Łódź świętuje Dzień Tańca

W czwartek 29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji łódzkie instytucje przygotowały kilka inicjatyw umożliwiających poszerzenie horyzontów w dziedzinie tańca i poznanie różnych odsłon tej sztuki. W programie uniwersalne propozycje, które zachwycą zarówno dorosłych, jak i najmłodszych widzów, bez względu na doświadczenie taneczne. Będą to spektakle online, wykład o tańc, wycieczka do Instytutu Choreografii i Technik Tańca, koncert zespołu ludowego, a także filmy inspiracyjne dla pedagogów i przedszkolaków oraz wycieczka po Łodzi musicalowej. Informacje będą prezentowane na profilu Łódzkiego Centrum Wydarzeń.

Łódź świętuje Dzień Tańca
W czwartek 29 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Tańca. Z tej okazji łódzkie instytucje przygotowały kilka inicjatyw umożliwiających poszerzenie horyzontów w dziedzinie tańca i poznanie różnych odsłon tej sztuki.

Bajka taneczna „Skarb Nienazwanej Góry” / Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca zapraszamy do obejrzenia transmisji premiery bajki dla dzieci Skarb Nienazwanej Góry. Spektakl stworzył choreograf Krzysztof Skolimowski do tekstu Juliusza Grzybowskiego. W procesie twórczym brali udział Mateusz Skolimowski, syn Krzysia oraz Zofia i Michał  Grzybowscy - dzieci Julka, już prawie dorosłe. Tancerzom wcielającym się bohaterów bajki towarzyszy muzyka na żywo. Bajka opowiada o tym jak Stan i jego pomocnik Harold, dwaj staruszkowie, którzy chyba trochę zapomnieli że są staruszkami, spotykają syrenę Magdę i szukają skarbu. Potem spotykają Boba i Roba oraz muchę Zdzisławę. Chyba nie powinniśmy wszystkiego opowiedzieć, powiedzmy zatem tylko, że wszystko się dobrze skończy i że Stan z Haroldem odnajdą skarb, chociaż nie będzie taki, jakiego by się spodziewali. Transmisja będzie dostępna 1 maja, w sobotę przez cały dzień na Facebooku ŁCW oraz Materia / Łódź. Bajka trwa 35 minut. Więcej informacji na końcu.

Film z udziałem wykładowców Instytutu Choreografii i Technik Tańca / W czwartek, 29 kwietnia na profilu Łódzkiego Centrum Wydarzeń na Facebooku odbędzie się premiera filmu z udziałem mgr Zuzanny Kasprzyk-Molędy, mgr Anny Wytych-Wierzgacz, dr hab. Jacka Owczarka oraz mgr Agnieszki Janickiej. Dzięki uprzejmości Instytutu Choreografii i Technik Tańca Akademii Muzycznej, łodzianie będą mogli poznać perspektywę pedagogów, dla których taniec to praca i pasja przekazywana młodym ludziom. Produkcja: Łódzkie Centrum Wydarzeń.

Wykład "O sztuce subiektywnie" - Taniec w malarstwie /Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca Magda Milewska, kuratorka sztuki Poleskiego Ośrodka Sztuki, zrealizuje wykład z przegląd dzieł malarskich, w których niezwykle widowiskowa i bliska człowiekowi dziedzina sztuki, jaką jest taniec gra pierwszą rolę. Podczas wykładu omówione zostaną między innymi prace takich artystów jak: Camille Corot Édouard Manet czy Edgar Degas. Publikacja wykładu zaplanowana jest na czwartek 29 kwietnia w okolicach wczesnych godzin popołudniowych na kanałach YT i FB Poleskiego Ośrodka Sztuki.
Taneczne inspiracje dla przedszkolaków / Cykl filmików prezentujących układy kroków dla najmłodszych miłośników tańca, stanowiący świetny materiał do pedagogów wychowania przedszkolnego. Patrycja Alenkuć, choreograf i pedagog tańca z Poleskiego Ośrodka Sztuki zaprezentuje w niedzielę kolejny układ kroków dla najmłodszych miłośników tańca. Wszystkie filmy
z serii "Taneczne inspiracje" znajdziecie na Facebooku oraz kanale YouTube Poleskiego Ośrodka Sztuki, a w niedzielę, 2 maja o 12:00 odbędzie się premiera najnowszego odcinka!

Z Harnamem przez Polskę / Dzień tańca jest również świetnym pretekstem do obejrzenia nowej produkcji najpopularniejszego łódzkiego zespołu ludowego „Harnam” im. Jadwigi Hryniewieckiej, działającego pod Poleskim Ośrodku Sztuki. Koncert online pt. „Z Harnamem przez Polskę” to barwna
i zaskakująca podróż po najbardziej wartościowych pod względem folkloru muzyczno-tanecznego regionach kraju. Premiera miała miejsce 24 kwietnia, i można ją obejrzeć na kanale Zespołu Harnam na Youtube. https://youtu.be/GOofzGsv4_M

Spektakl "Aaquarius" Teatru V6 / Aquarius to widowiskowy spektakl taneczno-akrobatyczny
z olśniewającymi strojami i scenerią oraz wzruszającą muzyką. Od 2008 r. zachwyca widzów
w każdym wieku, a z okazji Dnia Tańca zaprosimy do obejrzenia transmisji przedstawienia|
w najwyższej jakości na profilu You Tube Teatru V6. W podróż do głębin oceanu zabiorą Was przede wszystkim łódzcy artyści, zrzeszeni pod teatrem v6 i koordynowani przez reżysera Tomasza Filipiaka oraz choreograf Ilonę Gumowską. Więcej informacji na końcu.

 Pocztówki z musicalowej Łodzi / W Dniu Tańca trzecią odsłonę będzie miał sześcioodcinkowy film muzyczno-taneczny wspólnej produkcji Fundacji Artland, Autorskiej Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego oraz Teatru Tańca Artland JR. Młodzież̇ pod egidą wymienionych instytucji stworzyła serię scen musicalowych z przeznaczeniem do Internetu. Kolejne odcinki a także premiera odcinka  na Dzień Tańca odbędzie się 29 kwietnia na kanale YouTube i Facebooku Szkoły Musicalowej Macieja Pawłowskiego.  

Pełne informacje o spektaklach:

Skarb Nienazwanej Góry

Autor tekstu, lektor: Juliusz Grzybowski 

Współpraca: Zofia Grzybowska, Michał Grzybowski 

Scenariusz, Choreografia: Krzysztof Skolimowski

Muzyka na żywo:

Mateusz Skolimowski, uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej 1 i 2 stopnia im. I. J. Paderewskiego w Piotrkowie Trybunalskim

Koncepcja kostiumów: Zuzanna Markiewicz 

Taniec: Kacper Klimczak, Justyna Olczak, Julianna Walczak, Zuzanna Wojciechowska, Martyna Wójcik, Ulyana Zaruba 

Produkcja: Materia 

Premiera online: 19.12.2020

Projekt Przestrzenie Sztuki, którego operatorem jest Materia, jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowany przez Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego

Operator: Materia

Partnerzy: Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Poleski Ośrodek Sztuki, Urząd Miasta Łodzi

Partner wydarzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca: Łódzkie Centrum Wydarzeń.

"Aquarius"

Pomysł, reżyseria, inscenizacja - Tomasz Filipiak
Choreografia, asystent reżysera - Ilona Gumowska
Muzyka, tekst - Angelika Gaj, Tomasz Filipiak
Scenografia - Anna Adamiak
Kostiumy - Anna Krawczyk-Filipiak
Charakteryzacja - Julie Esther
Reżyseria światła - Tomasz Filipiak
Projekcje video - Łukasz Pawlak, Wojciech Łaba
Wystąpili: Anna Banasik, Emilia Biskupik, Nataliia Brysiuk, Iwona Drzymała, Ilona Gumowska, Sara Kozłowska, Aleksandra Krajewska, Emilia Kudra, Natalia Madejczyk, Katarzyna Regulska, Elżbieta Spychała, Adam Kuza, Yurii Rospopa, Taras Shaviak, Krzysztof Skolimowski
Konsultacje choreograficzne - Adrian Bartczak, Emilia Biskupik, Kacper Bożek, Adam Kuza, Krzysztof Skolimowski
Aranżacje muzyczne - Jakub Jelonek, Angelika Gaj
Mix, mastering - Mateusz Muchewicz
Konsultacje przy produkcji muzycznej - Vadim Radishevskiy
Gościnnie zaśpiewali: Jacek Stefanik (głos rekinów), Wojciech Stagenalski (szanta)
Zespół techniczny spektaklu:
Karolina Czerniawska, Marek Filipiak, Jakub Górski, Mateusz Grochowiecki
Zdjęcia: Janusz Osiński
Druga kamera: Piotr Doryń
Montaż: Janusz Osiński
Współpraca: Magdalena Cieślak, Przemysław Laskowski

Polecane aktualności

Mieszkańcy domów pomocy społecznej będą mogli korzystać z wyjść poza teren placówki oraz spotykać się z bliskimi

Mieszkańcy domów pomocy społecznej będą mogli korzystać z wyjść poza teren placówki oraz spotykać się z bliskimi

Jolanta Baranowska / UMŁ

Przygotowane zostały wytyczne, na podstawie których mieszkańcy łódzkich domów pomocy społecznej będą... więcej

Na wiosnę zakwitły łódzkie ogrody

Na wiosnę zakwitły łódzkie ogrody

M. Loeffler / ZIM, W. Markiewicz / UMŁ

Jak wygląda zabytkowy ogród pałacu Izraela Poznańskiego po odnowie i kiedy będziemy mogli odwiedzić... więcej

Wiosenne zajęcia MOSiR

MOSiR Łódź przygotował nową ofertę zajęć sportowych i rekreacyjnych online i na świeżym powietrzu

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Łódź przygotował nową ofertę wiosennych zajęć sportowych i... więcej

Międzynarodowego Kongresu Regeneracja Miast Przemysłowych - plakat

Międzynarodowy Kongres Regeneracja Miast Przemysłowych

informacja prasowa

Jak zachować trwałą zdolność rozwoju współczesnego miasta odwołując się do jego dziedzictwa i w... więcej

 -  Fot. UMŁ

Nietypowa resocjalizacja. Cmentarz żydowski przy ulicy Brackiej posprzątany przez podopiecznych łódzkiego kuratora

Tomasz Walczak / BRP

Od 2018 roku podopieczni Kuratora Sądu Rejonowego dla Łodzi Widzewa w ramach prac resocjalizacyjnych... więcej

Kontakt