ŁÓDŹ KOBIET – OBRAZY ULICZNE PIOTRA JARGUSZA

Sztuka nie powinna być zamknięta w czterech ścianach muzealnych instytucji, to zasada jaką wyznaje malarz Piotr Jargusz. Jego aktywność artystyczną określić można sztuką blisko domu, sztuką w przestrzeni miejskiej, tej najlepiej znanej. Celem twórczości artysty jest rozbudzanie kreatywności jako podstawy do zmian, zmniejszanie dystansu pomiędzy widzem a dziełem, wydobycie pokładów ciekawości pozwalającej poznawać nowe języki, doświadczenia, systemy wartości. Cykl 20 obrazów prezentowany jest na słupach ogłoszeniowych obecnych w przestrzeni miejskiej Łodzi.

Jedna z prac Piotra Jargusza w przestrzeni Łodzi.

Piotr Jargusz tak pisze o swojej wystawie w Łodzi: Zawsze chciałem pokazać obrazy w Łodzi. Obrazy z cyklu "Łódź Miasto Kobiet" dedykuję tym tysiącom kobiet, które siedząc za warsztatami Łódź stworzyły, ich sile i energii. Unikałem w malowaniu efektów specjalnych, epatowania powierzchowną kobiecością, dlatego ograniczyłem obrazy do formy i koloru. Do istoty, do opowieści o mocy. O kobietach."

Obrazy oglądać można przez dwa tygodnie poprzedzające warsztaty pn. „Street.art na podwórku. Obraz w przestrzeni społecznej. Sztuka uliczna i podwórkowa”. Warsztaty poprowadzi sam Piotr Jargusz, a odbędą się w dniach 18 i 19 września 2020 r. w godz. 11.00-14.00 w parku im. H. Sienkiewicza w Łodzi.

Serdecznie zapraszamy.

O Artyście:
Piotr Jargusz, malarz, artysta sztuk wizualnych, profesor zwyczajny. Urodził się i mieszka w Krakowie. Studiował na Wydziale Malarstwa i Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w pracowniach profesorów: Stanisława Rodzińskiego, Zbyluta Grzywacza, Janusza Orbitowskiego, Zbigniewa Grzybowskiego, Włodzimierza Kunza, Stanisława Wejmana. Ukończył Studium Pedagogiczne u prof. Adama Brinckena.Dyrektor Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej – Wydziału Sztuki UP w Krakowie.
Realizuje idee malarstwa w przestrzeni społecznej. Swoje malowane na szarych, pakunkowych papierach obrazy nakleja na słupy ogłoszeniowe. Realizuje projekty animacyjne. Prowadzi między innymi autorską pracownię malarstwa i pracownię projektów w przestrzeni społecznej na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zrealizował 81 indywidualnych prezentacji malarstwa w kraju i za granicą. Autor tekstów o sztuce. Trzykrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureat Nagrody Ars Quaerendi za wybitne osiągnięcia na rzecz kultury Małopolski. Członek Stowarzyszenia Otwarta Pracownia. Członek Forum Kraków.

Lokalizacje obejmujące uliczną galerię:
ul. Wigury 2
ul. Piotrkowska 168
osiedle Manhattan (ul. Piotrkowska/Wigury/Sienkiewicza)
Plac Barlickiego
ul. Lutomierska/Mokra
Wodny Rynek (ul. Nawrot)
ul. Żwirki 1b
ul. Limanowskiego 152 (Mokra)
ul. Limanowskiego 118/120 (Obornicka)
ul. Zawiszy/Łagiewnicka
Rynek Bałucki 1
ul. Inowrocławska 1
ul. Lutomierska 111
ul. Kasprzaka 28/34
Al. 1 maja 76
ul. Kasprzaka 111
ul. Rzgowska 17a
ul. Rzgowska/Lecznicza
ul. Włókniarzy 234
ul. Kopernika/Łąkowa

Zadanie Łódź Miasto Kobiet - obrazy uliczne Piotra Jargusza jest realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi.

Polecane aktualności

Pamiętamy i będziemy pamiętać! 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

„Piąta rano. Od świtu dzień zaczął się szczególnie. Wyjazd karetką więzienną w celkach (straszne!).… więcej

Rusza akcja "5 dla Ziemi"

MM / KS

Organizatorami tej charytatywnej inicjatywy z okazji zbliżającego się Dnia Ziemi (22 kwietnia) są… więcej

Kwiaty na imieniny Marszałka. Łodzianie złożyli hołd Józefowi Piłsudskiemu

Tomasz Walczak / BRP

Dochowując corocznej imieninowej tradycji członkowie Społecznego Komitetu Pamięci Józefa… więcej

Łódź na konferencji inaugurującej projekt „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”

MM / KS

Wydarzenie zostało zorganizowane pod egidą Ministerstwa Klimatu i Środowiska. więcej

Międzynarodowy Dzień Kobiet. Łódź pamięta o kobietach-bohaterkach

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet przed pomnikiem-ławeczką Haliny Szwarc-Kłąb przedstawiciele… więcej

Kontakt