Łódź Rewitalizacja: dzień dobry sąsiedzie!

Po generalnym remoncie, pani Iwona wraca na ul. Sienkiewicza 56. Teraz będzie organizować tam i w innych wyremontowanych kamienicach podwórkowe festyny, sąsiedzkie śniadania i inne wydarzenia dla lokatorów i ich rodzin

Kamienica przy ul. Sienkiewicza 56
Kamienica przy ulicy Sienkiewicza 56 jest piękniejsza niż kiedykolwiek.

Kamienica przy ulicy Sienkiewicza 56 jest piękniejsza niż kiedykolwiek: z nową elewacją, podwyższonym ostatnim piętrem, dzięki czemu powstały tam nowe lokale, z wielkim dziedzińcem wyposażonym w plac zabaw, plenerową siłownię i mnóstwem zieleni, która po zakwitnięciu na wiosnę stworzy miejski sad.

- Wykonaliśmy generalny remont kamienicy. Poza murami wszystko jest w niej nowe. Wymieniliśmy instalacje i położyliśmy nowe, w tym ciepło systemowe, wzmocniliśmy fundamenty i stropy, położyliśmy nowy dach. W środku powstały komfortowe mieszkania, do których przyszli lokatorzy muszą wnieść tylko meble i mogą już mieszkać. Nie zabrakło też lokali użytkowych, których jest pięć oraz mieszkania chronionego, czyli takiego dedykowanego osobom wychodzącym z tzw. pieczy zastępczej – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Lokale usługowe znajdują się na parterze i jeden o charakterze biurowo-usługowym na drugim piętrze. Zupełnie nowe jest także otoczenie kamienicy. Dawny ogród przeszedł metamorfozę: jego przestrzeń została uporządkowana, ma nowe alejki z ławkami i zamontowane oświetlenie. W części podwórza bliżej kamienicy zasadzono pełno zieleni niskiej i drzewa. Są grusze, jabłonie oraz różnokolorowe róże, hortensje oraz bluszcz i pnącza.

Nie zabrakło też miejsc postojowych – w tym dla osób z niepełnosprawnością, które umożliwią czasowe pozostawienie samochodu przy korzystaniu z miejscowych usług.

Do kamienicy wprowadzą się nie tylko nowi lokatorzy. Wraca tam Iwona Pietrzak, która pomoże sąsiadom lepiej się poznać. – Razem z dwoma innymi stowarzyszeniami dostaliśmy grant na działania dla mieszkańców i osób korzystających z wyremontowanych kamienic. To nie tylko lokatorzy, ale także bywalcy centrów seniora i centrum dla osób z niepełnosprawnościami, które powstaną tutaj przy ul. Sienkiewicza 56, ale też naprzeciwko pod numerem 79 i przy Piotrkowskiej 142. Pamiętam sąsiedzkie życie sprzed remontu, jak wszyscy sobie pomagaliśmy. Na pierwszym piętrze nad bramą mieliśmy starszą panią – najlepszy monitoring, zawsze wiedziała co się dzieje na podwórku – śmieje się Iwona Pietrzak, animatorka ze Stowarzyszenia Twórców Kultury i Sztuki.

- Kiedy do wyremontowanych kamienic wszyscy się już wprowadzą dostaną zaproszenia na sąsiedzkie pikniki, podwórkowe festyny i inne wydarzenia, które pomogą im zawiązać sąsiedzkie więzi. – Różne są zdania na temat mieszkańców kamienic w Śródmieściu, szczególnie tych z komunalnych kamienic, ale to stereotyp, który należy odczarować. To są świetni ludzie, którzy sobie chętnie pomagają i wspierają i chcemy te relacje pielęgnować – mówi Pietrzak.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 6" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0004/17-00 zawartej w dniu 30 sierpnia 2017r.

Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Polecane aktualności

Warsztaty- Niemcy dołaczają do cyklu "Dookoła świata"

Patrycja Wilczyńska/BAM

"Dookoła świata" to cykliczne warsztaty w Fabryce Aktywności Miejskiej, które są lubiane i coraz... więcej

 -  Dodatek węglowy- ilustracja ozdobna bez dalszych treści

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

Kontakt