Łódź buduje al. Rydza-Śmigłego

Na Rydza-Śmigłego powstaje nowe torowisko. Wykonawca przystąpił do tworzenia podbudowy na której pojawią się nowe szyny tramwajowe.

Na Rydza-Śmigłego powstaje nowe torowisko.  -  fot. Radosław Jóźwiak
Na Rydza-Śmigłego powstaje nowe torowisko. , fot. Radosław Jóźwiak

- Nie obyło się bez komplikacji i konieczności dokonania zmian projektowych oraz usunięcia wielu kolizji, ale obecnie prace na Rydza-Śmigłego wchodzą w kolejny etap realizacji – wyjaśnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Na budowie do tej pory wykonano szereg prac podziemnych, jak budowa odwodnienia, przebudowa wodociągu, rozbiórka fundamentów dawnych budynków, osuszenie terenu i usunięcie kolizji z sieciami podziemnymi. Ponadto wykonano też prace ziemne, jak wymiana wadliwego gruntu, aby posiadał odpowiednią nośność dla tego typu drogi i torowiska. Wykonano również fundamenty słupów trakcyjnych. Całość tych prac, nie daje może widocznych zmian na budowie, ale umożliwiła uporanie się z wszelkimi trudnościami i możliwość rozpoczęcia prac przy już konkretnych zadaniach drogowych.

- Pierwszy krok do zakończenia realizacji to budowa podbudowy torowiska. Wykonawca po stabilizacji gruntu i przygotowaniu terenu, układa na nim siatki, na których usypane i utwardzone zostanie kruszywo, mające być fundamentem dla podkładów, do których przymocowane zostaną nowe szyny tramwajowe – informuje dyrektor Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

Po zakończeniu prac przy podbudowie torowiska w planach jest montaż krawężników i prace drogowe przy wymianie nawierzchni na przebudowywanej nitce al. Rydza-Śmigłego.

Ponadto wykonany został w całości nowy wiadukt, który zapewni bezkolizyjny przejazd kierowcom, bezpieczne przejście dla pieszych między osiedlami i komfort  z korzystania z komunikacji miejskiej, bez barier architektonicznych, konieczności chodzenia po schodach oraz integrację autobusu i tramwaju na jednym przystanku.

Zakończenie prac na zachodniej nitce al. Rydza-Śmigłego planowane jest latem tego roku, a całość prac w 2021 r.

Przebudowa realizowana jest w ramach unijnego projektu za kwotę 660 mln zł, w ramach którego przebudowana została ul. Dąbrowskiego. Zmodernizowana zostanie ul. Rzgowska, ul. Przybyszewskiego i dalszy ciąg al. Rydza-Śmigłego i ul. Niższej oraz powstaną nowe odcinki tras tramwajowych na ul. Broniewskiego i al. Rodziny Grohmanów. Do tego zakupione zostanie 30 nowych niskopodłogowych tramwajów od firmy Modertrans z Poznania i zmodernizowana zostanie zajezdnia Chocianowice. 

Program  Operacyjny  Infrastruktura  i  Środowisko 2014-2020. „Kompleksowy program integracji  sieci niskoemisyjnego transportu publicznego w metropolii łódzkiej wraz z zakupem taboru do obsługi trasy  W-Z oraz  innych  linii  komunikacyjnych i modernizacją zajezdni tramwajowej w Łodzi.”

Polecane aktualności

Budowa torowiska tramwajowego na al. Śmigłego-Rydza  -  fot. UMŁ

Łódź buduje. Na al. Śmigłego-Rydza układane jest nowe torowisko

Małgorzata Loeffler / ZIM

Trwają intensywne prace przy przebudowie al. Śmigłego-Rydza, na odcinku od skrzyżowania marszałków... więcej

 -  fot. Archiwum UML

Akcja Zima 2020 w Łodzi

BRP

Miasto przygotowuje się do zimy. Wydział Gospodarki Komunalnej skontrował gotowość firm do „Akcji... więcej

Wystartowała pierwsza edycja songwriterskiego konkursu im. Roberta Brylewskiego „Czekamy, czekamy!”

informacja prasowa

W czwartek, 19 listopada ogłoszony został songwriterski konkurs im. Roberta Brylewskiego „Czekamy,... więcej

Linia nr 11 (pesa) -  fot. MPK - Łódź

Karta płatnicza jak migawka

MPK - Łódź

Od przyszłego tygodnia będzie możliwość płacenia tylko za przejechane przystanki już na dwóch... więcej

Znamy tegorocznych stypendystów programu Młodzi w Łodzi

informacja prasowa

Program stypendialny Młodzi w Łodzi funkcjonuje od 2008 r. W trzynastu dotychczasowych edycjach... więcej

Kontakt