Łódź otwarta na różnorodność. Rusza antyrasistowska kampania w MPK

Promowanie postaw tolerancji i akceptacji, przeciwdziałanie mowie oraz aktom nienawiści, a także zapobieganie dyskryminacji i ksenofobii  – to główne założenia kampanii społecznej przygotowanej przez koalicję „Łódź Różnorodności”.

2 zdjęcia
ZOBACZ
ZDJĘCIA (2)

Od 15 czerwca przez miesiąc pasażerowie łódzkich autobusów i tramwajów będą mogli obejrzeć krótką animację, która podpowiada, jak zachować się, gdy jesteśmy świadkami rasistowskiego czy ksenofobicznego zachowania. - Film instruuje, jak powinniśmy reagować na przemoc motywowaną uprzedzeniami. Mam nadzieję, że spot pokaże osobom przemieszczającym się miejską komunikacją, że każdy z nas może i powinien reagować. Wtedy dużo łatwiej pomóc osobie narażonej na dyskryminację. Film, zrealizowany przez Stowarzyszenie Nomada z Wrocławia pokazuje podstawowe zasady, jak zachować się, gdy jesteśmy świadkiem dyskryminacji. Interweniujmy u motorniczego, a jeśli to możliwe nagrajmy całe zdarzenie. Gdy sytuacja się nasila, nie wahajmy się z wybraniem numeru 112 – mówi Eliza Gaust z koalicji "Łódź Różnorodności". 

Za kampanią stoi niedawno utworzona w Łodzi koalicja "Łódź Różnorodności", którą tworzą organizacje i nieformalne grupy zrzeszające mniejszości narodowe, etniczne czy religijne lub działające na ich rzecz. To m.in. żydowska grupa HaKoach, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, oddział łódzki Ligi Muzułmańskiej w RP, Centrum Studiów Migracyjnych UŁ, Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów, Amnesty International Łódź, Komenda Miejska Policji w Łodzi oraz parafia Świętej Anny. Jak podkreśla Dawid Gurfinkel, prezes stowarzyszenia HaKoach, potrzeba powstania koalicji „Łódź Różnorodności” wisiała w powietrzu: - Hejt zbiera swoje żniwa, a pandemia nasiliła różne ksenofobiczne zachowania wobec wszelkich inności i mniejszości. Naszym celem jest walka z wszystkimi przejawami dyskryminacji oraz nienawiści. Reagujmy, bo razem możemy więcej.

Kampania w pojazdach MPK to pierwsza odsłona działań koalicji "Łódź Różnorodności". Akcja realizowana jest wspólnie z Urzędem Miasta Łodzi.

- Takie samorządy jak Łódź preferują tolerancję i nie pozwalają na mowę nienawiści i na łamanie praw człowieka. Każda inicjatywa z tym związana, a taką jest powołanie tej młodej koalicji, jest ze wszech miar wskazana i warta nagłaśniania oraz promocji. Jest to element antydyskryminacyjnej polityki naszego miasta – tłumaczy Agnieszka Łuczak, pełnomocnik prezydenta miasta ds. równego traktowania. 

Kampania gościć będzie w pojazdach MPK Łódź do połowy lipca. Miejska spółka zgodziła się wyemitować nagranie bezpłatnie, a patronat nad akcją objęła łódzka policja.

Polecane aktualności

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Warsztaty Twinning Learning Programme w Warszawie

MM / KS

Celem programu Miast Bliźniaczych jest pomoc miastom we wzajemnym uczeniu się i powielaniu… więcej

Piknik na Fali na zakończenie 10 Łódzkich Senioraliów

Katarzyna Jarosińska / Oddział ds. Polityki Senioralnej i Zdrowotnej

W ramach tegorocznej jubileuszowej edycji Łódzkich Senioraliów w dniu 24 maja w godz. 11:00 - 14:00… więcej

Pamięć o Marszałku

Tomasz Walczak / BRP

Z okazji przypadającej 12 maja 89. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego złożono kwiaty… więcej

Odebrano im dzieciństwo. Przywracamy im pamięć.

Tomasz Walczak / BRP

Narodowy Dzień Zwycięstwa - 8 maja to również Święto Dzieci Wojny. W Łodzi, przed Pomnikiem… więcej

Kontakt