Łódź buduje Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej

Co jest wspólnym mianownikiem komiksów i gier? Opowieści. Budujemy dla nich kolejne centrum w EC1 - Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1.

Łódź buduje CKiNI
W EC1 jak w soczewce skupia się obraz rewitalizacji miasta.

Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 będzie jedynym w Polsce miejscem o charakterze edukacyjnym, zapewniającym mądrze i wartościowo spędzony czas, w pełni poświęconym komiksom i grom. Centrum zlokalizowane zostanie w budynku EC1 Południowy-Wschód – zespole dawnych warsztatów i chłodni zabytkowej elektrociepłowni. Dobiega końca rozbudowa i rewitalizacja obiektu EC1 z zachowaniem oryginalnej formy i gabarytów obiektów, łącznie z detalami wystroju i wyposażenia wnętrz. Równocześnie trwają prace nad wyposażeniem centrum i wszystkimi zaplanowanymi atrakcjami dla dzieci, młodzieży i dorosłych poszukujących niespotykanych powszechnie, oryginalnych wystaw, stanowisk i miejsc oraz rozwoju intelektualno-kulturalnego. Otwarcie CKiNI EC1 zaplanowano na koniec 2022 roku. Obecny etap prac budowlanych zakończy się w najbliższych tygodniach. Szacowany koszt wszystkich prac – od remontu poprzez wyposażenie placówki i stworzenie unikatowych wystaw oszacowano na 30 mln złotych.

W EC1 jak w soczewce skupia się obraz rewitalizacji miasta – mówi prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska – zrujnowane poprzemysłowe przestrzenie są wspaniale remontowane z ruin stają się perłami łódzkiej architektury, nagradzanymi i rozpoznawalnymi na świecie. Ale w tych przestrzeniach najważniejsze są nowe funkcje. Planetarium EC1 i Centrum Nauki i Techniki EC1 udowodniły, że kultura jest w stanie na nowo ożywić miejsca. Centrum Komiks i Narracji Interaktywnej EC1 to opowieść o tworzeniu opowieści – w formie komiksów i gier. Ale sam z siebie także jest opowieścią: o tym, jak tworzyć na nowo coś bardzo wartościowego i to tak, gdzie na pozór byłoby to niemożliwe.

Trzy kondygnacje CKNI EC1 będą ekscytującą przestrzenią poświęconą komiksowi i grom. Goście Centrum przede wszystkim będą mogli - pod okiem specjalistów - przejść specjalnie zaprojektowane, interaktywne wystawy stałe. Na parterze i pierwszym piętrze CKNI EC1, powstaną sale poświęcone grom wideo. Jedną z najważniejszych atrakcji będzie możliwość zagrania w specjalną grę o tworzeniu gier komputerowych, osadzoną w świecie znanym z gry „Wiedźmin 3: Dziki Gon”. Gra powstaje we współpracy ze studiem CD PROJEKT RED, które przekazało również na potrzeby Centrum artefakty wykorzystywane na ekspozycji. Nasi goście będą mogli zapoznać się także z działaniem technologii wirtualnej rzeczywistości, doświadczyć jak grało się w gry 30 lat temu a nawet znaleźć się w pokoju zagadek, który istnieje naprawdę, ale zobaczyć go można tylko na ekranie…

Na pierwszym piętrze swój początek będzie miała także stała wystawa poświęcona komiksowi. Ekspozycja nie tylko umożliwi zobaczenie oryginalnych dzieł największych polskich mistrzów komiksowych, ale przede wszystkim w ciekawy i angażujący sposób opowie o tym dlaczego komiks jest tak wartościowym medium i jak się go tworzy. Dalsza część ekspozycji znajdzie się na drugim piętrze, gdzie prócz ekspozycji stałej przez cały rok funkcjonować będą także wystawy czasowe, prezentujące osiągnięcia polskiego i światowego komiksu, a także przestrzenie warsztatowe, w których zarówno młodsi, jak i starsi odwiedzający będą mogli stworzyć swoje własne komiksy. Uczestnicy interaktywnych wystaw edukacyjnych zapoznają się z tajnikami pisania scenariusza, wymyślania bohaterów czy komponowania kadrów i plansz.

Nasze wystawy zaprezentują ciekawe formy opowiadania i narracji - mówi Adam Radoń, kierownik CKiNI EC1 – Komiksy i gry dawno przestały być kojarzone z rozrywką dla dzieci i młodzieży. Rosły razem z nami ale nie traciły swojej wciągającej siły. Każdy, kto odczuwał pustkę po rozstaniu z bohaterami ulubionej gry RPG, kto kilka razy z rzędu czytał ostatni zeszyt przygód ukochanych bohaterów doskonale wie o czym mówię. Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 to drzwi do świata kolorowych, interaktywnych historii. Już dziś przyjmijcie nasze zaproszenie!

Polecane aktualności

Kapsuła Czasu w Manufakturze

Na rynku Włókniarek Łódzkich stanęła „Kapsuła Czasu”

Małgorzata Antczak / UMŁ

26 lutego na terenie Manufaktury, a dokładniej na Rynku Włókniarek Łódzkich stanie “Kapsuła... więcej

Remont torowisk w Łodzi

Modernizujemy łódzkie torowiska. Zmiany w komunikacji miejskiej od 1 marca

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

W tym roku kolejne trasy łódzkich tramwajów zostaną odnowione. Do tej pory wyremontowaliśmy 55 km... więcej

Konferencja Prasowa

Łódź walczy ze smogiem. Półmetek składania wniosków o dotacje wymianę na pieców

Marcin Masłowski / UMŁ

W tegorocznym budżecie miasta na program przeznaczono 3 mln zł. Z dotacji w wysokości 7 tys. zł mogą... więcej

Prezydent Miasta Hanna Zdanowska na konferencji prasowej

Płać podatki w Łodzi i wygrywaj. Teraz opłaca się to jeszcze bardziej!

Kinga Rondio / UMŁ

Już od poniedziałku rozpoczynamy Loterię Podatkową dla Wszystkich Łodzian. 1 marca zarówno przez... więcej

Rewitalizacja na Pomorskiej

Łódź rewitalizuje. Zmieniamy ulicę Pomorską i kończymy inwestycję na ulicy Zachodniej

Tomasz Walczak / UMŁ

Rozpoczynają się kolejne prace rewitalizacyjne w centrum Łodzi. Tym razem poszerzenia doczeka się... więcej

Kontakt