Łódź buduje. Rozpoczęła się budowa nowej areny lekkoatletycznej Rudzkiego Klubu Sportowego

Rozpoczynamy pierwszy etap przebudowy i modernizacji obiektów Rudzkiego Klubu Sportowego. RKS zyska m.in. nową sześciotorową bieżnię, skocznię do skoku w dal i trójskoku oraz nowe wyposażenie.

– Koniec 2020 roku okazał się szczęśliwy dla Rudzkiego Klubu Sportowego. Udało nam się wybrać wykonawcę inwestycji - firmę TAMEX Obiekty Sportowe S.A.
2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Koniec 2020 roku okazał się szczęśliwy dla Rudzkiego Klubu Sportowego. Udało nam się wybrać wykonawcę inwestycji - firmę TAMEX Obiekty Sportowe S.A. z siedzibą w Warszawie. Podpisaliśmy umowę i zaczynamy prace przygotowawcze do budowy. W najbliższych tygodniach ruszą roboty ziemne, usunięte zostaną kolizje infrastruktury technicznej podziemnej oraz zostaną wykonane nowe instalacje elektryczne, wodne i kanalizacyjne. Mocno kibicuję tej inwestycji i jestem przekonana, że bieżący rok będzie finałem długo wyczekiwanej modernizacji Rudzkiego Klubu Sportowego – mówi Joanna Skrzydlewska, wiceprezydent miasta Łodzi.

Z obiektu przy ulicy Rudzkiej 37 RKS korzysta od 1953 roku. Oddano wówczas do użytku boisko piłkarskie z bieżnią lekkoatletyczną oraz budynki klubowe. W połowie lat 70. XX wieku rozpoczęła się rozbudowa ośrodka, a  hala lekkoatletyczna została oddana do użytku 24 lutego 1984 r. Był to pierwszy tego typu obiekt sportowy w centralnej Polsce.  W latach 2008-2011 hala została zmodernizowana, dzięki czemu nadal jest jedną z najlepszych w kraju. Teraz modernizacji doczeka się zewnętrzna część obiektu RKS.

W ramach prowadzonej inwestycji zmodernizujemy nie tylko stadion sportowy, ale zakupimy niezbędne wyposażenie czyli m.in. bloki startowe, przeszkody do biegów z przeszkodami, wiatromierz elektroniczny czy ławki dla zawodników. Przebudujemy również zaplecze magazynowe klubu, obiekt wzbogaci się też o nową mobilną trybunę i oświetlenie – dodaje Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu inwestycji Miejskich

Jak się zmieni Rudzki Klub Sportowy?

W zakres remontu wchodzi wykonanie boiska z nawierzchnią z naturalnej trawy, wokół którego poprowadzona będzie bieżnia lekkoatletyczna o długości 400 metrów z sześcioma torami okrężnymi o standardowym promieniu wirażu R=36,5 m oraz ośmioma torami prostymi do biegów sprinterskich. Szerokość torów wynosić będzie 1,22 m +/-0,01 m. Na całym obwodzie przewidziano strefę bezpieczną z nawierzchni syntetycznej, identycznej jak cała bieżnia.

Bieżnia wraz ze wszystkimi urządzeniami lekkoatletycznymi, pasami bezpieczeństwa, bieżnią rozgrzewkową wraz ze skocznią do skoku w dal będzie mieć trzywarstwową nawierzchnię syntetyczną o grubości min. 15 mm. Bezspoinowa górna warstwa użytkowa o grubości min. 4 mm będzie wykonana z poliuretanu „Full Pur”. Bieżnia będzie przystosowana do użytkowania w butach z kolcami i wykonana zostanie na podbudowie asfaltobetonowej lub betonowej.

Pozostałe elementy infrastruktury sportowej:

  • Boisko z trawą naturalną o polu gry 63 x 100 m. Poza bramkami, boisko wyposażone będzie również w tuleje do bramek, osadzane w fundamencie betonowym, maszty odciągowe do siatki montowane w tulejach, siatki do bramek, chorągiewki narożne uchylne.
  • Rzutnie do pchnięcia kulą – powstaną dwa stanowiska na płycie lekkoatletycznej oraz jedno stanowisko poza płytą przewidziane do rozgrzewki. Sektor rzutów o długości 25 m. Nawierzchnia koła do pchnięcia kulą wykonana będzie z betonu oraz z odwodnieniem.
  • Skocznia do skoku o tyczce. Projekt przewiduje dwie 2-kierunkowe skocznie z rozbiegiem o długości 45 m i 36,2 m oraz szerokości 1,22 m.
  • Rzutnie do rzutu oszczepem – dwa stanowiska do rzutu oszczepem, sektor rzutów o długości 100 m, długość rozbiegu – 33,5 m.
  • Rzutnie do rzutu młotem i dyskiem – sektor rzutów o długości 90 m, skierowany na nawierzchnię trawiastą.
  • Rów z wodą (do biegu z przeszkodami) o długości 3,66 m +/-0,02 m, szerokości 3,66 m +/-0,02 m i głębokości od strony przeszkody - 0,5 m pod powierzchnią bieżni.
  • Zeskok do skoku wzwyż.
  • Rozgrzewkowa bieżnia z zeskokiem do skoku w dal i trójskoku – o długości 73,0 m, szerokości toru 1,22 m, koloru fioletowego lub czerwonego. Bieżnia zakończona zeskokiem do skoku w dal i trójskoku o długości 8,0 m.
  • Rozgrzewkowa rzutnia do pchnięcia kulą.
  • Skocznie do skoku w dal i trójskoku będą miały wokół łapacze piasku o szerokości 50 cm.

Bieżnie z urządzeniami lekkoatletycznymi będą zgodne z przepisami IAAF i PZLA oraz zostały wypracowane w ramach konsultacji z zawodnikami i trenerami
o najwyższej randze światowej.

W drugim etapie modernizacji obiekt wzbogaci się o nowy budynek, w którym znajdzie się m.in. internat.

Na terenie objętym inwestycją znajduje się hala lekkoatletyczna, która będzie funkcjonowała przez cały okres prowadzenia robót.

Projekt jest dofinansowany ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Zadania Inwestycyjnego w ramach Programu Inwestycji o Szczególnym Znaczeniu dla Sportu - edycja 2020 w kwocie 3,5 mln zł.

Projekt ,,Modernizacja stadionu sportowego lekkoatletycznego przy ul. Rudzkiej 37 w Łodzi - kat. IV A" realizowany jest przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt