Łódź pamięta. 76. rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto

29 sierpnia, to symboliczna data – w sierpniu 1944 r. z łódzkiego getta wywiezieni zostali przez niemieckich okupantów do Auschwitz-Birkenau ostatni mieszkańcy zamkniętej dzielnicy. Potem getto zostało zlikwidowane.

Organizatorzy obchodów 76. rocznicy likwidacji Litzmanstadt Getto -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Gospodarzami obchodów są: Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi. Organizatorem uroczystości jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Współorganizatorem uroczystości jest Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź, która przed wojną była bardzo ważnym ośrodkiem żydowskiej kultury, nauki i handlu, pamięta o swoich mieszkańcach, a także o tysiącach Żydów z podłódzkich miasteczek oraz wielu miast w Europie, którzy stracili tu życie lub stąd zostali wywiezieni do obozów zagłady.

W tym roku główne uroczystości 76. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto, ze względu na szabat, odbędą się 28 sierpnia.

Gospodarzami obchodów są: Prezydent Miasta Łodzi Hanna Zdanowska oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi. Organizatorem uroczystości jest Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi. Współorganizatorem uroczystości jest Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Pomimo pandemii chcemy pokazać, że Łódź nie zapomina o swojej historii i pamięta tę datę, i te wydarzenia. W piątek 28 sierpnia, w przededniu wywozu ostatnich transportów żydowskich mieszkańców z getta do Auschwitz-Birkenau, spotkamy się w na cmentarzu żydowskim i stacji Radegast, by oddać hołd ofiarom. W tym roku zabraknie Ocalałych, którzy mieszkają za granicą. Do ostatniej chwili przyjazd rozważał, Leon Weintraub ze Szwecji, ale będzie z nami wirtualnie, bo nagrał swoje  przemówienie. Nie przyjedzie także z Izraela Jehuda Widawski. Będą natomiast z nami Ocalałe ze Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu i wraz z nimi złożymy kwiaty i zapalimy znicze.

Całość obchodów, uroczystości religijne z cmentarza żydowskiego, oraz oficjalne, ze stacji Radegast, będą transmitowane online. Na wybrane wydarzenia obowiązują zapisy. Szczegóły na stronie: https://www.centrumdialogu.com/litzmannstadt-ghetto.

W organizację obchodów włączyło się także drugie pokolenie. W ich imieniu na stacji Radegast głos zabierze Ala Elczewska mieszkająca na co dzień w Kopenhadze, córka Haliny Elczewskiej - pomysłodawczyni parku Ocalałych. Planowany jest także spotkanie online, w którym wezmą udział dzieci Ocalałych ze Stanów Zjednoczonych, Izraela i Niemiec.

Główny koncert obchodów „Ptaki smutku” w wykonaniu znakomitych artystów, w tym łódzkiej formacji L.Stadt, odbędzie się 27 sierpnia, transmisja online będzie 29 sierpnia  o 20.00, 30 sierpnia będzie można go usłyszeć na antenie Radia Łódź.

W ramach tegorocznych obchodów odbędzie się także szereg wydarzeń towarzyszących, także na żywo – koncerty, spacery, wykłady o historii getta, na które zapraszamy łodzian.

Większość wydarzeń będzie transmitowana w Internecie.

Wszystkie wydarzenia organizowane są zgodnie z obowiązującymi przepisami w reżimie epidemiologicznym.

Powiązane pliki

Polecane aktualności

Nowe torowisko na Stoki gotowe

Nowe torowisko na Stoki gotowe

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Zakończył się remont torowiska tramwajowego pomiędzy ulicami Pomorską a Telefoniczną. 1 października... więcej

Ceny wody pozostają bez zmian. Nie będzie podwyżek opłat za wodę i ścieki

Tomasz Walczak / UMŁ

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zdecydowała, iż w tym roku ceny opłat za zużycie wody i utylizację... więcej

Łódzkie święto Armii Krajowej

Andrzej Janecki / BKSiDŁ

W rocznicę utworzenia Służby Zwycięstwa Polski, konspiracyjnej organizacji przekształconej później w... więcej

Rewitalizacja Księżego Młyna -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

Łódź rewitalizuje Księży Młyn. Zaczynamy remont kolejnych famuł

Małgorzata Loeffler / ZIM

Rewitalizacja Księżego Młyna nie zwalnia. Zaczynamy kolejne remonty, czyli komfortowe mieszkania... więcej

Remontowana fasada miejskiego żłobka przy ul. Zachodniej 55A -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Prawie 2 mln zł na modernizacje miejskich żłobków w 2020 r.

Jolanta Baranowska / BRP

Kończy się kompleksowy remont miejskiego żłobka przy ul. Zachodniej 55A. W tym roku ma być... więcej

Kontakt