Łódź biurowa. Co mówi raport branżowy i jakie są prognozy na przyszłość?

Sektor biurowy BPO, czyli centra obsługi biznesu stanowią w Łodzi ważny segment gospodarki, który w ostatnich latach wykazywał znaczącą dynamikę i wzrósł do 586 tys. m kw., co stanowi ok. 10 proc. rynku krajowego. W Urzędzie Miasta Łodzi przedstawiono raport dotyczący sytuacji na rynku nieruchomości i inwestycji biurowych w naszym mieście, opracowany przez OPG Property Professional we współpracy z Uniwersytetem Łódzkim.

Brama Miasta -  fot. Archiwum UMŁ
Brama Miasta , fot. Archiwum UMŁ

- Branża nadal wykazuje tendencję zwyżkową, choć zmieniają się uwarunkowania i przy sporej podaży występuje również zjawisko rosnącego wskaźnika pustostanów, który wynosi ok. 12 proc. W dłuższej perspektywie ten trend może się utrzymać, choć atrakcyjność Łodzi, zwłaszcza najmu wysokiej klasy biur w obiektach rewitalizowanych jest widoczna – podkreśla Michał Styś z OPG Property Professional.

Raport obejmujący 112 nieruchomości biurowych o pow. powyżej 1000 m kw. daje obraz tego segmentu w ubiegłym i bieżącym, jak również pozwala na analizę spodziewanych trendów. Parametry ważne dla tego rynku, głównie w odniesieniu do bardzo silnej konkurencji innych aglomeracji bierze pod uwagę koszty najmu, jakość usług, stan obłożenia powierzchni, infrastrukturę, itd. W ostatnich latach zmieniła się sytuacja na rynku pracy w Łodzi, spadło bezrobocie, rosną płace, ale także poziom wymagań inwestorów oraz pracowników. Ponad połowa obiektów łódzkich znajduje się w klasie A i sporo w grupie B+, a średnia stawka czynszu wynosi 12-16 euro za m kw. Tylko w ub. roku pojawiły się kolejne nowe projekty, m.in. Brama Miasta B, Hi Piotrkowska, Monopoli czy Fuzja.

Jak poinformował dr Konrad Żelazowski z Uniwersytetu Łódzkiego, w branży BPO pracuje obecnie w Łodzi 23 tys. osób, a nasze miasto plasuje się w grupie aglomeracji, które stanowią czołówkę krajową w zakresie najmu powierzchni biurowej, choć sporo nas dzieli jeszcze od Warszawy, Krakowa, Wrocławia czy Gdańska, musimy mocno konkurować z Katowicami, Poznaniem czy Bydgoszczą.

Michał Śmiechowicz, dyr. Biura Rozwoju Przedsiębiorczości i Współpracy Międzynarodowej UMŁ podkreślił, że współpraca z inwestorami oraz zabieganie o nowych klientów staje się jednym z priorytetów dla miasta. Nadpodaż jest widoczna, są w rezerwie pustostany do ewentualnego wykorzystania przez kolejnych najemców, ale potrzeba wysiłków, by nie tracić pozycji na tak ważnym rynku.

W dyskusji z udziałem deweloperów i przedstawicieli korporacji wskazano, by dla uniknięcia kryzysu trzeba wzmocnić działania promocyjne, ale przede wszystkim zadbać o infrastrukturę miasta, wysoki poziom kształcenia kadr i tworzyć zachęty dla inwestorów, jak również warunki dla rozwoju lokalnego biznesu.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca prac i konserwator pracują bez zmian.

Łódź buduje. Trwają intensywne prace przy ul. Zielonej 6

Agnieszka Rutkowska / BRP

Zmienia się oblicze zabytkowej kamienicy przy ul. Zielonej 6. Mimo niecodziennych warunków wykonawca... więcej

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie na ul. Dąbrowskiego.

Łódź buduje wiadukt na ul. Dąbrowskiego

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Rozbiórki i wyburzenia – to pierwszy etap prac na wiadukcie. Jeszcze w tym roku powstanie nowy... więcej

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Łodzi przy ul. Sierakowskiego ma nową salę polisensoryczną.

Bezpieczny "plac zabaw" dla podopiecznych DPS

Jolanta Baranowska / BRP

Dom Pomocy Społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie w Łodzi przy ul.... więcej

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do pracy, sklepu, spacerze z psem - należy wyrzucać do pojemników na odpady zmieszane.

Co zrobić ze zużytą maseczką i rękawiczkami?

Jolanta Baranowska / BRP

Maseczki ochronne oraz rękawiczki jednorazowe, których łodzianie używają na co dzień np. w drodze do... więcej

Jemy w Domu Burger Fest – rusza wielki festiwal burgerów na wynos!

ŁCW

Pandemia koronawirusa mocno uderzyła w lokalną branżę gastronomiczną. Chcąc wspierać restauracje w... więcej

Kontakt