Łódź buduje - Prosto chodnikiem. Milion płyt i kostek do ułożenia

W tym roku w mieście powstanie kilkadziesiąt kilometrów nowych chodników. Proste chodniki to jedna z kluczowych spraw, którą zgłaszają mieszkańcy. Również w tym roku powstanie kilkadziesiąt kilometrów nowych traktów dla pieszych.

Prosto chodnikiem -  Archiwum UMŁ
Łódź się ciągle zmienia. Realizujemy duże, niekiedy wręcz spektakularne inwestycje, ale nie zapominamy o tych drobniejszych. , Archiwum UMŁ

- 25 km równych chodników o łącznej powierzchni ponad 55 tys. metrów kwadratowych zostanie wykonanych w tym roku w ponad 40 lokalizacjach. Prace prowadzone będą przez Zarząd Inwestycji Miejskich, Zarząd Dróg i Transportu oraz Wydział Gospodarki Komunalnej. Chodniki powstaną w ramach rewitalizacji, planu dla osiedli i zadań inwestycyjnych, ale przede wszystkim będzie to realizacja głosu mieszkańców, którzy praktycznie na każdym spotkaniu informują gdzie należy wyremontować chodniki i sami zgłosili kilkanaście wniosków w Budżecie Obywatelskim dotyczących budowy nowych chodników – informuje Robert Kolczyński, dyrektor Departamentu Strategii i Rozwoju Urzędu Miasta Łodzi.

- Łódź się ciągle zmienia. Realizujemy duże, niekiedy wręcz spektakularne inwestycje, ale nie zapominamy o tych drobniejszych. Bywa, że to one są najbliższe mieszkańcom. Tak jest na pewno przy okazji remontu chodników. Część z nich znajduje się na osiedlach, a część remontowana jest przy okazji innych inwestycji rewitalizacyjnych albo drogowych. Nowe płyty chodnikowe pojawią się na przykład na skrzyżowaniu alei Wyszyńskiego z ulicą Armii Krajowej, łącząc znajdujące się tam przystanki z okolicznym marketem, wzdłuż ulicy Popiełuszki, gdzie powstanie sympatyczny pasaż z ławkami i zielenią oraz na ulicy Krokusowej w okolicy ulicy Telefonicznej. Nowe, bezpieczne i jednocześnie spójne z charakterem rewitalizacji obszarowej chodniki sukcesywnie oddajemy między innymi na ulicach: Wschodniej, Zachodniej czy Rewolucji 1905 roku - powiedziała Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Natomiast w ramach Budżetu Obywatelskiego zrealizowane zostaną remonty chodników m.in. na ul. Lorentza, Gandhiego, Perla, Ciołkowskiego, Chocianowickiej czy Organizacji „Wolność i Niezawisłość”

Przy większości inwestycji chodniki wykonane będą w standardzie trójpodziału z opaskami z kostki kamiennej i środkowej części wykonanej z kostki granitowej 25 x 25 cm. Ponadto wykonując nowe chodniki zapewniamy wszelkie ułatwienia dla osób niepełnosprawnych i o ograniczonym poruszaniu się, oraz osób z wózkami. Dojścia do przejść dla pieszych są pochylone, a chodniki wyposażone w płytki wskaźnikowe dla niewidomych. Również opaska z kamienia oprócz aspektu wizualnego, ma znaczenie dla osób niewidomych, gdyż swoją fakturą informuje taką osobę, że jest bliżej krawędzi chodnika.

Polecane aktualności

36 bardzo dobrych projektów przygotowanych przez stowarzyszenia i fundacje, wsparliśmy finansowo w kolejnym konkursie grantowym

Sławomir Macias / Wydział Kultury

Są to festiwale, wydarzenia muzyczne, filmowe, działania edukacyjne i wiele innych. Część jest... więcej

12 firm - dużych graczy rynkowych będzie inwestować w Łodzi

BRP

Miasto intensywnie pracuje nad pozyskaniem kilkudziesięciu nowych inwestycji. Wkrótce w Łodzi... więcej

Rzeka Olechówka

Pracownicy ZWIK interweniowali z powodu zanieczyszczania ściekami rzeki Olechówki

Miłosz Wika / ZWiK

Mieszkańcy z okolic ulicy Transmisyjnej poinformowali o zmienionej barwie wody w rzece jak i... więcej

Konkurs dla start-upów - Konferencja

Konkurs dla start-upów – do wygrania 250.000 pln

Marcin Masłowski / UMŁ

W tym roku inicjatywę wspiera blisko 40 podmiotów, a wśród nich 5 największych łódzkich uczelni, a... więcej

Miejski podwórzec, awangardowe elewacje, zielone podwórka i pasaż Hilarego Majewskiego – metamorfoza ulicy Włókienniczej przyspiesza

M. Loeffler/ZIM, W. Markiewicz/UMŁ

Zdejmujemy zły urok z jednej z najbardziej zaniedbanych ulic w centrum i zmieniamy ją w wizytówkę... więcej

Kontakt