Legendarny Dom Buta przy Piotrkowskiej 98 znów będzie otwarty. Stoi pusty od 19 lat

Już od 19 lat zamknięty stoi Dom Buta – okazały budynek na rogu skrzyżowania ul. Piotrkowskiej z ul. Tuwima, gdzie życie ustało na dobre w 2003 r. Odtąd świeci pustkami, lecz ma się to zmienić. Właściciel poszukuje najemców, dzięki którym znów odżyje.

fot. Stefan Brajter
Znów otworzy się Dom Buta, który od 203 r. pozostaje zamknięty
8 zdjęć
fot. Stefan Brajter
fot. Marcin Bojanowski
fot. Stefan Brajter
fot. Marcin Bojanowski
fot. Stefan Brajter
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Gastronomia, handel, biura

Atutem gmachu jest wyśmienita lokalizacja, ale też gotowość do przyjęcia nowych użytkowników. Choć długo był zamknięty, wymaga jedynie porządków, które zresztą już w nim trwają.

– Docelowo chcielibyśmy, by na poziomie -1 znajdował się lokal gastronomiczny. Poziomy od 0 do 2 przeznaczamy na działalność handlową, natomiast na poziomie 3 widzimy miejsce na siłownię lub klub fitness. W nowszej części budynku, na poziomach 4 i 5, są powierzchnie biurowe idealne na biura notarialne, kancelarie prawne, lub studia architektoniczne – informuje Justyna Błażejewska odpowiedzialna za komercjalizację obiektu. Zdradza też, że rozmowy z potencjalnymi najemcami już trwają. Zainteresowanych działalnością w Domu Buta ma być kilka sieci handlowych i gastronomicznych. Zwłaszcza z tej ostatniej branży jest sporo kandydatów na najemców.

Pożar w Domu Buta

Nieruchomość przy ul. Piotrkowskiej 98 ma bogatą historię, sięgającą połowy XIX w. Kiedyś funkcjonowała tam apteka, a od 1892 r. magazyn konfekcyjny Emila Schmechela. Budynek na działce stopniowo rozbudowywano. Od 1961 r. do końca lat 80. XX w. mieścił się w nim dom obuwniczy przedsiębiorstwa Państwowe Domy Towarowe. To wówczas przylgnęła doń potoczna nazwa Dom Buta. 24 maja 1990 r. gmach niemal spłonął w wyniku pożaru wznieconego w nim przez 16-letniego podpalacza, który podłożył też ogień w kinie Wisła mieszczącym się po drugiej stronie ul. Tuwima. Sprawcę złapano, ale budynek spalił się niemal doszczętnie. Ocalały tylko ściany zewnętrznych elewacji. Od całkowitej zagłady obiekt ocaliła odbudowa w połowie lat 90.

W starą strukturę wbudowano wtedy kilkukondygnacyjny gmach ze szklaną elewacją, całkowicie na nowo aranżując pomieszczenia wewnątrz. Od 1998 r. działała tam później Galeria Centrum, która przeprowadziła się do nowo powstałej wówczas Galerii Łódzkiej. Odtąd Dom Buta stoi pusty.

ZOBACZ TAKŻE

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt