Łódź też potrzebuje wsparcia ze środków unijnych na walkę z koronawirusem

- Co w zakresie walki z koronawirusem może zrobić marszałek województwa łódzkiego? – pytał Marcin Bugajski, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego.

- Na wniosek radnych Koalicji Obywatelskiej 11 marca zwołano nadzwyczajną sesję Sejmiku Województwa. Apelowaliśmy wówczas o działania w walce z koronawirusem. Usłyszeliśmy od marszałka, że rząd Prawa i Sprawiedliwości doskonale sobie poradzi i nie powinno mu się przeszkadzać. 16 marca wystosowaliśmy wniosek z informacją, że są możliwości przesunięcia pieniędzy unijnych i otrzymania wsparcia do walki z koronawirusem, podobnie jak robi to województwo mazowieckie. Marszałek zaczął coś robić, ale i tak mamy dwutygodniowe opóźnienie w stosunku do Mazowsza, które już pieniądze wydaje. Apelujemy o szybsze działania, ponieważ pieniądze są natychmiast potrzebne, aby kupować odpowiedni sprzęt. Środki finansowe przenoszone są w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Propozycja do Unii Europejskiej została już wysłana. Teraz powinniśmy powiedzieć beneficjentom z jakich działań te pieniądze są zabierane, tak aby ci, którzy planowali projekty, wiedzieli, że tych środków nie będzie. O wszystkich ważnych decyzjach trzeba komunikować. Musimy dostać informacje, do jakich szpitali trafią dofinansowania i jaki sprzęt zostanie zakupiony. Mieszkańcy regionu łódzkiego muszą znać konkretne decyzje. Urząd Marszałkowski nie może działać w oderwaniu od społeczeństwa – dodał radny Marcin Bugajski.

- Łódź powinna być szczególnie uwzględniona w podziale środków finansowych – powiedział Mateusz Walasek, przewodniczący Klubu Radnych KO.

- To w łódzkich placówkach medycznych prowadzi się testy i w łódzkim szpitalu jest najwięcej pacjentów z całego województwa. Skutki epidemii są największe w obiektach w naszym mieście. A także pieniądze, które Urząd Marszałkowski przeznacza na wspieranie przedsiębiorczości, powinny być odpowiednio podzielone, uwzględniając też charakter branż w każdym z powiatów województwa łódzkiego. Epidemia nie wszystkie obszary przedsiębiorczości dotknie w tym samym zakresie. Przetwórstwo żywności, energetyka, przemysł materiałów budowlanych stracą na pewno mniej, niż inne dziedziny. Łódź ze swoją zróżnicowaną strukturą branż zostanie bardziej dotknięta skutkami epidemii, niż na przykład powiat, w którym jest tylko przetwórstwo żywności czy produkcja energii. Warto zwrócić na to uwagę przy rozdzielaniu środków – dodał radny Mateusz Walasek. 

Polecane aktualności

Odsłonięcie gwiazdy Michała Szewczyka -  fot. Paweł Łacheta / UMŁ

Barbara Połomska i Michał Szewczyk w Alei Gwiazd

NCKF

W Łódzkiej Alei Gwiazd przy ul. Piotrkowskiej 63 zostaną odsłonięte gwiazdy Barbary Połomskiej i... więcej

Prezydent Hanna Zdanowska -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Wkrótce przetarg na remont Wigencji

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Miasto ma już gotowy projekt na rewitalizację dawnej fabryki Wigencja. W przyszłym tygodniu... więcej

Stacja ładowania elektrycznych autobusów Volvo

MPK – Łódź kupiło ładowarki do pierwszych autobusów elektrycznych

MPK – Łódź

Wkrótce Łódź dołączy do miast z autobusami zasilanymi prądem. Ładowarki do 17 autobusów Volvo... więcej

Na fragment ulicy Sienkiewicza wraca ruch dwukierunkowy -  fot. Sebastian Glapiński / UMŁ

Na fragment ulicy Sienkiewicza wraca ruch dwukierunkowy

Wojciech Markiewicz / UMŁ

Za kilka dni oddany zostanie do użytku wyremontowany odcinek ul. Sienkiewicza pomiędzy trasą W-Z i... więcej

Łódź dofinansuje zakup urządzeń do gromadzenia deszczówki

Łódź daje pieniądze na łapanie deszczówki

Jakub Paduch/WKŚ

Do 16 października można składać wnioski o dofinansowanie urządzeń do gromadzenia deszczówki.... więcej

Kontakt