Łódź rewitalizacja. Ulica Włókiennicza zmienia się w kolejny już w Łodzi podwórzec miejski

Kilka miesięcy wcześniej niż oryginalnie zakładaliśmy wystartowały prace budowlane w ulicy Włókienniczej. Będzie nowa nawierzchnia i dużo zieleni. Zasadzimy grusze, tulipanowce amerykańskie i kilka tysięcy krzewów.

Ulica Włókiennicza
Rozpoczęliśmy kilka miesięcy przed terminem. Pogoda dopisuje, więc ekipa weszła z pracami ziemnymi.

Ulica Włókiennicza zmienia się w kolejny już w Łodzi podwórzec miejski. Od 2014  roku powstało ich 20.

- Rozpoczęliśmy kilka miesięcy przed terminem. Pogoda dopisuje, więc ekipa weszła z pracami ziemnymi. Ulica zmieni się nie do poznania, pojawi się nowa nawierzchnia, dużo zieleni, ławki i stojaki rowerowe. W ramach inwestycji powstanie park kieszonkowy o powierzchni 5 000 mkw., czyli przyjazna przestrzeń miejska z zielenią  oraz placem zabaw. Park zostanie zlokalizowany przy ulicy Włókienniczej 19. Po południowej stronie ulicy zostaną posadzone krzewy i byliny. Natomiast po stronie północnej zasadzimy  nowe drzewa, o których stan będzie dbał automatyczny system nawadniania. Zakres robót  obejmuje także remont oraz naprawę kanalizacji, sieci wodnej, sieci gazowej oraz wykonanie sieci grzewczej dla kamienic. Przebudowana zostanie także sieć elektryczna z wymianą istniejącej infrastruktury oświetleniowej - mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich 

Na rowerzystów będzie czekać 20 stojaków, przy których będą mogli zostawić swój rower, a na spacerowiczów 34 ławki uliczne oraz 9 betonowych. Zainstalowane zostanie także nowe oświetlenie, pojawi się 10 nowych latarni. Aby zadbać o komfort pieszych oraz rowerzystów, od fasad budynków po obu stronach ulicy zostanie  wyznaczony specjalny pas o szerokości 1,5 metra, po którym poruszać będą się tylko przechodnie.

Na pozostałej części drogi ruch samochodowy zostanie ograniczony. Ulica będzie jednokierunkowa z ruchem w stronę ul. Kilińskiego. Przy wjeździe z ul. Wschodniej na ul. Włókienniczą zostanie wprowadzone oznakowanie pionowe w postaci znaku D-40 informującego o strefie zamieszkania ograniczenie prędkości do 20km/h

Na ulicy Włókienniczej nie zabraknie zieleni.

Zasadzimy 6 sztuk  grusz drobnoowocowych, 24 sztuki tulipanowca amerykańskiego, 72 sztuk hortensji, 23 sztuk piwonii, 34 sztuk liliowca,  oraz kilka tysięcy krzewów i bylin.

Przy ulicy Włókienniczej zachowana zostanie fontanna przedstawiająca „Kochanków z ulicy Kamiennej". Płaskorzeźba została odsłonięta w 2004 roku, poświęcona jest artystce Agnieszce Osieckiej. 

Na ulicy powstanie:

  • plac zabaw (park kieszonkowy),
  • "zielona ściana" na konstrukcji,
  • 20 stojaków rowerowych,
  • 34 ławki uliczne,
  • 9 ławek betonowych,
  • 15 koszy ulicznych,
  • 10 słupów oświetleniowych,
  • fontanna mgiełkowa.

Z ulicy Włókienniczej do ulicy Stefana Jaracza będzie się można dostać przez Pasaż Hilarego Majewskiego, gdzie od kilku miesięcy trwają intensywne prace budowlane.  Charakterystyczne, ale też zrujnowane komórki na tyłach kamienic przy ul. Włókienniczej zostały wyburzone i w ich miejscu powstaje zupełnie nowe miejsce na mapie Łodzi. Centrum Łodzi wzbogaci się o nowy pasaż, który stanie się przestrzenią, gdzie będzie można spędzić wolny czas, pobawić się z dzieckiem czy po prostu przyjść i porozmawiać ze znajomymi.  Pasaż Majewskiego zastąpił dziki parking przy ul. Jaracza 22 i połączył ul. Jaracza z ul. Włókienniczą. 

Wykonawca inwestycji konsorcjum firm: „JAGEZ” Firma Transportowo-Usługowa Zdzisław Jagiełło ; Biuro Usług Inwestycyjnych Robert Wojciechowski

Wartość inwestycji: - 18.283.847,52 zł  - przebudowa ul. Włókienniczej i budowa pasażu im. H. Majewskiego 


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 r.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. 

Polecane aktualności

Dodatek węglowy oraz dodatek dla gospodarstw domowych – ważna informacja

Centrum Świadczeń Socjalnych w Łodzi informuje, że jeżeli otrzymałeś decyzję o odmowie dodatku... więcej

"Koty na Kocim Szlaku. Księży Młyn" - wiemy kto zaprojektuje i wykona rzeźby

BPiNM

Kot Konsumowy, Kolejowy czy Szkolny już niebawem zagoszczą na Księży Młynie. Rozstrzygnięto konkurs... więcej

Ruszył zegar odmierzający dni do pierwszego łódzkiego meczu FIVB Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet

Tomasz Walczak / BRP

Na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości posesji z numerem 51 stanął nietypowy, elektroniczny zegar,... więcej

Schronisko w Łodzi -  fot. Schronisko w Łodzi

Schronisko w Łodzi. Psi behawiorysta pilnie poszukiwany! Są na to pieniądze z Budżetu Obywatelskiego

rut / ŁÓDŹ.PL

Łódzkie schronisko dla zwierząt poszukuje psiego behawiorysty do współpracy. Psi trener będzie... więcej

 -  Fot. Radosław Jóźwiak/UMŁ

Napowietrzny Eko Patrol. Nad Łodzią lata specjalny sprzęt do pomiaru składu powietrza i walki ze smogiem

Tomasz Walczak / BRP

Straż Miejska w Łodzi wykorzystuje kolejne narzędzie do walki ze smogiem. Dzięki głosom łodzian w... więcej

Kontakt