Łódź buduje al. Rydza-Śmigłego

Na Rydza-Śmigłego powstaje nowe torowisko. Wykonawca przystąpił do tworzenia podbudowy na której pojawią się nowe szyny tramwajowe.

Na Rydza-Śmigłego powstaje nowe torowisko.  -  fot. Radosław Jóźwiak
Na Rydza-Śmigłego powstaje nowe torowisko. , fot. Radosław Jóźwiak

- Nie obyło się bez komplikacji i konieczności dokonania zmian projektowych oraz usunięcia wielu kolizji, ale obecnie prace na Rydza-Śmigłego wchodzą w kolejny etap realizacji – wyjaśnia Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Na budowie do tej pory wykonano szereg prac podziemnych, jak budowa odwodnienia, przebudowa wodociągu, rozbiórka fundamentów dawnych budynków, osuszenie terenu i usunięcie kolizji z sieciami podziemnymi. Ponadto wykonano też prace ziemne, jak wymiana wadliwego gruntu, aby posiadał odpowiednią nośność dla tego typu drogi i torowiska. Wykonano również fundamenty słupów trakcyjnych. Całość tych prac, nie daje może widocznych zmian na budowie, ale umożliwiła uporanie się z wszelkimi trudnościami i możliwość rozpoczęcia prac przy już konkretnych zadaniach drogowych.

- Pierwszy krok do zakończenia realizacji to budowa podbudowy torowiska. Wykonawca po stabilizacji gruntu i przygotowaniu terenu, układa na nim siatki, na których usypane i utwardzone zostanie kruszywo, mające być fundamentem dla podkładów, do których przymocowane zostaną nowe szyny tramwajowe – informuje dyrektor Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

Po zakończeniu prac przy podbudowie torowiska w planach jest montaż krawężników i prace drogowe przy wymianie nawierzchni na przebudowywanej nitce al. Rydza-Śmigłego.

Ponadto wykonany został w całości nowy wiadukt, który zapewni bezkolizyjny przejazd kierowcom, bezpieczne przejście dla pieszych między osiedlami i komfort  z korzystania z komunikacji miejskiej, bez barier architektonicznych, konieczności chodzenia po schodach oraz integrację autobusu i tramwaju na jednym przystanku.

Zakończenie prac na zachodniej nitce al. Rydza-Śmigłego planowane jest latem tego roku, a całość prac w 2021 r.

Przebudowa realizowana jest w ramach unijnego projektu za kwotę 660 mln zł, w ramach którego przebudowana została ul. Dąbrowskiego. Zmodernizowana zostanie ul. Rzgowska, ul. Przybyszewskiego i dalszy ciąg al. Rydza-Śmigłego i ul. Niższej oraz powstaną nowe odcinki tras tramwajowych na ul. Broniewskiego i al. Rodziny Grohmanów. Do tego zakupione zostanie 30 nowych niskopodłogowych tramwajów od firmy Modertrans z Poznania i zmodernizowana zostanie zajezdnia Chocianowice. 

Polecane aktualności

Wsparcie dla mikroprzedsiębiorców z Łodzi

Monika Pawlak

Jednorazowe pożyczki z Funduszu Pracy do 5 tys. zł z przeznaczeniem na koszty bieżącej działalności... więcej

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powołała zespół ekspercki składający się z najbliższych współpracowników i ekspertów. -  fot. Witold Ancerowicz

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powołała zespół ekspercki

Wojciech Markiewicz / BKSiDŁ

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska poinformowała, w czwartek 2 kwietnia, o powstaniu zespołu... więcej

Odnowione elewacje, dobudowane piętro, rozbudowana oficyna i dach pokryty mchem. Kończymy prace w kamienicach przy ulicy Tuwima 33 i 35 -  fot. Sebastian Glapiński

Łódź Rewitalizuje: kończymy prace w kamienicach przy Tuwima 33 i 35

Małgorzata Loeffler / ZIM

Odnowione elewacje, dobudowane piętro, rozbudowana oficyna i dach pokryty mchem. Kończymy prace w... więcej

Prace na al. 1 Maja dobiegają końca. -  fot. Konrad Ciężki

Łódź Buduje Zielone Polesie

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Kolejna ulica na Starym Polesiu zamienia się w zieloną, przyjazną przestrzeń. Kończymy prace na al.... więcej

Weekendowe zmiany w komunikacji miejskiej

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

W związku z nowymi ograniczeniami i niską frekwencją w pojazdach komunikacji miejskiej od... więcej

Kontakt