Łódź rewitalizacja. Kolejna zabytkowa fabryka odmłodnieje

Od lutego 2020 r. trwają prace remontowe w zabytkowej fabryce Henryka Wagnera przy ul. Tuwima 10, w której będzie się mieściła Fabryka Aktywności Miejskiej.

Elewacja z zabytkowej czerwonej cegły kamienicy przy ul. Tuwima 10 -  fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ
Po 11 miesiącach od rozpoczęcia remontu przy Tuwima 10 zdejmujemy rusztowania i odsłaniamy elewację z zabytkowej czerwonej cegły , fot. Radosław Jóźwiak / UMŁ

– Prace przebiegają zgodnie z założeniami, pandemia nie ma wpływu na przebieg robót. Materiały są dostarczane zgodnie z harmonogramem, a na budowie pracuje kilkanaście osób. To, co możemy już podziwiać, to elewacja z zabytkowej czerwonej cegły. Robotnicy kończą zdejmowanie rusztowań. Równolegle trwają jeszcze prace wykończeniowe przy fugowaniu elewacji. Zakończyliśmy montaż obróbek blacharskich na parapetach oraz roboty na ścianie zachodniej budynku. Cały czas trwają prace we wnętrzach fabryki, m.in. budowa ścianek działowych na poszczególnych piętrach – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Budynek po remoncie przyjmie nową funkcję administracyjno-biurową z usługami na parterze. Będzie tu przede wszystkim siedziba Fabryki Aktywności Miejskiej, czyli dawnego Biura Partycypacji Społecznej UMŁ. W budynku będą się znajdować się 2 sale konferencyjne, 12 sal biurowych, 6 pomieszczeń administracyjnych, lokal użytkowy, przestrzeń do działań artystycznych oraz pomieszczenie dla matki z dzieckiem.

Andrzej Sokół, kierownik budowy dodaje: – Kontynuujemy prace we wnętrzu budynku związane z instalacją elektryczną, wentylacją i klimatyzacją. Zabezpieczyliśmy też stalowe belki klatki schodowej. Gotowe są już tynki na wschodniej stronie przybudówki. Prace przebiegają terminowo i zakończą się w sierpniu 2021 r.

Budynek przy ulicy Tuwim 10 będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zmianie ulegnie również otocznie budynku, wokół którego pojawi się zielony ogólnodostępny skwer. Ulica Tuwima wzbogaci się o kolejną zieloną przestrzeń, przy której znajdą się stojaki na rowery, ławki oraz kosze na śmieci.

Wartość projektu to blisko 13,5 mln zł.


Fabryka maszyn i przyborów tkackich Henryka Wagnera powstała w 1881 roku na miejscu małej fabryki wyrobów bawełnianych, założonej w 1853 roku przez Jana Wagnera (ojca).

Fabryka w okresie międzywojennym należała do Teodory Ordyńskiej, Rozamundy Wagnerowej oraz Tadeusza Ordyńskiego - wszyscy byli spadkobiercami twórcy firmy.

Po 1945 roku upaństwowiony zakład produkował części do maszyn włókienniczych, później przystosowano jego wnętrza na potrzeby handlu i usług.

Do dzisiaj na terenie fabryki zachował się oryginalny, niewielki komin z 1881 roku. Niski komin o rzadko spotykanym dziś kwadratowym przekroju został wyremontowany w 2004 r., dodano stalowe obejmy, narożniki i daszek.


Projekt pn. "Rewitalizacja przestrzeni miejskiej przy ul. Moniuszki 3, 5 i Tuwima 10 (Program Nowe Centrum Łodzi)" realizowany jest w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Polecane aktualności

Pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów na łódzkim osiedlu -  fot. Paweł Łacheta / Archiwum UMŁ

Nowe stawki za odbiór odpadów

Jolanta Baranowska / BRP

Rada Miejska w Łodzi przyjęła nowe stawki i nowe metody naliczania opłat, które mają ograniczyć... więcej

Miejska poradnia przy ul. Snycerskiej po remoncie -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Miejska poradnia przy ul. Snycerskiej po modernizacji

Jolanta Baranowska / BRP

Wyglądała jak relikt przeszłości. Kompletnie zmieniła oblicze. Miejska poradnia przy ul. Snycerskiej... więcej

Łatanie ubytków w jezdni -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Zgłoś dziurę – załatamy ją

Tomasz Andrzejewski / ZDiT

Przyjęliśmy prawie 200 zgłoszeń od mieszkańców, uzupełniając naszą listę ubytków do załatania.... więcej

Raport Polska pod mikroskopem -  mat. prasowe

Łódź na 1 miejscu w rankingu czystości

informacja prasowa

Zespół badawczo-analityczny PSG Polska we współpracy z Centrum Badań Mikrobiologicznych i... więcej

Wizualizacja ulicy Wschodniej 45

Łódź rewitalizuje. Na ul. Wschodniej powstają komfortowe mieszkania, pracownie i zielone podwórko

M.Loeffler / ZIM, W. Markiewicz / UMŁ

Wystartowały intensywne prace w kolejnej łódzkiej kamienicy. Przy ul. Wschodniej 45 powstaje... więcej

Kontakt