Łódź poprzez wieki. Już niebawem premiera III tomu monografii naszego miasta

20 czerwca na rynku wydawniczym ukaże się III tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia miasta”, który obejmować będzie lata 1914-1945. Ujęcie historii naszego miasta w pięciu tomach to wspólny projekt Urzędu Miasta Łodzi i Uniwersytetu Łódzkiego z okazji ubiegłorocznego 600-lecia Łodzi. Redaktorem naukowym serii jest profesor Jarosław Kita.

Fot. Patryk Wacławiak/UMŁ
5 zdjęć
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

- III tom monografii poświęcony jest okresowi 1914-1935. Redaktorem naczelnym tomu był zmarły niedawno i niespodziewanie profesor Przemysław Waingertner. Wśród tematów są między innymi historia I i II wojny światowej i ich przebieg w Łodzi, w tym historia Litzmannstadt Getto. Dużo uwagi poświęcone zostało historii gospodarczej i politycznej Łodzi z okresu dwudziestolecia międzywojennego – rozwojowi samorządu, reformom gospodarczym, planom rozbudowy i przebudowy miasta - powiedział prof. Kita podczas śniadania prasowego zorganizowanego w restauracji NieWinni przy ul. ks. bp. Wincentego Tymienieczkiego 3 przez Uniwersytet Łódzki.

W trzecim tomie poruszono też wątki rozwoju szkolnictwa – od analfabetyzmu po reformy, które sprawiły, że Łódź w krótkim czasie stała się prekursorem w zakresie edukacji powszechnej. Czytając tę część monografii zaznajomimy się też bliżej z warunkami materialnymi i mieszkalnymi życia łodzian w trakcie i między wojnami oraz charakterystycznym folklorem robotniczego miasta przed wojną. Do mniej znanych wątków należą też m.in. rozwój inicjatyw obywatelskich i charytatywnych w przedwojennej Łodzi czy rozwój dziennikarstwa w tym debiut wielu dzienników. 

- Do rąk czytelnika trafi zatem publikacja, która ukazuje bardziej „cywilną” niż wojskową, codzienną odsłonę życia Łodzi w pierwszej połowie XX-wieku. Poznajemy codzienne doświadczenia mieszkańców,  zobaczymy pejzaż miasta wielu kultur, który tragicznie i bezpowrotnie zniszczyła wojna  - dodał profesor Kita.

Wśród autorów tomu są znani łódzcy badacze np. wspomniany już nieżyjący prof. Przemysław Waingertner, dr Adam Sitarek – specjalista ds. historii II wojny światowej, prof. Stefan Krajewski – badacz architektury, dr. Małgorzata Łapa, badaczka dziejów wielokulturowej Łodzi. Cenne informacje dostarczyły też łódzkie muzea.

Miesiąc po premierze III tomu ukaże się IV tom, dopełniający historię Łodzi w ujęciu chronologicznym z czasów PRL i współczesnej.

 - Będziemy świadkami rozwoju miasta – od specyficznej codzienności zakładów przemysłowych,  famuł i dzielnic robotniczych po rozwój osiedli z wielkiej płyty i „szklanych domów” oraz pierwszych projektów rewitalizacyjnych. Poczytamy o zjawiskach, które dzisiaj charakteryzują łódzką przestrzeń – rozwój parków, rzeźby ulicznej i pomników, losy zanikających rzek. Wspomnimy o rozwoju łódzkich uczelni wyższych – swoistym ewenemencie w robotniczym mieście, a także o kulturze, ale nie tylko filmowej, ale również niezależnej, outsiderskiej, eksperymentalnej, osadzającej się często w przestrzeni postindustrialnej. Nie pominięto rozwoju kultury instytucjonalnej - powstania teatrów, muzeów, filharmonii i opery oraz rozwoju mediów. Poznamy historię polityczną od czasów stalinizmu, przez, rozwój opozycji, odzyskanie wolności i wczesne doświadczenia kapitalizmu  - rzekł profesor Krzysztof Lesiakowski, redaktor IV tomu monografii

Pierwszy tom monografii Łodzi „Łódź poprzez wieki. Historia miasta” ukazał się w lipcu 2023 roku, drugi tom (1821-1914) –  w listopadzie 2023 roku. Piąty tom, którego premiera przewidziana jest na koniec tego roku będzie utrzymany w konwencji „historii mówionej”, oparty głównie na wywiadach i wątkach dodatkowych, które nie znalazły się w pierwszych tomach.

- Poprzednie tomy, które już znamy pokazują, że mimo, iż wydawałoby się, że historia Łodzi jest już z każdej strony opisana, to jednak są kolejne karty historii, które warto odkrywać. To dobrze, że monografia ma spojrzenie interdyscyplinarne i chociażby w trzecim tomie skupia się nie tylko na losach wojennych, ale też pokazuje życie społeczne i artystyczne naszego miasta. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do jego powstania. Zachęcam wszystkich do tego, by zapoznać się z monografią. Całość projektu będzie obejmowała pięć tomów. Czekamy na premierę tomu III i IV, a także na ostatni tom, który będzie o tyle ciekawy, że będzie to spojrzenie na nasze miasto przez pryzmat oczu wielu łodzian - powiedział przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Bartosz Domaszewicz.

Polecane aktualności

Pamięci lotnika-bohatera. 84. rocznica bitwy o Anglię.

Katarzyna Zielińska / Oddział Dziedzictwa Łodzi

10 lipca 1940 r. rozpoczęła się trwająca kilka miesięcy bitwa o Anglię. W Łodzi upamiętniono… więcej

100-lecie powołania Świętej Faustyny, patronki Łodzi. W parku „Wenecja” zorganizowano jubileuszową zabawę

Tomasz Walczak / BRP

29 czerwca 1924 roku podczas jednej z zabaw plenerowych w ówczesnym parku Wenecja w Łodzi Helena… więcej

Czwartki na Wesoło

Robert Kowalczyk / MOPS

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łodzi serdecznie zaprasza dzieci wraz z opiekunami na… więcej

"Uciekli do Mandżurii". W pasażu Schillera stanęła wystawa poświęcona Zbrodni Katyńskiej

Tomasz Walczak / BRP

Do 28 czerwca w pasażu Schillera będzie można obejrzeć wystawę „Uciekli do Mandżurii”, której celem… więcej

Wiwat Bractwu Kurkowemu! 200 lat najstarszej organizacji społecznej w Łodzi.

Patryk Wacławiak / BAM

W 2024 roku Łódzkie Towarzystwo Strzeleckie „Bractwo Kurkowe” obchodzi wyjątkowy jubileusz –… więcej

Kontakt