równocześnie prywatnym domem kultury, o którym wspominały m.in. Polityka, Exklusiv, NY Times, czy Filip Springer w swojej książce “Księga zachwytów”. Później przyszły sukcesy w kawie - udziały w zawodach i dążenie do perfekcji. – mówi właściciel Michał Sobolewski. O OiW wspominały wszystkie największe międzynarodowe magazyny branżowe. Kawiarnia wciąż przoduje w Łodzi pośród specjalistycznych kawiarni, ale przyszedł czas, by po 10 latach rozwinąć działalność o drugi lokal. - Przy Piotrkowskiej 217 chcemy zachować to, co dla OiW charakterystyczne: tolerancję, swobodę, otwartość, która idzie w parze z wysoką jakością. Chcemy być miejscem, gdzie można się dobrze czuć zarówno na śniadaniu, jak i wieczornym drinku. Miejscem, bez formalnej obsługi kelnerskiej, gdzie można się poczuć jak w drugim domu, zamienić parę słów za barem, pożartować, posłuchać dobrej i nieszablonowej muzyki. – dodaje Michał Sobolewski.  Jedyną zmianą jest bardziej rozbudowana w stosunku do oferty pierwszego lokalu, wegańsko-wegetariańska kuchnia otwarta od 8:00 rano do późnego wieczora.

Menu jest efektem współpracy z współwłaścicielami lubianej wegańskiej restauracji Zjadliwości z ulicy Piotrkowskiej, którzy sprawowali pieczę nad opracowaniem oferty. Klienci mogą liczyć na świeże i naturalne produkty od rodzimych dostawców, jak pieczywo z piekarni z Pabianic, tradycyjne sery zagrodowe z Grodziska pod Łodzią, a warzywa - od lokalnych rolników.  Najważniejszy punkt menu – kawa – sprowadzana jest z berlińskiej palarni Populus Coffee. Do tego są wyselekcjonowane herbaty m.in. z Tajwanu, Chin i Japonii, oryginalna i autorska karta koktajli alkoholowych, w tym także inspirowanych kawą. A na ochłodę lemoniady - oczywiście z pomysłem, i bez żadnych gotowych baz, a nawet własny tonik, którego możecie spróbować w połączeniu z espresso.

Polecane aktualności

Maciej Adamiec, dyrektor Miejskiego Centrum Medycznego Bałuty -  fot. UMŁ

Po remoncie miejska poradnia przy ul. Snycerskiej przyjmie 5 tys. pacjentów

Jolanta Baranowska / BRP

Wyglądała jak relikt przeszłości. Kompletnie odmieni oblicze. Trwa kompleksowa modernizacja... więcej

Gratulacje od wiceprezydenta Łodzi Adama Pustelnika oraz przewodniczącej Rady ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki prof. Wandy Małgorzaty Krajewskiej -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Przyznano wyróżnienia „ŁÓDZKIE EUREKA” za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i techniczne w 2019 r.

BRP

Wyróżnienie honorowe statuetką „ŁÓDZKIE EUREKA” przyznaje Rada ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy... więcej

Remont skrzyżowania Narutowicza/Kopcińskiego  -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Kolejne etapy remontu na skrzyżowaniu Narutowicza / Kopcińskiego

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Remont torowiska jest realizowany zgodnie z planem. Przed nami drugi etap prac. więcej

Jak powstaje łódzkie Orientarium?

ZOO Łódź

Do otwarcia Orientarium w Łodzi zostało kilka miesięcy. Prace idą pełną parą. Na jakim etapie... więcej

Żłobek nr 16 przy ul. Zachodniej po remoncie

Kończy się remont kolejnego miejskiego żłobka

Jolanta Baranowska / BRP

Na finiszu jest remont Miejskiego Żłobka nr 22 przy ul. Lelewela 11. 7 grudnia mają wrócić do niego... więcej

Kontakt