Łódź przyjazna pszczołom

Według naukowców, przetrwanie gatunku ludzkiego jest ściśle powiązane z przetrwaniem pszczół. Dlatego też, chcąc zatroszczyć się o te pożyteczne owady żyjące w miejskim ekosystemie, ogłoszono dziś – w Światowy Dzień Pszczoły, jakie plany ma łódzki samorząd.

Ule na dachu Centrum Dialogu im. Marka Edelmana -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ
Cukiernia COCOart’s Darii i Adama Marszałków ustawiła na dachu Centrum Dialogu im. Marka Edelmana cztery ule, z których pozyskiwany miód będzie wykorzystywany w codziennej działalności cukierni , fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Według naukowców, przetrwanie gatunku ludzkiego jest ściśle powiązane z przetrwaniem pszczół. Dlatego też, chcąc zatroszczyć się o te pożyteczne owady żyjące w miejskim ekosystemie, ogłoszono dziś – w Światowy Dzień Pszczoły, jakie plany ma łódzki samorząd.

- Pszczoły i bioróżnorodność to temat, który nie schodzi z myśli tak mieszkańców, jak i władz miasta – zapewnia Maciej Riemer, dyrektor Departamentu Ekologii i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi.

Motywem przewodnim konferencji prasowej było uruchomienie programu „Łódź przyjazna pszczołom.” To kolejny projekt pilotowany przez Departament Ekologii
i Klimatu Urzędu Miasta Łodzi, w ramach którego kładziony jest nacisk na kojarzenie przez miasto partnerów zewnętrznych, zarówno firm, instytucji, jak i osób prywatnych, którzy chcą na terenie Łodzi przyczynić się do poprawy warunków bytowych pszczół.

Pierwszy przejaw takiej współpracy właśnie zaczął funkcjonować, cukiernia COCOart’s Darii i Adama Marszałków ustawiła na dachu Centrum Dialogu im. Marka Edelmana cztery ule, z których pozyskiwany miód będzie wykorzystywany w codziennej działalności cukierni.

Kolejne ule powstaną dzięki współpracy miasta ze start-upem Intelligent Hives. To co najmniej 10 uli w Zespole Szkół Rzemiosła, Bałuckim Ośrodku Kultury i parafii Naświętszego Zbawiciela.

- System inteligentnych uli ułatwia pracę w pasiece. Inteligentne ule monitorują parametry panujące w ulu, takie jak: temperatura, wilgotność, waga, częstotliwość dźwięku i wiele więcej. Dodatkowo aplikacja ułatwia wykrywanie chorób i nie tylko – mówi Sebastian Górecki z Intelligent Hives.

To nie wszystkie działania. Jak dodaje dyrektor Maciej Riemer, - w tym roku ustawionych w mieście zostanie co najmniej 40 uli, a mamy nadzieję na więcej
w wyniku współpracy z kolejnymi partnerami. Z budżetu obywatelskiego zakupimy 20 uli i wyposażenie pracowni pszczelarskiej, które pozwolą nam na przeprowadzenie
w sierpniu lub wrześniu szkoleń dla mieszkańców.

Ostatnim elementem planowanych działań będzie ustanowienie standardów dla pszczelarstwa miejskiego, które zostaną ujęte w Katalogu Dobrych Praktyk Pszczelarstwa Miejskiego. Dokument ten powstanie w ramach współpracy z Wojewódzkim Związkiem Pszczelarzy w Łodzi, którego obecny na konferencji wiceprezes Kamil Staroń zapewnia, że - miejski klimat wcale nie jest gorszy dla pszczół, dlatego warto współpracować na rzecz rozwoju pszczelarstwa w Łodzi.

Polecane aktualności

Pojemniki na elektrośmieci

Pojemniki na elektrośmieci pojawią się w całej Łodzi

Monika Pawlak / UMŁ

10 charakterystycznych czerwonych pojemników stanęło dziś na łódzkich osiedlach. Łodzianie mogą do... więcej

Trapani

Z Łodzi polecimy do Palermo i do dwóch innych włoskich miast

Grzegorz Gawlik / UMŁ

Za dwa tygodnie na łódzkim lotnisku rozpoczną się loty do Włoch. Można będzie polecieć do Palermo i... więcej

Park

W tegorocznej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego łodzianie zgłosili ok. 25% projektów dotyczących zieleni, skwerów i doposażania łódzkich parków

Grzegorz Gawlik / UMŁ

1097 - to ostateczna liczba projektów, które wpłynęły w ramach IX edycji Łódzkiego Budżetu... więcej

Urbino Hybrid

Nowe autobusy MPK

MPK - Łódź wybrało firmę, która dostarczy 51 nowych autobusów, w tym hybrydy. Jeszcze w tym roku... więcej

Piotrkowska 102 idzie do remontu

Piotrkowska 102 idzie do remontu

Małgorzata Loeffler / ZIM

Podwórko wyłożone płytami z wyburzonych łódzkich fabryk, odnowione detale na elewacji czyli... więcej

Kontakt